בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

ביקור אצל רופא נשים מנקודת המבט של המטופלות

ד"ר רויטל גרוס ושולי ברמלי-גרינברג, היחידה למדיניות בריאות, ג'וינט-מכון ברוקדייל

במחקר מקיף על בריאות נשים בישראל ורווחתן (גרוס וברמלי-גרינברג, 2000) נאסף בפעם הראשונה מידע מקיף על התנסויות של נשים עם מערכת הבריאות. פרק מיוחד במחקר יוחד לביקור אצל רופא נשים (גינקולוג), שכן ביקור תקופתי אצל רופא נשים (לפחות פעם בשנה) מומלץ לצורך ביקורת רפואית ומניעת מחלות. המחקר נערך בשיתוף עם Commonwealth Fund ובמימונה, וסקר מקביל נערך בארצות-הברית. אוכלוסיית המחקר בישראל כללה את כל הנשים הבוגרות מעל גיל 22 המתגוררות במדינה בקביעות. הראיונות נערכו בטלפון בחודשים ספטמבר-אוקטובר 1998. בסך הכול רואיינו 849 נשים, ושיעור ההיענות הגיע ל-84%.

ממצאי המחקר מלמדים כי 77% מהנשים מבקרות בקביעות אצל רופא נשים. שיעור המבקרות נמוך בקרב נשים בנות 55+, בעלות השכלה נמוכה מ-12 שנות לימוד, דוברות רוסית וערבית ובעלות מצב בריאות לא טוב. בניתוח רב-משתנים נמצא כי לכל אחד מהמשתנים האלו יש השפעה עצמאית חיובית על אי-ביקור אצל רופא נשים.

ממצאי המחקר מלמדים עוד כי ב-71% מהנשים מטפל רופא וב-29% מטפלת רופאה. הנשים נשאלו על העדפותיהן בעניין זה, אם הן מעדיפות רופא נשים או רופאת נשים. רוב הנשים (54%) ענו שלא משנה להן. 37% מעדיפות רופאה ו-9% מעדיפות רופא. שיעור המעדיפות רופאה גבוה בקרב נשים בנות 55+, בעלות השכלה נמוכה מ-12 שנות לימוד, דוברות רוסית וערבית ובעלות מצב בריאות לא טוב. חשוב לציין כי מאפייני הנשים המעדיפות רופאת נשים מרופא נשים דומים למאפייני הנשים שאינן מבקרות באופן קבוע במרפאת נשים.

ממצאי המחקר מראים עוד שכמחצית הנשים המעדיפות לקבל טיפול מרופאה מטופלות בפועל בידי רופא. ממצא זה אינו מפתיע, שכן לפי נתוני משרד הבריאות (משרד הבריאות, 1998) רק 15% מהגניקולוגים הן נשים. שיעור הנשים גבוה יותר בקרב רופאי משפחה (42%), רופאי ילדים (40%) ופסיכיאטרים (35%).

בהשוואה לסקר שנערך בארצות-הברית נראה שבישראל שיעור גבוה יותר של נשים המבקרות אצל רופא נשים בקביעות (77% לעומת 53% בארצות-הברית). בשתי המדינות שיעור דומה של נשים מעדיפות לקבל טיפול מרופאה, אולם בישראל שיעור נמוך יותר של נשים מטופלות בפועל בידי רופאה (29% לעומת 42% בארצות-הברית).
לממצאי המחקר יש השפעה על תכנון שירותים גינקולוגיים המותאמים יותר לצרכים של נשים משכבות חלשות: קשישות, חולות, בעלות השכלה נמוכה ונשים שאינן דוברות עברית. יש מקום לבחון מדוע שיעורי הביקור שלהן נמוכים, ומה אפשר לעשות כדי להגביר את ערנותן לחשיבות המעקב הרפואי הגינקולוגי ולהסרת מחסומים המונעים מהן ביקור קבוע במרפאת נשים.

לממצאי המחקר יש גם השפעה הנוגעות לתכנון כוח-אדם רפואי. כיום רק כ-15% מהגינקולוגים הם נשים. לכן אי אפשר לתת מענה הולם להעדפות של נשים לקבל טיפול גינקולוגי מרופאות. לפיכך יש מקום לבחון דרכים לעודד נשים להתמחות בתחום זה כדי שמערכת הבריאות תוכל להיענות בדרך טובה יותר להעדפות של נשים בקבלת טיפול. בייחוד חשוב לעודד התמחות של נשים בגינקולוגיה במגזר הערבי וכן להציב רופאות נשים במרפאות המשרתות נשים ערביות, עולות מברית-המועצות לשעבר וקשישות.מקורות

גרוס ר' וברמלי–גרינברג ש', 2000, בריאות ורווחה של נשים בישראל: ממצאי סקר ארצי, ג'וינט-מכון ברוקדייל, דמ-361-00 ירושלים.
משרד הבריאות , אגף מידע ומחשוב, 1998. רופאים, רופאי שיניים, רוקחים 1970-1996. מדינת ישראל.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.