בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מחלות וזיהומים המועברים במגע מיני (STI's) לפי גישה המבוססת על מאפייני מגדר

בוורלי דמלין, רכזת תוכניות, MPH

בעולם קיימים למעלה מ- 20 סוגים של מחלות המועברות באמצעות מגע מיני (להלן מחלות מין). לפי הערכות של אירגון הבריאות העולמי, מתרחשים בכל שנה יותר מ- 250 מיליון מקרי מחלה חדשים. קונדומים העשויים מלאטקס או פוליאורתן, שמשתמשים בהם באופן עקבי ונכון, יכולים להפחית באופן משמעותי את סיכון ההידבקות. אולם, באופן מסורתי, השליטה על שימוש בקונדומים הייתה ועודנה באחריות הגבר; אם כי כיום, גם נשים לוקחות חלק באחריות זו. דיון על קיום יחסי מין בטוחים מצריך מאישה כושר שיכנוע - וזאת, כמו גם ידיעת ההשלכות הפוטנציאליות של מין לא בטוח, ניתן וצריך ללמד.

קונדומים יכולים למנוע מחלות מין חיידקיות וויראליות כאחד. לעומת זאת, ניתן לרפא מחלות שמקורן חיידקי על-ידי שימוש באנטיביוטיקה, החל מרגע האבחנה. לכן, בנוגע למחלות האלה צומצם מאוד המחקר של אפשרויות "מניעת חירום" - מניעת המחלה אחרי מגע מיני לא בטוח, אך בטרם החלו הסימפטומים להתגלות. ואולם, ניתן להשתמש בשילוב של סוגים מסוימים של אנטיביוטיקה כדי להפחית את סיכון ההידבקות במחלה חיידקית אחרי תקיפה מינית. ואילו מקלחת ושטיפה וגינלית, כמנהגן של כמה נשים על-מנת לנקות את הנרתיק אחרי מגע מיני, אינן יכולות למנוע את ההידבקות, ולמעשה עלולות למסייע להתפתחות המחלה כאשר הזיהום אכן מתרחש.

נכון לעכשיו, מתנהל מחקר ופיתוח תרופות מסוג קוטלי מיקרואורגניזמים (microbicides), המסוגלות לחסל גורמי מחלות חיידקיות וויראליות כאחד. חוקרים אחדים סבורים, שלמרות שהתרופות הללו נועדו לשימוש לפני מגע מיני, הן יוכלו לשמש למניעת המחלות גם אחרי המגע המיני, כולל "מניעת חירום".

נשים נפגעות יותר ממחלות מין. בנוסף להיותן פגיעות יותר מגברים מבחינה ביולוגית לגורמי המחלות הללו, הן גם חוות יותר זיהומים ללא סימפטומים מאשר גברים, ולכן סובלות תכופות יותר מסיבוכים של אותן מחלות, שגם מתפתחות לדרגה חמורה יותר. בין הסיבוכים הללו ניתן למנות מחלה דלקתית של האגן (pelvic imflammatory disease) וסרטן צוואר הרחם, הנגרמים על-ידי נגיף הפפילומה (human papilloma virus).

הרשימה שלהלן מציגה סיכום של תנאים תלויי-מגדר ודרכי האפליה החברתית, שמגבירים את פגיעות האישה למחלות מין:
1.סטריאוטיפים אודות תפקידי מגדר

* כאשר החברה מצפה מנשים לקחת תפקיד פסיבי ביחסי מין, אין היא מספקת להן את הידע הנדרש על אודות יחסי מין כדי שתוכלנה להגן על עצמן ממחלות, המועברות בדרך זו.
* בחברה בעלת ערכים שמרניים בתחום המיני, נשים שאינן נמצאות בקשר זוגי מוגדר נמנעות מלרכוש מידע על בריאות מינית, משום שכל סימן לפעילות מינית מצדן עלול לערער את מעמדן החברתי הנורמטיבי.

2. הפיזיולוגיה של האישה

* במגע מיני וגינלי, לאישה יש סיכוי רב יותר להידבק מגבר, מאשר לגבר - להידבק מאישה. זאת משום שטח הפנים הגדול יותר של איבר המין הנשי ודרך המגע המיני, שיכולה לגרום לפגיעה פיזית בשכבת הרירית בנרתיק.
* נערות מתבגרות נמצאות בסיכון גבוה לעומת נשים מבוגרות יותר. בתקופת ההתבגרות המינית, צוואר הרחם
עובר הבשלה פיזית, הגורמת להתעבות רקמת הדופן - ובכך פוחת הסיכוי להידבקות במחלה. אך בטרם יקרה הדבר, צוואר הרחם נותר פגיע יותר למחלות מין, במיוחד ל-chlamydia ולזיבה (gonococcus) *.
* אצל נשים קיים סיכוי רב יותר, לעומת גברים, שמחלות מין תתפתחנה ללא סימפטומים, ולפיכך לא תזכינה לטיפול במשך תקופה ארוכה יותר.

3. נהגים תרבותיים

* יחסי מין בלתי-מוגנים נפוצים יותר בחברות, הרואות סימן להתנהגות מופקרת ומגונה בכך, שנשים רוכשות ידע על קיום יחסי מין או דורשות מבני זוגן להשתמש בקונדום.
* צלקות, הנגרמות על-ידי השחתת איבר המין הנשי (ברית מילה לאישה), יכולות לגרום לקרעים ולשחיקה בנרתיק. בישראל, המנהג של "ברית המילה לאישה" הולך ומצטמצם גם בקרב הקהילות שבהן היה נהוג - קהילות מסוימות של בדווים ויוצאי אתיופיה - אך עדיין, נשים שעברו את ה"מילה" הזו נותרו פגיעות יותר למחלות מין.

4. אלימות נגד נשים

* קיים סיכוי מוגבר לכך, שנשים תסבולנה מקרעים או פציעות בעת מגע מיני ללא הסכמה (אונס) - ועקב כך גדולה יותר הסכנה שהן תידבקנה במחלות מין במקרים כאלה.
* השכיחות הגבוהה של אלימות וניצול מיני של נשים פירושה, בין היתר, שנשים פגיעות יותר למחלות מין. לעיתים קרובות, פחד מאלימות מצד בן הזוג גורם לנשים להימנע מלדרוש קיום יחסי מין מוגנים או לדון באי-הנאמנות של בני זוגן.
* נשים נמצאות במצב של חשיפה מתמדת למחלות מין, כשהן מועסקות בזנות. דו"ח של משרד החוץ של ארה"ב משנת 2001 סקר 82 ארצות, המעורבות בסחר בנשים למטרות ניצול מיני. לפי דו"ח זה, נמצאת ישראל במקום הנמוך ביותר מבין שלוש דרגות - ופירושו של דבר, שישראל אינה עומדת בסטנדרטים הבינלאומיים המינימליים, כפי שהם נקבעים בחוק הגנת קורבנות הסחר בנשים והאלימות, שנתקבל בארה"ב בשנת 2000. לפי הנתונים של שדולת הנשים בישראל, לארץ מגיעות כאלפיים נשים כאלה מדי שנה. הן נטולות זכויות מעוגנות בחוק, חסרות יכולת להשמיע את קולן ונמצאות בסיכון גבוה להידבקות במחלות מין ולהפצתן.

5. גורמים כלכליים

* גורמים שונים, המביאים לחוסר איזון בחלוקת סמכויות שלטון והשפעה חברתית בין הגברים לנשים, מפחיתים את יכולתן של נשים לדרוש קיום יחסי מין מוגנים. המדובר הוא בשליטתם היתרה של הגברים בכסף, ברכוש ובמשאבים כלכליים, ובנישואין כפויים של נשים בגיל צעיר וחוזר חלילה.
* מצוקה כלכלית, המתלווה לחוויה של תקיפה מינית קודמת, גורמת לעיתים קרובות להידרדרות לשימוש בסמים, עבודה ב"תעשיית המין" וחשיפה כללית גבוהה יותר למחלות מין.

--------------------------------------------------------------------------------

* Futterman, D. "Adolescents" in Anderson, JR (ed.)
"A Guide to the Clinical Care of Women with HIV".
US Department of Health and Human Services,
Health Resources and Services Administration, HIV/AIDS Bureau, 2001.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.