בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

קו הבריאות - מרכז מידע בענייני בריאות

אני בת 15 ואני יוצאת עם החבר שלי כבר ארבעה חודשים. עדיין לא שכבתי איתו, אבל אנחנו מתנשקים וגם יותר מזה. חברים אמרו לי שאפשר להידבק באיידס אפילו רק מנשיקות צרפתיות. האם זה נכון?

איידס עובר מאדם לאדם אך ורק דרך 4 נוזלי הגוף הבאים: דם, הפרשות וגינליות, נוזל הזרע וחלב אם ורק מנוזלים של נשאי או חולי איידס. איידס אינו מופץ דרך הרוק או הדמעות! ולא באמצעות יתושים עוקצים. כיוון שאתם "יותר ממתנשקים" דעי כי כל עוד אין העברה של דם, הפרשות וגינליות או זרע הסיכוי שלך להידבק במחלת האיידס הוא אפסי. מתי יש סכנה להידבק באיידס כשלא מקיימים יחסי מין מלאים? אם החבר שלך (בהנחה שהוא נושא את נגיף האיידס) גומר לך בפה ובפה שלך יש פצע פתוח עם דם. וגם להפך: אם את נושאת את נגיף האיידס והחבר שלך "יורד" לך ויש לו פצע פתוח בפה, הוא עלול להידבק.

רוב החברים שלי שותים אלכוהול במסיבות. אני לא בטוחה שאני רוצה להצטרף אליהם, אבל אני מרגישה כאילו אני "לא שייכת" לחבר'ה. מה כבר יקרה אם אני אשתה כמה כוסות?

לשאלה שלך יש שתי תשובות.

אם את לא רוצה להצטרף אליהם אל תצטרפי! אף אחד לא שווה את זה שתעשי משהו שאת לא רוצה.
שתיית אלכוהול בכמויות גדולות או לאורך שנים רבות יכולה לגרום לנזקים בריאותיים בכבד ובמערכת העצבים. אך בשתיית "כמה כוסות" מידי פעם אין סכנה גדולה לבריאות. שתיית כוס יין אחת ביום נחשבת אפילו למונעת מחלות לב וסרטן. גם אם תשתי יותר לעיתים רחוקות, סביר להניח שלא תפגעי בריאותית. מה שכן - אם שותים צריך לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

 • האלכוהול גורם לתחושה של שחרור ממעצורים. זה הכיף. אבל אם תהיי שיכורה את עלולה להגיד או לעשות דברים שלא היית עושה כשאינך שתויה…
 • יש אנשים שהשכרות גורמת להם להתפרצויות אלימות.
 • אם שותים לא נוהגים!!! השפעת האלכוהול משבשת את יכולת השיפוט שלנו: אנחנו יכולים להרגיש מאוד לא שיכורים או מאוד בטוחים, אנחנו יכולים להרגיש משיכה לסכנה, לחוסר אחריות. זה מסוכן מאוד על הכביש.
 • לוקח זמן עד שכל אדם מכיר את מידת ההשפעה של אלכוהול עליו. בהתחלה את עלולה למצוא את עצמך שיכורה הרבה יותר ממה שרצית בגלל שתיית כמות לא מתאימה לך. למחרת יש האנג אובר (שזה כאב ראש, או בחילה, או סחרחורת, או הכל ביחד).
 • כשההורים שלי היו בגילי הם עישנו סיגריות. עכשיו הם כל הזמן מנדנדים לי שהעישון מזיק לבריאות. למה אני לא יכולה לעשות את מה שהם עשו בגילי?

  אם ההורים שלך עישנו והם כבר לא מעשנים הרי שמצבם טוב. הדבר הגרוע בסיגריות זה שגם כשהן נמאסות, מסריחות, ורוצים להפסיק לעשן זה מאוד קשה. כך שאת מחליטה היום לעשן את בעצם עושה החלטה שעשויה ללוות אותך לרוב חייך. דומה לכתובת קעקע רק הרבה יותר מזיק. כי העישון הוא אחד ההרגלים היחידים שאנו יודעים בודאות כי הוא מזיק לבריאות. העישון קשור באופנים שונים למחלות כגון סרטן הריאות, מחלות לב ואוסטיאופרוזיס. הוא גם מאיץ את ההזדקנות של העור ומצהיב את השיניים. בארץ המון אנשים עדיין מעשנים וזה אולי יוצר את התחושה שהעישון הוא בסדר. אבל האמת היא שהוא מאוד מזיק גם למעשן וגם לסביבתו. החלטה שלך.

  מריחואנה (גראס) זה לא כמו קוק, אל.אס.די או אקסטזי - לסמים האלו אני לא מתקרבת. אבל מה כל כך רע בלעשן גראס מדי פעם?

  קודם כל עשית הפרדה טובה: יש סמים קשים ויש גראס וחשיש. לסמים קשים יש תוצאות קשות ומהירות. טוב שבחרת להתרחק מהם. המריחואנה והחשיש אינם נחשבים לסמים מאוד מזיקים לבריאות, אם כי להשפעה שלהם יש תוצאות לוואי (בדומה להשפעות הלוואי שיש לאלכוהול). זה נכון שיש אנשים הפועלים להפוך את הסמים ה"קלים" לחוקיים, אבל זה לא המצב בינתיים ולכן עישון גראס או קנייתו הם מעשה לא חוקי, וזו הבעיה העיקרית: עישון גראס או קנייתו עלולים להפגיש אותך עם העולם התחתון או עם המשטרה - שני סוגים של מפגשים שאפשר לוותר עליהם.

  אני בת 11 ועדיין לא קיבלתי את המחזור החודשי - מתי אני אמורה לקבל?

  מרבית הנערות מקבלות את המחזור החודשי בין הגילאים 11-14. אני קיבלתי בגיל 15. לפני קבלת המחזור מתחילים השדיים להתפתח ושיער צומח על הערווה ובבית השחי. הרבה בנות מקבלות בערך בגיל בו אימא שלהן והאחיות הגדולות קיבלו בפעם הראשונה. אימא שלי קיבלה בגיל 11. כך שאין חוקים ואם את בריאה באופן כללי גם אין סיבה לדאוג לפני גיל 15.

  אני בת 13. לאחרונה שמתי לב כי השד השמאלי שלי גדול יותר מהימני. האם זה אומר שמשהו לא בסדר אצלי?

  לא. זו תופעה נורמלית לחלוטין, וגם אם זה לא מה שחלמת, זה די נפוץ.

  מה זה בדיוק ביוץ?

  הביוץ הוא תהליך של שחרור ביצית מהשחלה. הביצית האמיצה יוצאת מהבית שלה (השחלה. יש שתי שחלות לאישה בריאה - אחת מימין, אחת משמאל) למסע אל עבר הרחם מתוך תקווה לפגוש בדרך זרע חרוץ שהשאיר שם בשטח איזה בחור. ככה נכנסים להריון. הביוץ מתרחש 12-16 יום לפני קבלת המחזור החודשי. אצל חלק מהנשים, בפרט נשים רזות, הביוץ מלווה בכאבי בטן - הנקראים מיטלשמרץ (רק מהשם אפשר לקבל כאב בטן). בשנה הראשונה לקבלת המחזור החודשי בדרך כלל אין ביוץ.

  שמתי לב להפרשה לבנה על גבי התחתונים שלי, מה זה יכול להיות? האם אני זקוקה לטיפול?

  למרבית הנשים יש הפרשות מהנרתיק בתקופות שונות במהלך החודש. לרוב סמוך לתקופת הביוץ. הפרשה לבנה או שקופה שאינה מלווה בריח רע הנה נורמלית לחלוטין. אולם אם ההפרשה דומה לאחד התיאורים הבאים כדאי לפנות לרופא:

 • אם היא בעלת גוון ירוק או צהוב
 • אם היא במרקם קצפת
 • אם היא מזכירה גבינת קוטג'
 • אם היא מלווה בריח רע, או ריח של שמרים

  זוהי לא רשימה לסופר או מתכון להכנת פשטידה - אלו הם תיאורים אמיתיים של סוגים של הפרשות המעידות על כל שמשהו אינו כשורה בנרתיק שלך ורצוי להיבדק אצל רופא.
 • האם אפשר להיכנס להריון לפני תחילת קבלת המחזור החודשי?

  כן, מאחר שהביוץ (התקופה בה ניתן להיכנס להריון), מתרחש כשבועיים לפני המחזור. אבל זה נדיר משום שהמחזורים הראשונים הם בדרך כלל ללא ביוץ.

  מתי אני יכולה להתחיל להשתמש בטמפונים? האם זה נכון שבתולה לא יכולה להשתמש בטמפון?

  את יכולה להשתמש בטמפונים החל מהמחזור הראשון גם אם את בתולה. בתולות יכולות להחדיר טמפון מיני אל הנרתיק בתנאי שקיים פתח גדול מספיק בקרום הבתולין שלהן. אצל מרבית הבתולות קיים פתח גדול דיו. בפעמים הראשונות שמחדירים טמפון הוא לא מרגיש בבית ואת לא מרגישה נוח. במשך הזמן תתרגלי לטמפון וזה יהיה יותר קל. נרתיק האישה מסוגל להתרחב עד לגודל של ראש של תינוק בעת הלידה, אין שום בעיה להחדיר אליו טמפון.

  יש לי כאבי בטן מאוד חזקים בזמן המחזור. אף אחת מהחברות שלי לא סובלת מכאבים כאלו. האם זה אומר שמשהו לא בסדר אצלי?

  חלק סובלות מכאבי מחזור וחלק אינן סובלות כלל. חלק סובלות מכאבים מתונים אך מציקים, ואחרות סובלות מכאבים עזים ואינן הולכות לבית הספר או לפעילויות אחרות. כל התופעות הללו נורמליות. במרבית המקרים, תרופות משככות כאבים ובקבוק חם עשויים לעזור ולהקל על הכאב.

  החבר שלי ואני בני 17 ואנחנו יוצאים יחד כבר מספר חודשים. אנחנו חושבים שאנחנו מוכנים להתחיל לקיים יחסי מין. אני לא רוצה לקחת את הגלולה כי היא גורמת להשמנה, והחבר שלי לא רוצה להשתמש בקונדומים כי הוא שמע שזה פוגע בהנאה של הגבר. מה הסיכויים שאני אכנס להריון אם

  "לגמור בחוץ" (קוראים לזה "משגל נסוג") זה לא אמצעי מניעה. כל מגע מיני בו זרע עשוי להיכנס אל תוך הנרתיק יכול להיסתיים בהריון. טיפות של זרע מטפטפות מהפין עוד לפני שהגבר "גומר" וגם מהן אפשר להיכנס להריון. אל תוותרי על אמצעי מניעה, כי הריון לא רצוי ישנה את חייך, בין אם את מחליטה לשאת את התינוק ובין אם את עושה הפלה. גלולות הכי בטוחות למניעת הריון אך לטווח ארוך יש הטוענים שהן יזיקו לבריאות. רוב הגלולות היום אינן משמינות. קונדומים יעילים גם הם למניעת הריון. והם גם הכי יעילים בהגנה מפני מחלות מין כמו קלמידיה, זיבה, הרפס ואיידס. הם מגינים על שני הצדדים - גם עליך וגם עליו. אם החבר שלך יצטרך לבחור בין הנאה מופחתת (למרות שלא לכל הגברים הקונדום מקלקל) לבין זה שלא תקיימו יחסי מין בכלל, יהיה לו קל להחליט. חוץ מזה ישנם עוד אמצעי מניעה כמו דיאפרגמה וספוג. מידע על אמצעי מניעה אפשר לקבל ב: שיל"ה- שירותי ייעוץ להריון ומניעה

  איך יודעים מתי אנחנו מוכנים להתחיל לקיים יחסי מין? החבר שלי התחיל ללחוץ עלי, וקשה לי לסרב לו אבל אני לא מרגישה מוכנה עדיין.

  קשה לדעת מתי הזמן להתחיל לקיים יחסי מין. לכל אחד הקצב המתאים לו, אבל אם את עדיין מתלבטת כנראה שאת זקוקה לזמן נוסף. היי קשובה לעצמך. חשוב להקפיד, במיוחד במין, לעשות רק את מה שאת באמת רוצה. אם תיכנעי ללחץ שלו, אם תשכבי איתו כדי "שיהיה מרוצה" או כדי שלו יעזוב אותך התוצאה תהיה שלא רק שתרגישי רע עם עצמך גם תשנאי אותו. שיחכה קצת. דברים שמחכים להם נעשים מתוקים יותר.

  יש לי פצעי בגרות נוראיים. אימא שלי אמרה לי לא לאכול שוקולד. אחות בית הספר אמרה לי לשטוף את הפנים במים וסבון. בזמן המחזור זה נהיה עוד יותר גרוע, מה עלי לעשות?

  בעיה קשה. הטיפול בפצעים מורכב ולא תמיד יעיל. למעשה פצעי הבגרות ייעלמו עם הזמן. כיוון שקשה לחכות, אלו הדברים הידועים שיכולים לעזור ולו במקצת:

 • יש מוצרי מזון שמחמירים את המצב. כל אחד רגיש למוצרי מזון אחרים. נסי לשים לב איזה משפיעים עלייך, והימנעי מהם.
 • חשוב לרחוץ את הפנים לעיתים מזומנות. אולם מרבית הסבונים מייבשים את העור, לכן השתמשי בהרבה מים ובסבון עדין.

  אם המצב חמור מאוד, רצוי להתייעץ עם רופא עור
 • המחזור שלי מאחר בשבוע. אני לא חושבת שאני בהריון כי אנחנו אף פעם לא "עושים את זה עד הסוף".

  יש סיבות רבות לאיחור המחזור החודשי. אם יש אפילו סיכוי קטן שאת בהריון (אשר יכול להיגרם על ידי כל מגע בין הפין והנרתיק, אפילו אם אין חדירה), את יכולה לקנות ערכה ביתית לבדיקת הריון בבית מרקחת. הן מאוד מהימנות, צריך רק לקחת אותן מהמדף בבית המרקחת ולשלם. לא צריך לספר להורים או לרופא בשלב כזה. אפשר גם לעשות בדיקת דם לגילוי הריון בקופת חולים ללא הפניית רופא וללא אישור מההורים. סיבות אחרות לאיחור המחזור:

  1. מתח נפשי (אפילו חרדה מפני איחור המחזור עצמו עלולה לגרום לאיחור)
  2. לחץ נפשי רב בתקופת בחינות, או לחצים אחרים
  3. אם את רזה במיוחד או בדיאטה "רצחנית"
  4. פעילות פיזית מאומצת מדי
  5. המחזור עשוי להיות בלתי סדיר בשנה הראשונה לקבלתו
  6. סיבה אחרת נדירה יותר, אם כי מצריכה בדיקה רפואית, היא חוסר איזון הורמונלי.


  הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
  הצטרפי אלינו, זה פשוט.
  תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.