בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

אמצעי מניעה: סקירה

ד"ר איימי אבגר

משחר ההיסטוריה הייתה המשכיות הקיום של המין האנושי מותנית בקשר שבין נשים לגברים. ליחסי מין - תנאי הכרחי להולדה, ביטוי לאהבה ולמחויבות בין איש לאישה וגם מקור לסיפוק מיני - הייתה השפעה רבה על המבנה החברתי בכלל ועל מבנה המשפחה בפרט. פוריות האישה והאימהות שבעקבותיה קבעו את התפקיד שנועד לאישה בחברה - אשת איש ואם, וזכו לאידאליזציה שלא תמיד עלתה בקנה אחד עם החשש של הנשים עצמן מפוריותן ומהיריון בלתי רצוי.

פיתוח הגלולה לפני כארבעים שנה ושיפור האמצעים האחרים למניעת היריון במהלך השנים שחררו את הנשים, הנשואות והרווקות, מהחשש מהיריון בלתי רצוי והביאו לידי מהפכה ביחסים בין המינים. ההשפעות החברתיות היו מרחיקות לכת. הגלולה ושאר אמצעי המניעה המודרניים אפשרו יותר שליטה על תכנון המשפחה ופתחו לפני האישה הזדמנויות רבות יותר להשתתף בשוק העבודה. לגלולה הייתה גם השפעה על דפוסי ההתנהגות המינית של נשים לפני הנישואים.

עוד מהפכה ביחסים בין המינים חלה בשנות השמונים, כשהתפשטה מחלת האיידס, ובסוף המאה, כאשר גדל מספר הנשים הנדבקות במחלה זו בכל שנה והן נאלצו להגן על עצמן ממחלה זו.

היום 43% מתלמידי כיתות י"ב בישראל מדווחים שהם מקיימים יחסי מין. למרות מחלת האיידס ורמת ההידבקות הגבוהה בקרב נשים, סקר שערכה חברת גאוקרטוגרפיה במרס 2003 מלמד שרק 27% מן הנשים המקיימות יחסי מין מזדמנים משתמשות תמיד בקונדום!

הרופאים בישראל נוטים להציע את הגלולה לרווקות ואת ההתקן התוך-רחמי לנשים נשואות. לעתים קרובות האישה אינה מקבלת הסבר מלא על אמצעים חלופיים או על האפשרות להחליף אמצעי מניעה במקרה של תופעות לוואי. חוסר הידע הזה עלול להביא לידי הפסקת השימוש בהם וכתוצאה מכך להריונות בלתי רצויים.

היום נערכות בישראל בכל שנה כ- 20,000 הפלות חוקיות, ומעריכים כי מספר ההפלות הבלתי חוקיות הוא בסדר גודל דומה. הכרה טובה של אמצעי המניעה יכולה למנוע מנשים סבל נפשי וגופני.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.