בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

על פילאטיס ושרירי קרקעית האגן

* רעות ברנדס- גרייצר

שיטת הפילאטיס הופכת היום ליותר ויותר פופולרית בקרב הממסד הרפואי ומומלצת על ידי פיזיוטרפיסטים ומומחים אורו-גינקולוגיים כטיפול המשך לפתולוגיות פיזיולוגיות בניהם: בעיות בריחת שתן והפרשות.

בזמן ההריון לדוגמא, מופרשים בגוף האשה הורמונים שונים כגון רלקסין ופרוגסטרון, אשר גורמים להחלשות הרצועות שסביב המפרקים ובשל כך גם מקשים על פעולת הסוגרים. זוהי הסיבה שנשים רבות מדווחות על קשיים בשליטה בהפרשות בשלבי הריון מאוחרים ומיד לאחר לידה בין אם קיסרית או לא.

מחקרים אמפיריים הראו שקרוב ל50% מהנשים דווחו שגופם "לא חזר להיות כפי שהיה". יתרה מזאת, בקרב 80% מהן היתה צניחה של אחד מאיברי רצפת האגן. בנוסף למתח הנפשי הרב המאפין את התקופה, מלוות את האשה הפרעות במתן שתן, דחיפות במתן שתן, לעיתים עד כדי פגיעה ממשית באיכות החיים.

במהלך הלידה ובתקופה שלאחר מכן מטפלת שיטת הפילטיס בחיזוק מערכת השרירים הפנימית הסמוכה לאגן, זאת עלי ידי רפרטואר שלתרגילי מזרן ומכשירים:
כשלב ראשון יש לזהות יחד את הסוגרים (אותם שרירים טבעתיים שאמונים על סגירת הפתחים באזור האגן), ואת השריר היריעתי אשר מרים כלפי מעלה את השלפוחית והרחם, זאת עיי קיווץ והרחבה של סוגרים. הדבר דומה לכיווץ הבטן בזמן סגירת חצאית או מכנס. כעת, משזהתה האשה את שרירי רצפת האגן שלה פונה השיטה לכל אחד מקבוצות השרירים בנפרד, בעזרת תרגילים משולבי נשימה וריכוז מירבי על מנת לבצע הפרדה מלאה וניטרול של איזור ה- Tranversus Abdominus.

קבוצת שרירים נוספת שפעילה מאוד עקב התרחבות האגן ההריוני היא ה- Glutes Maximus. שרירים אלו מחוברים לעצם הזנב ולפיכך חשוב שיהיו בעל יכולת לקבע את עצם הזנב כדי להביא לנטרול מלא של עמוד השדרה (Natural Spine). בשעורים הראשונים מתמקדת רוב האנרגיה במציאת השרירים הרלוונטיים, אולם תוך מספר שעורים הופכת ההפרדה לחלק אינטרלי מהתנועה ורוב תנועות הגוף מתחילות מן המרכז (Center) החוצה אל הגפיים. כך מתחזק מרכז הכובד של הגוף שגם הוא עובר שינוי ככל שהבטן גדלה לפנים.

ראוי לציין שבריחת שתן והפרשות כסימפטום לאגן חלש, אינם נחלתן הבלעדית של נשים אחרי הריון או בגיל המעבר אלא סימפטום שפוקד גם נשים צעירות שעושות שימוש לא נכון בגופם ואינם עושות פעילות גופנית באופן תדיר. שיטת הפילאטיס הוכחה כיעילה, וידידותית לנשים וגברים אשר מעונינים להחזיר לחיים שרירים ואיזורים רדומים בגופם, וכך למנוע עומסים מיותרים בעתיד.


* רעות ברנדס גרייצר היא הבעלים והמנהלת המקצועית של "סטודיו רעות לפילאטיס " בתל אביב. לפרטים ניתן ליצור קשר בדו"א

סטודיו רעות


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.