בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

אנשים עם נכויות בישראל: עובדות ומספרים

מתוך חוברת של ג'וינט ישראל - היחידה לנכויות ושיקום ומכון ברוקדייל, אוקטובר 2003

בעקבות תוכנית אב לתעסוקה, חוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ודו"ח מבקר המדינה הוקמה ב- 1 במארס מינהלת תעסוקה לאנשים עם מוגבלות. האחריות ליישום פרק התעסוקה בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הועברה ממשרד הרווחה למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה.

בנוסף לעמותות הרבות שהוקמו במשך השנים כדי לסייע לאנשים עם מוגבלות, הוקמו בשנים האחרונות עמותות ושירותים חדשניים ביוזמת אנשים עם נכויות, ובניהולם. דוגמאות לכך הן ארגון "בקול" הפועל למען אנשים כבדי שמיעה; עמותת על"ה שפועלת למען סטודנטים עיוורים וכבדי ראייה; עמותת "נגישות ישראל" הפועלת למען אנשים עם מוגבלויות שונות; עמותת "נכים עכשיו" הפועלת למען כל סוגי הנכויות והקימה את המרכז לחיים עצמאיים בירושלים, הראשון בישראל; מטה מאבק הנכים ו"קהילה נגישה" הפועלת ברשויות המקומיות.

בשנים האחרונות יש עלייה במודעות לגבי הצורך במידע זמין ונגיש לאנשים עם נכויות ונעשים מספר מהלכים בתחום זה. דוגמאות לכך הן:
* האתר "מקום מיוחד"
http://makom-m.cet.ac.il/pagesqmain.asp
שמספק מידע עדכני להורים ולאנשי מקצוע.
* האתר http://www.aisrael.org המספק מידע על נגישות אתרי תיירות, אירועי תרבות ומסחר בארץ.
* מאגר המידע של שירותי שיקום במכון סאלד המסופק על גבי CD.
* מאגר המידע על זכויות לאנשים עם מוגבלות
www.bizchut.org.il

שיעור המבוגרים עם נכויות
- מספר האנשים בקרב האוכלוסייה הבוגרת (18-65) הסובלים מנכויות אינו ידוע. נתונים מארצות אחרות מצביעים על כ- 10% מהאוכלוסייה הבוגרת כבעלי נכויות, כלומר, בישראל בשנת 2003 נאמד נספרם בכ- 400,000 איש. מספר זה כולל נכים בדרגות שונות של חומרה.

- בקרב גילאי 18-65 ישנם 228ת737 אנשים עם נכויות שמקבלים קצבאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי או ממשרד הביטחון. מספר זה אינו כולל נכים שעובדים ומשתכרים למעלה מגובה קצבת הנכות ואינם זכאים לקצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי. קרוב ל- 60% ממקבלי קצבת נכות כללית הם מעל גיל 45.

- 16% (כ- 24,500) ממקבלי קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי בשנת 2002 עלו לארץ משנת 1990 כמשקלם באוכלוסייה.

- השיעורים הגבוהים ביותר בקרב מקבלי קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי החיים בקהילה הם של אנשים הסובלים ממחלת נפש והפרעות נפשיות (30.2%), מחלות פנימיות כגון סרטן, לב, כליות (25.4%) ושיתוקים ופגיעות מוטוריות (19.7%).

נשים
נגישות שירותי בריאות - שיעורים גבוהים יותר מקרב נשים עם מוגבלות ציינו קשיים בגישה לשירותי בריאות: 41% לעומת 23% בקרב נשים ללא מוגבלות. שירותי בריאות האישה אינם נגישים: לא מבחינת המבנים, לא מבחינת הציוד, לא מבחינת מודעות הצוותים המטפלים ולא מבחינת הידע המקצועי הדרוש כדי לטפל בנשים האלה.

אלימות
מידת הפגיעות לאלימות בקרב נשים עם מוגבלות גבוהה יותר מאשר בקרב נשים ללא מוגבלות - 17% מהן סבלו מאלימות כלשהי (אונס, אלימות מינית, או אלימות פיזית) לעומת 9% בקרב נשים ללא מוגבלות. מבין סוגי האלימות השונים בעיקר בולט שהן חוו אלימות פיזית בשיעור הגבוה בערך פי שניים בהשוואה לנשים ללא מוגבלות (13% לעומת 6%).

צרכים לא מסופקים בתחומים נבחרים
1. תעסוקה
יש צורך בשיפור הפתרונות התעסוקתיים הקיימים ובהתאמתם לצורכי השוק בשנות האלפיים באמצעות:
- שדרוג המפעלים הקיימים מבחינת סוגי התעסוקה, דרכי הניהול והטכנולוגיה.
- פיתוח תעסוקה נתמכת לשילוב אנשים עם נכויות בשוק הפתוח.
- ניוד אנשים ממפעלים מוגנים לתעסוקה נתמכת ולשוק הפתוח.

2. מסגרות תומכות בקהילה
רובם הגדול של הנכים גרים בקהילה, חלקם לבד וחלקם עם בני משפחה. יש צורך לפתח שירותים שיאפשרו להם לחיות בקהילה באופן עצמאי ובכבוד תוך מתן מענה לצרכים בסיסיים כגון: מצבי חירום ומשבר, תמיכה רגשית, שירותים חברתיים, שירותים פרה רפואיים, שירותי תיקונים ולבית ולאבזרי עזר ומידע ייחודי לנכים כגון על דירות נגישות ושירותי הסעה מועדפים.

3. דיור הולם הקהילה ובמוסדות
4. נגישות
בישראל יש חוקים ותקנות של תכנון ובנייה המחייבים לאפשר לאנשים עם נכויות גישה נוחה למבני ציבור. חוקים אלה אינם נאכפים כראוי ואינם מיושמים במלואם. אנשים עם נכויות מוצאים את עצמם ללא אפשרות להגיע למקומות ציבוריים, לבתי מסחר ואפילו לחלק מהמבנים בהם הם אמורים לקבל שירותים. כתוצאה מכך, הם מתקשים לקחת חלק בחיי היום-יום בקהילה בכל תחומי החיים. פרק הנגישות בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שאמור לקדם את הנושא, נמצא בדיון בכנסת. בתוכו יכללו לראשונה גם סוגיות הקשורות לנגישות הסביבה לאנשים עם מוגבלות נפשית, שכלית וקוגניטיבית.

5. מידע ומעורבות צרכנים בקבלת החלטות
6. יישום חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (1998).

לקבלת עותק מהחוברת ניתן לפנות ל:
ג'וינט ישראל, היחידה לנכויות ושיקום, טלפון: 02.6557200, דוא"ל: avitals@jdc.org.il


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.