בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מאפייני הנקה וסיבות להפסקת הנקה

מיכל שני(1), אריק שינוול(2) (1) מירפאת קריית-משה, רחובות, מחוז מרכז, שירותי בריאות כללית, (2) המח' לרפואת פגים וילודים, מרכז רפואי קפלן, רחובות, והאוניברסיטה העברית בירושלים
מתוך: הרפואה, כרך 142(ו'), יוני 2003, עמ' 426-8

ההחלטה האם להיניק או לא היא החלטה מורכבת, המושפעת מגורמים רבים ושונים המשתנים מאישה לאישה. המטרה במאמר זה היתה ללמוד מהם דפוסי ההנקה של נשים ישראליות, ולבדוק מהן הסיבות שבגללן נשים מפסיקות להיניק.

למטרה זו חולקו שאלונים לנשים לאחר לידה במחלקת היולדות במרכז הרפואי קפלן ברחובות. השאלונים כללו מידע דמוגרפי, שאלות לגבי הרצון להיניק את הילד הנוכחי והנקת הילד הקודם. אל כל הנשים חזרנו טלפונית כעבור 4-6 חודשים מהלידה. נשים שציינו כי הן עדיין מיניקות, נשאלו טלפונית שנית לגבי הנקה 12-14 חודשים לאחר הלידה.

בתקופה הנתונה היו 733 לידות בבית-החולים. כשש-מאות נשים קיבלו שאלונים. חמש-מאות-וחמש-עשרה (86%) נשים מילאו את השאלונים. ארבע-מאות-ושבעים (91%) אותרו כעבור 4-6 חודשים. שמונים-ושבעה אחוזים החלו להיניק. חמישים-ואחד אחוזים היניקו כעבור 3 חודשים, 25% היניקו כעבור 6 חודשים – 8% מהן עדיין היניקו כעבור שנה מהלידה. נשים ילידות אתיופיה היניקו באופן מובהק מבחינה סטטיסטית, יותר מנשים ילידות כל מקום אחר. נשים חרדיות היניקו בשיעור גבוה יותר באופן מובהק מבחינה סטטיסטית מנשים שהגדירו עצמן כדתיות, מסורתיות או חילוניות. שבעים אחוזים מהנשים לא קיבלו כל עזרה להנקה מחוץ לבית-החולים. ארבעים-ושניים אחוזים מהנשים הפסיקו להיניק עקב 'חוסר בחלב'.

לסיכום, שיעור גבוה של נשים מתחילות להיניק את תינוקן. משך ההנקה הכללי בקרב נשים ישראליות גבוה יותר מאשר משך ההנקה שדווח בשנות ה-70 וה-80 בישראל. נשים ילידות אתיופיה מיניקות למשך זמן ארוך יותר מאשר נשים ילידות כל מוצא אחר, ונשים חרדיות מיניקות למשך זמן ארוך יותר מאשר נשים המגדירות עצמן בכל צורה אחרת. הסיבה השכיחה ביותר להפסקת הנקה היא 'חוסר בחלב', שהיא ברובם המכריע של המקרים סיבה הניתנת לטיפול.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.