בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

עייפות - האם מדובר בחוסר בויטמין B12?

שאלה:

אני סובלת מעייפות חודשים רבים, בכל שעות היום גם אחרי שינה מרובה, כל יום. חוץ מהעייפות יש לי קושי להתרכז, סיחרור (קל, אבל רוב הזמן), וכאבי ראש כ- 4 פעמים בשבוע, שזה מאוד לא אופייני לי. חוץ מזה המחזור שלי נחלש בחודשים האחרונים, ואף התקצר מחמישה ימים לשלושה וחצי בקושי, למרות שלא עשיתי כל שינוי - אני כבר שנים עם אותן גלולות. חוץ מזה יש לי תת פעילות של בלוטת התריס בגלל נוגדנים נגדה כבר שנים, אני מטופלת ומאוזנת כרגע עם 1.5 = TSH.

אני בת 28, סטודנטית שעובדת ולומדת בצורה די אינטנסיבית. הרופא שלי עשה לי סידרת בדיקות (השיגרתיות, שעושים במרפאה), ללא כל ממצא. הוא חושב שזה על בסיס נפשי. מסיבות אחרות לגמרי, אני מטופלת כבר קרוב לשנה אצל פסיכולוג, איתו כמובן התייעצתי לגבי רעיון זה. ההערכה הזהירה של שנינו היא שהמצב הנפשי שלי לא נראה כמסביר את הסיפטומים העיקשים שתארתי. בין היתר עברתי הערכה של האישיות בכל מיני כלים בקיץ, בין שתי שנות לימודים, בתקופה רגועה הרבה יותר מבחינתי, ולא נמצאה שם כל אינדיקציה לסימפטומים של בעיה נפשית.

הרופא שלי הפנה אותי לבדיקת דום נשימתי לילי במעבדה לשינה, ולדעתי זה לא הכיוון (אני לא שמנה, לא מעשנת, לא נוחרת, רופא א.א.ג. לא מצא בעיה בדרכי הנשימה). האם יש צורך לדעתכם לבצע בדיקה שכזו? יש דבר אחד שאני לא סגורה עליו בבדיקות הדם: ה- B12 שלי הוא 188. הרופא שלי אומר שזה נורמלי ולא מסביר את ההרגשה שלי. אבל בפורומים שונים באינטרנט קראתי על אנשים עם ערכים של 180 שמדברים כן על התערבות של כדורים או זריקות, ולא ברור לי אם אני צריכה ללכת בכיוון זה. הוא כמובן אמר לי לאכול מוצרי בשר, חלב וביצים, אבל האמת היא שבשר אני אוכלת בערך פעם בשבוע (בגלל בעיה כלכלית) וחלב וביצים אני ממילא אוכלת די הרבה.

בקיצור - מה דעתכם?

המשיב: ד"ר אורי אלחלל מומחה למיילדות וגינקולוגיה, רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות, הדסה עין כרם
המרכז לבריאות האישה ע"ש פטרישיה וראסל פליישמן, הדסה

רמת ויטמין ה-B12 שלך היא גבולית. הייתי ממליץ על קבלת ויטמין B12 בכמוסות או בזריקות לתקופה מסוימת כטיפול ניסיוני, במידה והסימפטומים ישתפרו אזי בא לציון גואל, ובמידה ולא יש להמשיך לחפש הלאה- את הכיוון לטיפול.Copyright © כל הזכויות שמורות להדסה


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.