בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

סובסידיה ל- 15% מן התרופות

מאת: ג'ודי סיגל, הג'רוזלם פוסט, נובמבר 2001

עיבוד לעברית: קרן יניב

הועדה הציבורית למתן המלצות לתוספת תרופות וטכנולוגיות לסל שירותי הבריאות לשנה הבאה החלה להתכנס אתמול בירושלים למשך ששה שבועות של דיונים. עשרים ושניים החברים שכללו: נציגי הממשלה, רופאים, אחיות, אנשי מנהלה של קופות החולים, רב, רואה חשבון ואחרים שאינם אנשי מקצוע, שקיבלו עליהם לקבל החלטות גורליות בנוגע לתרופות וטיפולים חדישים בסך 150 מיליון ש"ח מתוך סך מיליארד ש"ח שהוצעו.

לראשונה מאז החלה ועדת סל הבריאות את עבודתה לפני שלוש שנים, הסכימו משרד הבריאות ויו"ר הועדה - לבקשת הג'רוזלם פוסט - להגיש לעיתונות רשימה אלפביתית של 400 פריטים, ללא הדירוג שלהם ועוד כמה נתונים שאנשי המקצוע העלו, ואילו משרד הבריאות מעדיף שלא לחשוף עד למתן ההמלצות לשר הבריאות ניסים דהאן לפני סוף דצמבר. בחלק הפתוח לציבור של הישיבה הראשונה טען הכתב, בשם שאר העיתונאים, שעל הישיבות הללו להיות פתוחות משום החשש שחברות התרופות, היבואנים, היצרנים וקבוצות צרכנים ישפיעו על קבלת ההחלטות.

מנכ"ל קופ"ח מכבי, פרופ' יהודה שמר (לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, אשר הגה ופיתח את התהליך של עדכון סל הבריאות מדי שנה) המליץ הפעם לפתוח בפני העיתונות את ישיבות הועדה הממליצות על תרופות וטכנולוגיות חדישות אולם נציגי משרד הבריאות התנגדו לכך. דהאן נימק את סירובו בכך שחברי הועדה עלולים לחשוש מהבעת דעה או ביקורת לגבי טיבה של תרופה זו או אחרת וכן הם חוששים מכך שהעיתונאים ייחסו חשיבות רבה לדברים פעוטים וידווחו על דברים מרעישים באופן שלא ישקף את הדיונים באורח הוגן.

השר ציין כי לפני מספר שנים החליטה הועדה להוסיף תרופה לסרטן, שככל הנראה לא הייתה ראויה להיכלל בסל על פי אמות מידה מקצועיות, רק משום שיום קודם לכן הופיעה בטלוויזיה נערה חולת סרטן שפנתה בקריאה נרגשת לכלול בסל תרופה זו.

עם זאת, כאשר קרא הג'רוזלם פוסט לחשוף בפני הציבור את הספר עב הכרס של רשימת 400 התרופות המוצעות להכללה בסל ואת הדירוג שניתן להן, תרופות שקופות החולים תספקנה לחבריהן, הסכימו דהאן ונציגי הממשלה במקום להכין גרסה מיוחדת עבור העיתונות.

דהאן ציין כי המלצות הועדה יתייחסו לעניינים של חיים ומות שהם בעלי עניין ציבורי ממדרגה ראשונה וכן לתרופות אחרות שנועדו לשפר את איכות החיים ולהפחית את תופעות הלוואי המטרידות.

האוצר הקצה סכום כולל של 220 מיליון שקלים להרחבת הסל לשנת 2002, לעומת סך 190 מיליון שקלים שהוקצו לשנת 2001. מתוך סכום זה הוקצה על ידי המשרד סך 70 מיליון שקלים עבור מתן שירותים עבורם הוא אחראי כמו גריאטריה, בריאות הנפש וטיפול בנרקומנים ואלכוהוליסטים.

השר דהאן החליט, לראשונה, כי הועדה תפעל במהלך כל השנה ולא רק למשך ששה שבועות. החברים אמורים להחליט באם תרופות וטיפולים הכלולים כבר בסל התיישנו וניתן להחליפם, או שהם כבר הוחלפו בתרופות אחרות.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.