בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

וולוודיניה וסטיבולוטיס: הסוד השמור של כאבי פות

האיגוד לוולוודיניה ווסטיבוליטיס

כמעט כל אישה סובלת לעיתים מכאבים בנרתיק הנגרמים מזיהום פטרייתי או דלקתי. אולם יש נשים הסובלות מכאבים תמידיים בנרתיק ובפות בכלל – מחלה הנקראת וולוודיניה(vulvodynia) . החברה הבין-לאומית לחקר מחלות הפות והנרתיק מגדירה זאת "אי-נוחות מתמדת או כאב כרוני בפות המאופיינים במיוחד בתלונות על תחושות בעירה, דקירה, גירוי מכאיב או עור משופשף באברי המין הנקביים."

המקום המדויק של הכאבים ומשכם משתנים מאישה לאישה. הכאב יכול להופיע בכל אזור אבר המין או בחלק ממנו - בשפתיים החיצוניות או הפנימיות, בנרתיק ובדגדגן. הוא יכול להיות קבוע או לסירוגין עם הפסקות. וסטיבוליטיס (vestibulitis) או דלקת מבוא העריה הוא אחד מסוגי הוולוודיניה - כאב באזור ספציפי סביב הכניסה לנרתיק. הכאב מורגש בעיקר בזמן לחץ על האזור ומורגש בעת ניסיון לחדור לנרתיק בעת קיום יחסי מין. וסטיבוליטיס יכול להופיע בהחדרת טמפון בפעם הראשונה או בקיום יחסי מין, או לחלופין יכול להופיע פתאום לאחר שנים של חדירה בלא כאב.

לוולוודיניה, כמו לכל כאב כרוני, השפעה מרחיקת לכת על איכות החיים. התסמינים יכולים להיות עזים כל כך עד שקיום יחסי מין יהיה בלתי אפשרי, ואפילו ישיבה, הליכה או לבישת מכנסיים הדוקים יהיו בלתי נסבלים. הכאב, שלעתים מלווה את האישה במהלך כל היום, יכול להפוך עבודה לעינוי ולהשפיע על חיי החברה שלה. הקושי שהוא יוצר בקיום יחסי מין משפיע על חיי הזוגיות ועל היכולת ליצור מערכת יחסים. המגבלות האלה יכולות לכרסם בדימוי העצמי ולפעמים הן משרות דיכאון.

וולוודיניה היא מחלה 'שקטה' שלא מדברים עליה רבות, ולמרבה הצער יש לא מעט נשים הסובלות זמן רב ופונות לרופאים רבים בחיפוש אחר מענה עד שהן מקבלות את האבחון הנכון.

עדיין הגורם לוולוודיניה אינו ידוע, ולרופאים יש כמה השערות על הגורמים למחלה: פציעה או גירוי באחד העצבים של הפות; רמות גבוהות של גבישי או?קס?ל?אט בשתן וכיווץ ממושך של שרירי רצפת האגן. בעת האחרונה יש מחקרים המראים על נטייה גנטית הקשורה למנגנונים דלקתיים בגוף ושינויים בצפיפות סיבי עצב ובמבנה התאי של הרקמות באזור אצל קבוצת הנשים הסובלת.

אישה הסובלת מכאבים עומדת לפני כמה אתגרים. הראשון הוא לקבל אבחון נכון. כאמור, לא תמיד הגינקולוג מכיר את התופעה של וולוודיניה ולעתים קרובות המשחות למיניהן הניתנות לאישה עלולות להוסיף לגירוי. לעתים אף נאמר לאישה שמקור הבעיה הוא "בראש", שהרי הכאב אינו נראה לעין! אם אישה מרגישה שיש לה בעיה מתמשכת למרות הטיפול הקונבנציונלי, עליה לבקש הפניה לאבחון אצל רופאים המתמחים בכאבי פות.

לאחר האבחון חשוב שהאישה תכיר את מגוון הדעות ואת אפשרויות הטיפול. יש שיטות פיזיותרפיה העובדות על ייצוב שרירי רצפת האגן (שיטת ביופידבק) ועל שחרור הרקמות. את הטיפול נותנת פיזיותרפיסטיות אורו-גינקולוגיות. אפשר להיעזר בתרופות הפועלות על מערכת העצבים ואלה ניתנות בדרך כלל במרפאות כאב. יש נשים שתזונה דלת אוקסאלאטים עוזרת להן, ולקבוצה מסוימת של סובלות יכולה לעזור מוסטיבוליטיס – פעילות כירורגית של הסרת מבוא העריה.

אף שהיום כבר ברור שהמקור לוולוודיניה וסטיבוליטיס הוא גופני, נשים רבות נעזרות גם בטיפול תומך ככלי להתמודדות עם הקשיים וההשפעה של וולוודיניה על חייהן: יועצי מין, קבוצות תמיכה, מדיטציה ויוגה. הצלחתם של הטיפולים שונה מאישה לאישה. הטיפול דורש סבלנות והתמדה מצד החולה, מצד משפחתה ומצד הצוות הרפואי.

לקבוצת תמיכה ומידע על וולוודיניה ווסטיבוליטיס אפשר לפנות אל:
www.vulvodynia.org.il
info@vulvodynia.org.il
טלפון 02.5000848

טלי רוזנבאום, פיזיותרפיסטית מומחית בחיזוק רצפת שרירי האגן - אורו-גינקולוגיה ותפקוד מיני, טלפון 689572 050, דוא"ל tallir@netvision.net.il


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.