בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מהי לידה טבעית

אביבה יוסליס .B.S בריאות הציבור, תרגום מאנגלית: קרן יניב

למרבה המזל, בעולם המערבי כיום, שיעור התמותה במהלך צירי הלידה ובלידה עצמה הנו נמוך ביותר (אם כי עודנו קיים). אף על פי כן, רבים מהליכי ההתערבות הרפואית אשר פותחו בראשית המאה העשרים ואשר נועדו להצלת נשים בעת לידה בסיכון גבוה, (כמו למשל לידה שמתמשכת ללא התקדמות, חשש לדימום-יתר ועוד) עודם משולבים בפרוטוקולים הרפואיים, כמעט ללא ניתוח מעמיק לבדיקת מידת התועלת שיש בהם והאם הם ישימים לגבי כלל היולדות 1.

במהלך הלידה מתבצעים הליכי התערבות רבים שכלל לא ברור שהם עשויים לסייע לאישה ולתרום לבריאותה ולבריאות היילוד 2. ניתוח המחקר של דיוויד ואחרים משנת 1999 מצביע על כך שכמה מהליכי התערבות אלה עלולים אף להסתיים בתוצאה אחרת, כלומר לפגוע בבריאות האישה וברווחתה. המערכת אינה מסוגלת להסיר הליכים אלו מהפרוטוקולים הרפואיים (לשנות את הנהלים) בשל חוסר ידיעה, התנגדות המערכת הרפואית לשינוי או גורמים אחרים מורכבים יותר.

בעשורים האחרונים מוצאים בספרות המקצועית דיונים רבים אודות עצם המושג "לידה", האם זהו אירוע פיזיולוגי (טבעי) או שמא זהו אירוע המחייב ליתר בטחון בקרה רפואית 3. זהו ויכוח מתמשך אשר הולך ומקצין. קיימות דעות המסנגרות על ביצוע שגרתי של ניתוחים קיסריים לפי בחירה (של האישה או של הרופא) ואילו דעות אחרות מתנגדות לכל פיקוח או התערבות רפואיים, יהיה הסיכון אשר יהיה.

אנשים רבים השומעים את המושג "לידה טבעית" מדמיינים "ילדת פרחים" היולדת בבריכה כאשר דולפינים שוחים סביבה, ולא לזאת הכוונה. אני מעדיפה להשתמש במושג "לידה נורמלית" או "לידה רגילה". כאשר באים להגדיר את המושג "לידה" , יש להתייחס אל לידת תינוק בדרך נורמלית, ופיזיולוגית (בה הגוף עושה את העבודה). חווית הלידה האופטימלית לפי חלק מהמחקרים היא לידה דרך הנרתיק, בקצב הטבעי ולא ע"י זירוז בתרופות, ללא התערבות או חיתוך 4.

בין אם הלידה מתרחשת במיטת בית חולים, במיטה בבית או במהלך נסיעה באמבולנס, לידה נורמלית נותנת לגוף האישה הזדמנות להוביל את התהליך. צירי הלידה הם תהליך ביולוגי תקין שאינו דורש התערבות רפואית אלא אם התעורר הצורך בכך.

כיום אין סיבה שנשים תפחדנה מפני לידה טבעית. אין הכוונה שהאישה תפקיר עצמה לכאבים מייסרים ותהפוך לקדושה מעונה למען טובת הילד העומד להיוולד. ישנם הרבה טיפולים לא תרופתיים לשיכוך כאבים בלידה כמו שינוי בתנוחה, שימוש בקור וחום, עיסוי ועוד, שיש להם הצלחה רבה. העובדה שהאישה לא שוכבת על הגב ויש לה אפשרות להסתובב מאוד משפיעה על הקלת הכאב במהלך צירי הלידה.

כאשר האישה מתייחסת ללידה כאל חוויה נורמלית בה הצוות הרפואי משמש כצופה ולא כמתערב, כאשר היא מכבדת את הידע של גופה אודות לידה ואינה מפחדת מתחושת איבוד השליטה שעשויה להופיע בלידה, הרי שהיא כבר חווה את הלידה הטבעית.

References

1. Mathews, J., Zadak, K. The Alternative Birth Movement in the United States: History and Current Status. Women & Health 1991; 17: 39-56.

2. David, M. et. al. Perinatal Outcome in Hospital and Birth Center Obstetric Care. International Journal of Gynecology and Obstetrics 1999; 65: 149-156.

3. Wiegers, T., Keirse, M., Berghs, G., van der Zee, L. An Approach to Measuring Quality of Midwifery Care. Journal of Clinical Epidimiology 1996; 49: 319-325.

4. Enkin, M. et. al. Guide to Effective Care in Pregnancy and Childbirth. Oxford University Press. Oxford 1995.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.