בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

אנדומטריוזיס

פרופ' אלכס סימון, מנהל המרכז להפריה חוץ-גופית, בית החולים האוניברסיטאי הדסה

'אנדומטריוזיס' הוא נוכחות של רקמת רירית ברחם בכמה אזורים בגוף מחוץ לרחם. מצב זה הוא מחלה מתקדמת המשפיעה על איכות חייה של האישה ועלולה לפגוע בפוריותה.

הגורמים להתפתחות אנדומטריוזיס

את המושג 'אנדומטריוזיס' טבע John Sampson בשנת 1927. הוא ציין כי המחלה נובעת מדמם וסתי אחורנית דרך החצוצרות אל החלל הבטן, והתהליך מאפשר לתאי רירית רחם המגיעים לחלל הבטן להשתרש במקום ולהתפתח לנגעים.

יש תיאורים של אנדומטריוזיס שהתפתח בגברים שטופלו בתכשירי אסטרוגן. תיאורים אלו מעלים את האפשרות כי מקור האנדומטריוזיס הוא שינויים החלים בתאים בחלל הבטן והופכים אותם לתאים בלוטיים של רירית הרחם עקב גירוי בלתי ספציפי.

אף שאצל נשים רבות יש זרימה אחורית של דם וסתי לחלל הבטן, לא כולן מפתחות אנדומטריוזיס. לכן ייתכן שגורמים גנטיים ואימונולוגיים משפיעים שנשים מסוימות יהיו מועדות להתפתחות המחלה.

בשל ריבוי התאוריות האפשריות להתפתחות המחלה נראה שיש מקום לכולן, ובקרב נשים אלו ואחרות משקל גורם אחד ניכר יותר ממשקלו של גורם אחר.

שכיחות המחלה

שכיחות המחלה 3%-10% באוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות, ואילו באוכלוסיית הנשים עם בעיות פוריות השכיחות 25%-35%.

תסמיני המחלה

תסמיני המחלה קשורים למידת התפשטותה ולאברים המעורבים בה: כאבי בטן קשים בזמן הווסת (דיסמנוריאה), כאבים בזמן קיום יחסים (דיספריאוניה), כאבי גב תחתון ובעיית פוריות. במקרים קלים התלונה היחידה עלולה להיות בעיית פוריות.

בדיקה ואבחון

לעתים הרחם מקובע בתנוחה אחורית והשחלות נמושות ומוגדלות. בכשליש מהחולות עם אנדומטריוזיס אפשר למשש בליטות באזור הליגמנטים באגן הקטן בבדיקה הגניקולוגית. בליטות אלו בדרך כלל רגישות למגע ואפשר למששן בעיקר בבדיקה רקטלית.

האבחנה הסופית של המחלה - לפני הטיפול - צריכה להיעשות באמצעות הלפרוסקופיה. חשש לקיום הבעיה עולה מן התסמינים, בדיקת על-קול שיכולה לזהות כסיות (ציסטות) בשחלות ובדיקת דם של חלבון CA 125 שנמצא מוגבר במחלה זו. הכסיות בשחלות, המכונות 'כסיות מסוג שוקולד', הן תוצאה של דמם חוזר בשתל רירית הרחם על פני השחלה עם היווצרות חלל המתמלא בדם העובר שינויים וצבעו הופך לחום.

אנדומטריוזיס והפרעה בפוריות

אנדומטריוזיס המאובחן בלפרוסקופיה עלול להימצא בכשליש מהנשים הסובלות מבעיית פוריות שעברו את הבדיקה האבחנתית. זאת לעומת 5% בלבד בקרב נשים פוריות. יתר על כן, שיעור הפוריות של נשים עם אנדומטריוזיס נמוך מהשיעור באוכלוסייה הבריאה. אפשר לומר שלנשים עם אנדומטריוזיס יש בעיית פוריות, ואילו בקרב הנשים עם בעיית פוריות אנדומטריוזיס שכיח יותר. בעיית הפוריות עלולה לנבוע ממצב דלקתי המלווה את המחלה או מהידבקויות באגן הקטן עקב המחלה.

טיפול באנדומטריוזיס

מאחר ששתלי רירית הרחם מגיבים להורמון האסטרוגן המופרש מהשחלה, ממש כפי שרירית רחם תקינה צריכה להגיב, מטרת הטיפול במחלה היא לנגוד את השפעת האסטרוגן. מטרה זו מושגת על ידי טיפולים הורמונליים ובהם גלולות למניעת היריון, אנלוגים של GnRH , פרוגסטרון ודנאזול. טיפול מקובל אחר הוא הטיפול הניתוחי, בעיקר אם קיימות כיסיות שחלתיות. בטיפול זה מסירים את הכיסיות וצורבים את הנגעים של האנדומטריוזיז. הטיפולים האלה מביאים להקלה בתסמינים ולעתים אף משפרים את סיכויי ההיריון.

לסיכום, אנדומטריוזיס הוא מחלה בעלת אטיולוגיה שאינה ברורה לחלוטין עם אפשרות לשילוב גורמים שונים להתפתחותה. המחלה קשורה לסימפטומטולוגיה של כאבים באגן ודיספריאוניה וכן להפרעה בפוריות. אפשר לטפל בה טיפול תרופתי או ניתוחי. ניתוח יעיל במקרים הקשים יותר. גם אם הטיפול התרופתי עשוי לדכא את המחלה ולהקל על הסימפטומים, הוא אינו מסוגל לרפאה ריפוי מוחלט.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.