בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

יש להזהר בשימוש במונח "דיכאון לאחר לידה"

שרהלי גלסר, משרד הבריאות, מכון ע"ש גרטנר, המרכז הרפואי ע"ש שיב"א בתל השומר

מדי פעם מתפרסמים בכלי התקשורת דיווחים על מקרים מזעזעים בהם אישה פוגעת בילדה. לעיתים קרובות דיווחים אלה מציינים ש"האישה סבלה מדיכאון לאחר הלידה" זאת למרות שבידי הכתב אין מידע על איבחון קליני שנעשה באותו מקרה, ומהמידע שנמסר, לא ניתן לדעת אם האישה אובחנה כסובלת מדיכאון, או מהפרעה אחרת, או האם הבעיות שלה אירעו לאחר הלידה או נמשכו במשך תקופה ארוכה גם קודם לכן.

בלבול בדיווח נובע בחלקו מאי-הבנה בין שלושה סוגים עיקריים של הפרעות נפשיות לאחר הלידה, והתופעות הקשורות אליהן, דכדוך (postpartum blues), דיכאון (postpartum depression), ופסיכוזה (postpartum psychosis). אי בהירות זו יכולה להטעות את הציבור ולגרום נזק במספר מישורים.

במישור אחד, חשוב מאוד שגורמים המטפלים בנשים לאחר הלידה ידעו להכיר את הסממנים הנכונים שדיכאון לאחר הלידה, ללא טישטוש או הכללת יתר. זאת על מנת להציע לנשים את התמיכה והעזר המתאימים ללא גרימת בהלה לא מוצדקת ברוב המקרים מחד, ותוך שימת לב והפנייה לגורם טיפול במקרה הצורך מאידך.

במישור השני, ולא פחות חשוב, השמת תווית לא בדוקה ולא מדוייקת על מקרה מחריד כזה, עלולה לגרום עוול לאלפי נשים הסובלות מדיכאון לאחר לידה, או שעתידות לסבל ממנו. ברוב המכריע של המקרים לא ידרדר המצב עד כדי פגיעה בתינוק, אך החרדה ורגשות האשמה מפני אפשרות לא ממשית זו עלול להחריף את הדיכאון. בנוסף, הפחד שמא היכללות בקבוצה כזו עלולה לגרום להחריף את הדיכאון, או לגרום לה להימנע לפנות לעזרה מהסובבים אותה או מאנשי מקצוע.

לציבור הרחב בכלל ולאנשי מקצוע הבאים במגע עם נשים הרות ויולדות בפרט, חשוב מאוד לשים לב למצוקות הנפשיות של נשים בזמן ההריון ולאחר הלידה, למען טובתן, טובת התינוק וטובת המשפחה. יחד עם זאת, חשוב מאוד להבחין בין התופעות השונות ובין הקצוות השווים בכל תופעה, ולפעול בהתאם. ללא התעלמות, אך ללא בהלת יתר שאינה מוצדקת, יש לעזור לכל יולדת, תינוק ומשפחה להשיג את האושר ונחת הרוח שרוצה החברה לאפשר לחבריה.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.