בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

הפסקת דופק העובר וזריקה נגד קרישיות יתר כטיפול מונע

שאלה: הפסקת דופק העובר וזריקה נגד קרישיות יתר כטיפול מונע

אני בת 39 ואם לשני ילדים, כאשר הצעיר בן 11. בשנתיים האחרונות הפלתי פעמיים בשליש השני להריון עקב הפסקת דופק לעובר. עשיתי את כול הבדיקות שהרופא המליץ לי לעשות, וכולם בסדר. בגלל שמהלכי הריונות ובדיקות התפתחות העוברים היו תקינים, אפילו מי שפיר, אני מתלבטת, אם בהריון חדש לקחת זריקה נגד קרישת דם, כאשר לא מצאו אצלי בעיות יתר קרשיות.

שאלתי היא: האם לא מסוכן לקחת זריקה נגד יתר קרישיות בדם, כאשר לא נמצאה אצלי בעית יתר קרישיות בדם? ואיזה תופעות לואי יש לזריקה? מה עלי לעשות ,כדי להצליח בהריון החדש?

המשיב: ד"ר אורי אלחלל מומחה במיילדות וגינקולוגיה, רופא בכיר, המרכז לבריאות האישה ע"ש פטרישיה וראסל פליישמן - המרכז הרפואי הדסה.

בעיות של קרישיות יתר ניתנות לאבחון ב-7 השנים האחרונות מאחר וקודם לכן לא זוהו גורמים אלה כמחוללי הפלות ואובדן הריונות. מצטבר מידע רב שטיפול נוגד קרישה בנשים הסובלות מקרישיות יתר, משפר את תחזית ההריונות שלהן. המצב פחות ברור לגבי נשים אשר בוצע להן ברור מלא ולא נמצאה עדות לקרישיות יתר (צריך לוודא ע"י רופא המטולוג מומחה לבעיות קרישה- שאכן הברור היה מלא). יש רופאים אשר גורסים כי מתן ניסיוני של גורמים נוגדי קרישה במקרים אלה יכול לשפר את התחזית של ההריון מאחר ואנו יודעים שעדיין לא נתגלו כל הגורמים אשר ניתן לזהות כגורמים לקרישיות יתר.


הייתי מפנה אותך לרופא מומחה במיילדות ולרופא מומחה בהמטולוגיה על מנת לדון בסוגיה זו, אשר הספרות הרפואית עליה מאוד דלה ולכן הטיפול הרפואי במקרים אלה הוא על בסיס אמפירי ולא על בסיס הידע המדעי הקיים. לפני מתן הטיפול יש לבצע ברור אנטומי של הרחם (היסטרוסקופיה) וכן לברר האם יש בעיות מבחינת כרומוזומים אצלך או אצל בן זוגך. קיימות היום זריקות של הפרין נמוך מולקולרי אשר הניסיון איתו רב ותופעות הלואי הכרוכות בשימוש בו הן קלות יחסית, אך כמובן שדרוש מעקב וטיפול צמוד.

Copyright © כל הזכויות שמורות להדסה


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.