בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מחקרים ישראליים בנושא הפרעות אכילה

בארי וקבוצתו (1998) בדקו באמצעות מבחן אסוציאציות את הרגישות של בנות הסובלות מהפרעות אכילה לתפיסת מילים בעלות הקשר פסיכו-סקסואלי. הם מצאו שאנורקסיות הגיבו למילים כאלה לאט יותר מקבוצת הביקורת. הבולמיות הגיבו לאט יותר מקבוצת הביקורת ומהר יותר מאנורקסיות. התוצאות מעידות על בעיות מיניות ועיכובים בהתפתחות אצל בנות עם הפרעות אכילה.

פרופ' אליוט בארי מהמחלקה לתזונה ומטבוליזם בבית הספר לרפואה בהדסה חוקר גם את הגורמים הביולוגיים שבבסיס הפרעות האכילה. הוא בודק חומרים הנמצאים בגוף באופן טבעי, האנלוגיים לפעילות של אופיום וקנביס (מריחואנה). לפי בארי, נערות מתמכרות להרעבה של עצמן, והמחלה מתחילה לקבל חיים משל עצמה. המוח, שנמנעים ממנו גורמים מזינים שהוא זקוק להם, מתחיל ליצור עיוותים קוגניטיביים, ואלה מביאים את הנערות לידי תפיסה מעוותת של המציאות. כשהן טוענות שהן שמנות הן אינן משקרות ואינן מניפולטיביות. תפקודי הגוף והתפקודים הקוגניטיביים שלהן התעוותו, וכך באמת הן תופסות את עצמן. לדעת בארי, הבעיה סבוכה והבעיות בגן השולט על התיאבון אינן מסבירות אותה.

במחקר אחר (1999) בדקו בכר וקבוצתו את יעילותן של שתי שיטות טיפול בהפרעות אכילה. הם השוו בין שיטת טיפול קוגניטיבית שמטרתה לשנות התנהגות באמצעות השפעה על אמונות המאפיינות בנות הסובלות מהפרעות אכילה ובין טיפול בשיטת 'פסיכולוגיית העצמי' המחזקת את היכולת לזהות את הצרכים העצמיים ולדאוג לקידומם. נמצא שטיפול בפסיכולוגיית העצמי הביא לידי שיפור מסוים, ובקבוצת הביקורת (בנות שקיבלו טיפול דיאטני והיו בהמתנה לטיפול פסיכולוגי) לא נמצא שיפור כלל.

בכר וקבוצתו (2001) גם חקרו את הנטיות האבדניות או את הנטיות לדחיית החיים של הסובלים מהפרעות אכילה. בעבר היו חוקרים שטענו שלעיסוק במוות יש תפקיד חשוב בהתפתחות הפרעות אכילה, בייחוד אנורקסיה נרווזה. בנות הסובלות מהפרעות אכילה אינן עסוקות במוות יותר מאחרות אלא דוחות את החיים, והדבר קשור לאשמה עצמית ואי-קידום האינטרסים והרצונות האישיים שלהן.

ד"ר מרג'ורי פינסון, חוקרת במכון פאלק לבריאות הנפש ולמדעי ההתנהגות בירושלים, בשיתוף עם פרופ' ג'ולי צוויקל מאוניברסיטת בן-גוריון, עורכות כעת סקר במימון המכון הלאומי למדיניות בריאות. מטרת הסקר למצוא את שיעור המקרים של בעיות בריאות הנפש שאינם מכורים למערכת הבריאות הראשונית. במחקר ישתתפו אלף מטופלים המייצגים חתך רחב של האוכלוסייה במדינה. נתונים ראשונים מלמדים שלפחות 15% מהנשים מתארות "קשיים" ביחסן לאוכל. מחקר זה יהיה אחד הראשונים שיתמקדו במפורש בהתנהגות בוגרת. ד"ר פינסון גם חוקרת הפרעות אכילה באוכלוסיית הנשים בכלל במימון קרן הדסה.

ד"ר חני דיטשר, פסיכולוגית קלינית מהיחידה לילדים ומתבגרים במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים הדסה הר הצופים, אחת מהמרפאות היחידות לילדים המאפשרות אשפוז מקרי אנורקסיה קשים, מוצאת מאפיינים חברתיים יחודיים לישראל: התייחסות הדת היהודית והתרבות הישראלית לאוכל, זיכרונות השואה הקשורים ברעב ובמלחמת קיום המשפיעים על בני הדור השני והשלישי לניצולי שואה, והדגש הרב על נישואים וחיי משפחה. כל אלו גורמים העלולים לשמש מקור לחץ על נשים עם פוטנציאל לאנורקסיה.

תודתנו

לאורה קנטי, איתן בכר ואליוט בארי, בית הספר לרפואה, הדסה, ירושלים.

איטה פרינס גיבסון "הרעבה לשם הערה עצמית" מתוך הג'רוסלם פוסט, 16 במאי 2001.
תקציר ועיבוד לעברית: קרן יניב

Bachar, E., Latzer, Y., Canetti, L., Gur, E., Berry, E.M., & Bonne, O. (2001).
Rejection of life in anorexic and bulimic patients. International Journal of Eating Disorders, 31. 42-47.

Bachar, E., Latzer, Y., Kreitler, S., & Berry, E.M. (1999). Empirical comparison of two psychological therapies: self psychology and cognitive orientation in the treatment of anorexia and bulimia. The Journal of Psychotherapy Practice and Research, 8, 115-128.

Berry, E.M., Kelly, D., Canetti, L., & Bachar, E. (1998). Word association test and psychosexual cues in assessing persons with eating disorders. Perceptual and Motor Skills, 86, 43-50.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.