בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

פעילות יתר של בלוטת התריס והריון

שאלה:

אני סובלת מיתר פעילות של בלוטת התריס ומטופלת בפרופיל תיאוציל (מינון של 2 כדורים ליום). אני מעונינת להכנס להריון וברצוני לדעת האם כרוכים בכך סיכונים כלשהם לי ו/או לעובר? כמו כן מאיזה מינון של התרופה עלולים להווצר סיכונים אלו?

המשיב: ד"ר דוד מנקוטה
המרכז לבריאות האישה ע"ש פטרישה וראסל פליישמן, הדסה.

פרופיל תיואורציל הינה תרופה המיועדת לטיפול באנשים הסובלים מיתר פעילות בלוטת התריס. התרופה עוברת את השליה ומשפיעה על העובר, אך נמצא שעוברת פחות מתרופות אחרות. כמו כן ישנן תופעות לוואי פחותות בהשוואה לתרופות אחרות (לדוגמא: פגיעה בהתפתחות העור).

תופעת לוואי מוכרת של התרופה הינה ירידה בספירת תאי הדם הלבנים המיועדים להלחם בזיהומים. תופעה זאת מופיעה ב- 10% מהמשתמשות בתרופה. בכ- 0.2% מהמטופלות התופעה היא חמורה. מעקב אחרי מצב התאים הלבנים נעשית ע"י ספירת דם. מסיבה זאת קיימת הנחיה שבתקופת נטילת התרופה בכל מקרה של מחלת חום או כאבי גרון יש להפסיק את נטילת התרופה ולבצע ספירת דם.

לאיזון של פעילות בלוטת התריס בהריון חשיבות גדולה. ככל שהאיזון טוב יותר, תוצאת ההריון מבחינת האם והעובר תהיה טובה יותר. התרופות לדיכוי פעילות בלוטת התריס פועלות על בלוטת התריס העוברי ועלולות לגרום לדיכויו. הסיכון לכך קטן, ובמחקר שבדק זאת נמצאו רק ב- 4 מקרים מתוך 239 ילודים שאמותיהן טופלו בתרופות אלו, תת פעילות בעת הלידה. לא נמצאה פגיעה בגדילה ובהתפתחות ילדים אלו בהמשך חייהם. איגוד המיילדים האמריקאים ממליץ על מינון התחלתי של 45-300 מ"ג ליום ואיגוד רופאי התירואיד האמריקאי על 100-600 מ"ג ליום. לאחר מכן מורידים את המינון למינון אחזקה. אני ממליץ להתייעץ עם הרופא שלך לגבי המינון המדויק הנדרש לך, והוא נקבע על פי בדיקות הדם שמבוצעות לך.

לסיכום יש חשיבות גדולה לאיזון פעילות בלוטת התריס בהריון. איזון זה חשוב לבריאות האם והילוד ועולה בחשיבותו על הסיכון שקיים בנטילת התרופה, סיכון שהוא קטן.Copyright © כל הזכויות שמורות להדסה


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.