בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

סקר דפוסי התנהגות מינית בקרב משתחררים מצה"ל בשנים 1993-2000

רס"ן בת שבע זגורי-מלכה, סא"ל ד"ר איתמר גרוטו, סגן רחלי ברץ

ענף בריאות הצבא שבמפקדת קצין הרפואה הראשי נוהג לערוך סקר הרגלי בריאות בקרב מדגם מייצג של משתחררים מצה"ל. משנת 1993 יש בסקר שאלון אנונימי בדבר גורמי סיכון התנהגותיים הקשורים להידבקות בנגיף האיידס בקרב צעירים וצעירות. השאלון בודק ידע, עמדות והרגלי התנהגות מינית שמדווחים על ידי חיילים משתחררים מצה"ל. בשנים 1993 – 2000 השתתפו בסקר 16,933 חיילים וחיילות.

לפי נתוני הסקר, במרוצת השנים נצפו עלייה בידע ובמודעות ושיפור בהתנהגות מינית מוגנת של החיילים. ברוב הנושאים שיעור הנשים בעלות ידע גבוה משיעור הגברים. עם זה, אצל חלק נכבד מהגברים ומהנשים יש חסר בידע ספציפי בנושא נגיף האיידס. רוב הידע מקורו בתקשורת, אך שיעור שווה של גברים ונשים סבור שהוא זקוק להדרכה ולעוד מידע על התסמונת ועל ההימנעות ממנה. ניכרת מגמה ברורה של גידול בידע ממקורות אחרים: בית הספר, הצבא, חברים ועוד. בשנים האחרונות ניכרת מגמה ברורה של שימוש בקונדום כאמצעי מניעה בקרב שני המינים.

יש מקום להמשיך את פעילות ההסברה להקניית ידע והדרכה בבית הספר ובצבא. יתרה מזו, יש להרחיב את מעגל ההסברה מפני ששליש מהצעירים וחמישית מהצעירות הצהירו שלא קיבלו הדרכה על נגיף ה- HIV ועל מניעת הידבקות.הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.