בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

חונכות קלינית כגשר לחיים בטיפול בהפרעות אכילה

ד"ר מוריה גולן, טלי גוגול-אוסטרובסקי מתוך: הרפואה כרך 140 , חוב' ו' (יוני 2001) עמ' 487-494 תקציר - מעיין גל

שחף - טיפול כוללני בהפרעות אכילה, קיבוץ נען, ביה"ס למדעי התזונה, הפקולטה למדעי החקלאות המזון ואיכות הסביבה ברחובות, האוניברסיטה העברית, ירושלים
בישראל, קיימות מספר תוכניות לטיפול בחולות עם הפרעות אכילה. טרם פורסמו מחקרים לגבי תוצאות הטיפול במסגרות אילו. ככל הידוע, הדגש הוא על הפחתת התסמינים של המחלה וצמיחה רגשית, אך התייחסות מעטה לשיקום התפקודי והחברתי. המטרה במחקר הנסקר כאן להציג מסגרת טיפולית שיקומית כוללנית בקהילה, ולבדוק את יעילותה ביחס למדדים תסמיניים ותיפקודיים.

חסרונות הטיפול באשפוז
* הצרכים המורכבים של הלוקות לאורך זמן בהפרעות אכילה, אינם זוכים למענה הולם במסגרת טיפול באשפוז בהיעדר מערך שיקומי מתאים.

* אשפוז במחלקות פסיכיאטריות או במחלקות להפרעות אכילה, גורם לעיתים, להחמרה בתסמינים בעקבות למידה מהקבוצה המאושפזת.

* קושי להעתיק את השינויים וההרגלים החדשים למסגרת הטבעית. אכילה בביה"ח אינה נתפסת דומה לאכילה בבית, ביה"ס או העבודה.

* החולות משוחררות מהאשפוז לאחר שחל שיפור ניכר בתסמינים וחלה עליה ניכרת במשקל; אך, בחולות רבות טרם חל שינוי מהותי בצורת החשיבה. מה שאינו מאפשר לחולה לקבל את המשקל החדש ולשמרו.

טיפול בקהילה

שחף מדווח על תוכנית לטיפול נמרץ בהפרעות אכילה בקהילה. תכניות טיפוליות בקהילה מאפשרות הפחתה משמעותית בתסמיני המחלה לצד התמודדות עם השחיקה במיומנויות התפקודיות והחברתיות. הטיפול נעשה על ידי צוות רב-מקצועי שייחודו בתפקיד המרכזי שניתן לחונכות קלינית. אלה הן עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות בהתמחות או מרפאות באמנות שהוכשרו ליצירת קשר נמרץ (10-40 שעות בשבוע) ולא-רשמי עם החולות בהפרעת אכילה. בנוכחות החונכת, מתאפשר מגוון פעילויות המייצגות התחברות לחיים והתארגנות לעצמאות תפקודית.

עקרונות התוכנית:

1. תוכנית אישית המותאמת לאורח חיי-החולה, ומכבדת תפקודים שהצליחו לשרוד למרות המחלה.

2. טיפול אינטגרטיבי על ידי צוות רב מקצועי המשלב טיפול דינמי, התנהגותי-קוגניטיבי ומשפחתי. דגש מיוחד מושם בטפול נרטיבי- גישה הרואה את הבעיה כיישות חיצונית המשתלטת על החשיבה והחיים של האדם. ההכרה בהשתלטויות המחלה על חיי הקורבן ומשפחתה מאפשרת להם לפתח עויינות כנגד המחלה וליצור ברית נגדה.

3. חונכות קלינית- החונכויות הקליניות מייצגות את הקול הבריא המעוניין בחיים. הן מלוות, תומכות, ומציעות חלופות בריאות להתמודדות והגנה.

תוצאות המחקר

תוצאות המחקר מצביעים על הישגים חשובים בקרב 22 נערות שהתקבלו לתוכנית. גילן הממוצע היה 23 שנים. 10 אובחנו כלוקות באנורקסיה נרבוזה ו- 12 אובחנו כלוקות בבולמיה נרבוזה. משך מחלה ממוצע 2.7±7 שנים. BMI ממוצע בקרב האנורקטיות היה 0.86±14.9 ואילו בקרב הבולימיות 2.0±21.5. מאחר שמדובר בטיפול בתשלום, היו כל המטופלות ממעמד חברתי-כלכלי בינוני ומעלה. שיעור הנשירה מתוכנית זו עמד על 23%. טיפול ממוצע באנורקטית נמשך כשנה, 6 שעות ביום בממוצע. טיפול ממוצע בלוקות בבולמיה נמשך כאחד-עשר חודשים, 4 שעות ביום בממוצע.

בין הקטגוריות להערכת ההישגים נכללו:
* שינוי ב- BMI
* הופעת המחזור החודשי
* תסמינים: התנהגות אכילה, אירועי הרעבה, הקאות, נטילת משלשלים
* פחד מהשמנה ותפישת דימוי גוף מעוות
* השתלבות חברתית
* השתלבות חינוכית או תעסוקתית

מתוך 17 חולות כרוניות (מעל 6 שנים) בהפרעות אכילה, שסיימו את הטיפול לפני כשנה וחצי, הוגדרו 13 (76%) כמחלימות ומתפקדות בקהילה באופן משביע רצון, 2 הוגדרו כמעט מחלימות (12%) עם מעט מאוד תסמינים ותפקוד משביע רצון מבחינה תעסוקתית, 1 החלימה באופן חלקי (6%) ובמטופלת אחת (6%) חלה החמרה במהלך השנה הראשונה למעקב.

במחקר הנוכחי לאחר שנה מסיום התוכנית, דורגו 57% מהמטופלות האנורקטיות שסיימו במצב של החלמה מלאה, 14.3% במצב טוב, 14.3% במצב של החלמה חלקית. בהתערבות המוצעת כאן, שיעור התסוגה שנצפה בשנה הראשונה וכן שיעור המטופלות שכלל לא החלימו לאחר תוכנית ההתערבות, נמוך מזה המדווח בספרות.

תוכנית זו מספקת את הנמרצות המושגת לרוב באמצעות אשפוז, בעוד היא מאפשרת לחולות להישאר בקהילה ולהמשיך בעיסוקים ששרדו את המחלה. התוכנית הוכחה כבעלת הישגים גבוהים בחולות כרוניות ונראה מנתונים שטרם עובדו, שהיא מצליחה גם לגבי חולות במצב חד.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.