בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

התסמונת הקדם-וסתית: PMS

פרופ' אמנון בז'זינסקי, מנהל מרכז בריאות האישה, בית החולים הדסה עין-כרם

רוב הנשים מרגישות מידה זו או אחרת של אי-נוחות גופנית או נפשית בימים שלפני המחזור החודשי. עד לפני שנים לא רבות עברו הנשים תקופה זו בשקט מהול במבוכה ולעתים אף חשו רגשי אשם. בעת האחרונה, בד בבד עם הקידום הרב במעמד האישה והתפתחות הרפואה, גוברת והולכת המודעות לקיום התסמונת הקדם-וסתית ומחפשים דרכים להתמודדות אתה. במדינות המערב, בעיקר בארצות-הברית, מוכרת התסמונת בכינויה premenstrual syndrome ובקיצור PMS וזוכה לתשומת לב רבה כנושא מן השורה הראשונה בבריאות הציבור. גם בישראל יש התעניינות גוברת והולכת, ועלה מספר הנשים הפונות לייעוץ ולטיפול רפואי.

את התסמונת תיאר בפעם הראשונה בספרות הרפואית בשנת 1931 הרופא האנגלי פראנק. במרוצת השנים ניתנו לתסמונת כמה הגדרות אשר הקשו את הערכת שכיחותה ואת השוואת התוצאות של הטיפולים בה. היום מקובלת הגדרה זו: "הופעה מחזורית, כשבוע לפני הווסת, של קבוצה של תסמינים נפשיים, גופניים ו/או התנהגותיים בדרגת חומרה הגורמת להפרעות בתפקוד החברתי, המשפחתי או המקצועי. הסימנים נעלמים מיד עם תחילת הווסת או במהלכה." תוארו עשרות תסמינים העלולים להופיע לפני הווסת, ובהם תסמינים מוזרים כגון ירידה בשמיעה, יובש בפה, רגישות לעדשות מגע ועוד. התסמינים השכיחים משתייכים לשלוש קבוצות עיקריות: תסמינים גופניים, תסמינים נפשיים, ותסמינים התנהגותיים.

התסמינים הגופניים השכיחים הם תפיחת הבטן והגפיים, גודש ו/או כאבים בשדיים, בחילות, עייפות מוגברת, גלי חום, הזעה מוגברת, כאבי ראש ודפיקות לב.
התסמינים הנפשיים השכיחים הם תחושת מתח וחרדה בלי סיבה ברורה, דכדוך, עצבנות, אי-שקט, מצבי רוח משתנים במהירות.
התסמינים ההתנהגותיים השכיחים הם רצון להתבודד, תיאבון מוגבר, תאווה למאכלים מתוקים. נטייה לשכחה, בלבול, קושי בריכוז, שינוי בתשוקה המינית, נדודי שינה, צריכה מוגברת של אלכוהול ועישון.
על פי סקרים שנעשו בכמה מדינות 70%-80% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מתסמינים כלשהם לפני הווסת; 5%-10% מהנשים סובלות מתופעות קשות הפוגעות בתפקודן היום-יומי. בעבר נחשבה התסמונת לתופעה של העולם המערבי בלבד, אך כיום ברור מעל כל ספק כי התופעה אוניברסלית ומופיעה בנשים סיניות, אפריקניות ואירופיות בעצמה שווה, גם אם מידת המודעות לתסמונת משתנה מתרבות לתרבות.

על אף מאות מחקרים וסקרים שנערכו במרוצת השנים עדיין אין בידנו הסבר מספק למנגנון או לסיבה להופעת התסמונת, ולא ידוע מדוע מקצת הנשים סובלות מתסמינים כאלה או אחרים ואחרות אינן סובלות כלל. אין ספק כי קיים מתאם בין השינויים ברמות הורמוני המין (אסטרוגן ופרוגסטרון) במהלך החודש ובין זמן הופעת התסמינים, ואף על פי כן לא נמצאה הפרעה בתפקודם של הורמונים אלו בנשים הסובלות מהתסמונת.
הועלו תיאוריות רבות להסברת התסמונת - החל מאלרגיה לפרוגסטרון וכלה בחסר ויטמינים, אך רובם ככולם לא עמדו במבחן הביקורת המדעית. המחקר היום מתמקד בעיקר בתחום הורמוני המוח ומשדרים עצביים (נוירו-טרנסמיטורים). יש עדויות שהפרעה בתפקוד הורמונים אלו, בעיקר סרטונין ואנדורפינים, גורמת לחלק ניכר מהתסמינים. הטיפול בתסמונת חייב להיות אינדיבידואלי לפי סוג התסמינים ולפי חומרתם.

מגוון הטיפולים רחב וכולל תמיכה פסיכולוגית, טיפול בתרופות הרגעה, טיפול במשתנים, תוספות מזון (כגון B6, מגנזיום, אבץ, טריפטופן ודיאטה עשירה בשומנים בלתי רווים, הימנעות מקפאין, שוקולד ואלכוהול) ופעילות גופנית. הטיפול שזכה בעת האחרונה לתמיכה רבה של מחקרים וסקרים רבים הוא טיפול בתרופות מגבירות סרוטונין (מקבוצת ה (SSRI. מודעות גדולה יותר של הרופאים והנשים לקיום התסמונת והאפשרויות להתמודדות אתה תביא לאבחון מוקדם יותר לרווחתן של הנשים והחברה הסובבת אותן.


כדאי לקרוא:

1. Kessel B. Premenstrual syndrome. Advances in diagnosis and treatment.
Obstet Gynecol Clin North Am. 2000 Sep;27(3):625-39

2. Dimmock et al. Eifficacy of SSRI in PMS: systemic review.
Lancet 2000;356:1131-36

3. Wyatt et al. Efficacy of progesterone and progestogens in management of premenstrual syndrome: systematic review.
BMJ. 2001 Oct 6;323(7316):776-80.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.