בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

השתתפות עצמית בכיסוי הוצאות תרופות

תקציר מתוך: פארמה, בטאון לענייני תרופות ותרפיה - מידע תרופתי בלתי-תלוי לרופא ולרוקח, בטאון מס' 44 אוגוסט-ספטמבר 2001

עורך: ד"ר פיליפ סאקס, תרגום לעברית ותקציר: מעיין גל

מאז נכנס לתוקפו חוק בריאות ממלכתי ב- 1995, עלו הכנסותיהן של קופות החולים מאגרת התרופות מ- 27% ל- 35% מתקציבן. ב- 1998 אישרה הכנסת העלאה במחירי התרופות, ובשנים 1999 ו- 2001 עלתה אגרת התרופות שוב.

קיימים שני נושאים חשובים בעניין ההשתתפות העצמית במחירי התרופות: האחד הוא חוסר השקיפות-לצרכן של השיטה לקביעת ההשתתפות העצמית והשני הוא אי-השיוויון לגבי אוכלוסיות מעוטות יכולת.

אי השיוויון בעלות מחירי התרופות לציבור מתבטא בעיקר בקופ"ח כללית, בה קיימת שיטה מיוחדת לגביית תשלום עבור תרופות - שיטת "המנות", לעומת התשלום של אחוז ממחיר התרופה, הנהוג בקופות חולים אחרות. בשנים האחרונות מונעת עלות התרופות מאנשים מעוטי אמצעים צריכה של תרופות, דבר הפוגע במצבם הבריאותי.

עם הפעלת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, הוחלט שכל קופ"ח תמשיך בשיטה שלה לקביעת גובה ההשתתפות העצמית במחירי תרופות, וכי עד 1998 תיקבע שיטה אחידה. אולם שיטה אחידה טרם נקבעה.

אנו טוענים שהגיע הזמן לשיטה אחידה, רציונלית ושקופה-לצרכן בהשתתפות העצמית במחירי תרופות, ואשר תיושם בכל קופות החולים.

ניתן לסכם את השיטות השונות למכנה משותף. להלן הממצאים העיקריים:

 • לגבי תרופות שיש לגביהן פטנט - ההשתתפות היא בשיעור 14%-16% ממחירן המלא.

 • לגבי תרופות גנריות (ללא פטנט), שהן לרוב תרופות זולות יותר, שיעור ההשתתפות הוא 25%-60%. השיעור גבוה במיוחד לגבי תרופות למחלות כרוניות בקופת חולים כללית.

  והנה דוגמה מעניינת לגבי תרופה מסוג סימווסטאטין (לחולי לב): כאשר התרופה היתה תחת פטנט, ההשתתפות העצמית היתה 27 ש"ח בלאומית וכ- 30 ש"ח בקופות האחרות. עם תום הפטנט, עלה המחיר בכללית ל- 33 ש"ח, ואילו בקופות האחרות הוא ירד לכ- 14 ש"ח.

  כאמור, שיטת התשלום לפי "מנות" נהוגה בקופ"ח כללית. הקריטריונים לתשלום עבור ה"מנות" משתנים, ולא ברור כיצד מחושב המחיר עבור כל תרופה. קופ"ח מכבי אף גובה לעיתים תשלום של 50% עבור תרופות הנכללות בסל הבריאות.

  בניגוד למדינות אירופה, משלמים הישראלים בשנה הרבה יותר על אגרת תרופות-מרשם מאשר על תרופות ללא מרשם ("מעבר לדלפק").

  בהשוואה לארצות אחרות, יש בישראל אחוז גדול יותר של אנשים שאינם יכולים לממן רכישת תרופות. בארצות כמו אנגליה, איטליה וגרמניה ההוצאה עבור תרופות מסתכמת בכ- 10% ממחירן. במדינות רבות ילדים, קשישים וחולים כרוניים פטורים מתשלום לגמרי.

  בסיכום, השאיפה היא להגיע לשיטה אחידה בגביית תשלום עבור תרופות - דבר שיאפשר פיקוח ומעקב. כמו כן, יש לאפשר למעוטי יכולת לקבל טיפול תרופתי. לשם כך יש לדאוג לבקרה על הוצאות עבור תרופות שנכללות בסל - מה שדורש את נגישות הציבור למידע הרלוונטי. התארגנות בקבוצות לפעילות לובי יכולה לסייע להתגבר על הבירוקרטיה ולאפשר קבלת הנחה או פטור מתשלום עבור תרופות לנזקקים.

 • הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
  הצטרפי אלינו, זה פשוט.
  תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.