בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

עישון בקרב נשים ונערות בישראל

דב תמיר, מנהל המחלקה לחינוך וקידום בריאות, משרד הבריאות

עישון סיגריות הוא גורם מספר אחת לתמותה. העישון גורם לכ-10,000 מקרי מוות בשנה בישראל, מהם כ- 1500 מעישון פסיבי. העישון הוא אחד הגורמים העיקריים לתמותה ממחלות לב וממחלות ריאה וסרטן אצל נשים וגברים כאחד. הוא גורם לא רק לסרטן ריאות אלא גם לסרטן הפה, הלוע, הוושט, הקיבה, הלבלב, שלפוחית השתן ועוד. העישון משפיע לרעה על מערכת המין ומוריד את מידת ההנאה מיחסי מין, משפיע לרעה על הכושר הגופני ויכול גם לגרום לקמטים ולכתמים על הפנים ועל הגוף.

הגברים בישראל מעשנים יותר מהנשים ולכן תמותת הגברים מעישון רבה יותר, אך בשנים האחרונות ניכרת נטייה גוברת לעישון בקרב נערות וחיילות בישראל. ידוע שהעישון עלול להזיק לנשים יותר מלגברים (בגלל השימוש בגלולות נגד היריון ומסיבות שאינן ברורות), ולכן צופים עלייה בתחלואה ובתמותה של נשים מעשנות. את התופעה הזאת יש לעצור לפני שתתממש התחזית.

עישון בקרב נערותד"ר יוסי הראל מאוניברסיטת בר-אילן מצא ששיעור המעשנות בקרב תלמידות בית-ספר בנות 12-17 גדל בין השנים 1994-1998. השיעור הממוצע של נערות יהודיות בכיתה ו המעשנות לפחות פעם בשבוע הוא 1.6%, בכיתה ז - 2.3%, 6.2% בכיתה ח, בכיתה ט 8.2% ובכיתה י 14.8%. בקרב נערות ערביות בישראל שיעור המעשנות נמוך יותר: 6.9% בכיתה י.

לפי נתוני צה"ל, שיעור העישון בקרב מתגייסות בנות 18 עלה כמעט פי שניים בשנים 1990-2000. לפני כעשר שנים היה שיעור המתגייסות המעשנות לפחות סיגרייה אחת ביום 17%, ואילו בעת האחרונה עלה שיעורן לכ-30%, כמעט כשיעור הבנים המעשנים בגיל 18. יש להביא בחשבון שלא כל בנות ישראל מתגייסות וששיעור העישון בקרב הערביות ובקרב הבנות הדתיות נמוך. הנתונים האלה הם אור אדום לכל העוסק בבעיות הבריאות בארץ.


סיכום

בעיית העישון בקרב נשים בישראל היא בעיית בריאות כבדת משקל הדורשת מענה מידי ומחייבת הפעלת תכניות גמילה לנשים מעשנות ותכניות מניעה לנשים צעירות ולנערות.
יש להביא את כל הגופים העוסקים בבריאות האישה לפעול יחד למען משימה חשובה זו.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.