בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

עישון ונשים ?

עמוס טפלא, פסיכולוג, מומחה בגמילה מעישון ויועץ האגודה למלחמה בסרטן

תקציר הרצאה שניתנה בבכנס הצדעה לנשים במדים ב- 4.3.03

מהנתונים שהתפרסמו בדוח השנתי על מצב העישון בישראל לשנת 2000-2001 מתברר שבארץ ישנן כ- 660000 נשים, בנות 25-64 המעשנות בממוצע 10 סיגריות ליום. כ- 3,700 מהן עלולות למות מידי שנה בטרם עת בגילים בין 35 ל- 69 ממחלות שהעישון לבדו גרמן. 520 לערך לא עישנו מעולם. אלה ה"ביישניות", קורבנות העישון הכפוי.

מפרסומים של האגודה למלחמה ושל הממסד הרפואי ידוע לנו מזה זמן רב הקשר שבין עישון טבק לבין מחלות קשות וסופניות. גברים, ובשנים האחרונות גם נשים, נפגעים מהן באחוזים קרובים למדי. מדובר כמובן במחלות סרטן למינן, מחלות לב וכלי דם. לדוגמא:
84% מהגברים ו- 77% מהנשים שחלו בסרטן הריאות – עישנו.
57% מהגברים ו- 51% מהנשים שחלו בסרטן הריאות – עישנו.
43% מהגברים ו- 36% מהנשים שחלו בסרטן הריאות עישנו.
42% מהגברים ו- 36% מהנשים שחלו ב- COPD עישנו.
65% מהגברים ו- 50% מהנשים שלקו במפרצת – עישנו.
91% מהגברים ו- 81% מהנשים שחלו בדלקת סימפונות כרונית (ברונכיטיס) – עישנו.

האגודה למלחמה בסרטן פרסמה לאחרונה נתונים גם על מחלות סרטן נשיות ונמצא קשר מובהק בין סרטן השד לבין עישון, בעיקר בגיל ההתבגרות וכך גם באשר לסרטן הרחם. סרטן השד הוא השכיח ביותר בין הנשים אך לאחרונה התברר שבארצות הברית ובמדינות סקנדינביה רוב מקרי התמותה של נשים מסרטן מקורו בסרטן הריאות דווקא. בישראל הסרטן שמפיל יותר חללים בקרב הנשים הוא סרטן המעי הגס אך ניכרת מגמה של עליה בשכיחות מקרי המות מסרטן הריאות. החידוש הזה, בתוספת לעובדה שיותר ויותר נשים מגיעות למחלקות הפנימיות והקרדיולוגיות בבתי החולים עם מחלות שמקורן בעישון, מצביעים על מחיר גדל והולך שנשים משלמות על היותן מעשנות. לעומת מגמה של בלימה בשיעור הגברים המעשנים ישנה עליה בשיעור הנשים המעשנות, עליה בכמות הסיגריות שהן מעשנות וירידה בגיל שבו הן מתחילות לעשן. 30% מהבנות המתגייסות לצבא, מעשנות. עוד כ- 9% מתחילות לעשן בצבא ושיעור הבנות המשתחררות ומעשנות שווה לשיעור הבנים המשתחררים ומעשנים.

ניתן לומר כי יחד עם שיפור מעמדן החברתי של הנשים חל גם "שיפור" בחלקן בעישון ובחולי. קיימת סברה שנשים פגיעות יותר לנזקי העישון ומשלמות מחיר בריאותי גבוה יותר על הצטרפותן ומועדון המעשנות.

לעישון בקרב הנשים "תרומה" כבדה גם למחלות שאינן סופניות. כמו למשל בריחת סידן (אוסטיאופורוזיס) והקדמת תופעות גיל המעבר. הזדקנות מוקדמת של העור והופעת קמטים, בעיקר בפנים, מקורם גם הוא בעישון. עורן של המעשנות מקבל צבע אפור, הברק והגמישות נעלים ממנו והוא מזקין בטרם עת. איפור ותכשירי בסמים לא פותרים את הבעיה. נשים שיבקשו לעבור ניתוחים פלסטיים אסתטיים או השתלות שיניים, יידחו על הסף אם הן מעשנות. אף רופא לא ירצה להסתכן בסיבוכים בהחלמה ובהשארות צלקות לכל החיים. נמצא גם קשר מעניין בין העישון ובין בעיות באורגזמה הנשית כמו בין העישון ובין האימפוטנציה הגברית. נשים מעשנות מתקשות להיכנס להיריון, ואם הן ממשיכות לעשן בתקופת ההריון וההנקה הן מסכנות עצמן בהפלות עצמוניות, בפגיעה במשקל העובר, בהופעת מומים ופיגור שכלי, ביכולת קוגניטיבית ירודה בגיל הצעיר, בנטייה למחלות ריאה ובשכיחות של תופעת המוות בעריסה.

לא בכדי קבעו האפידמיולוגים שהפסקת העישון תתרום את התרומה הגדולה ביותר לקידום בריאות הנשים, יותר מכל שינוי רפואי או התנהגותי אחר.
כמעט הכל כבר ידוע ומותר להניח שהמעשנות חשות את הנזקים כמעט כל יום. הנשים המעשנות מצויות לא אחת בדיסוננס קשה ביותר בנוגע להתנהגותן ההרסנית. ובכל זאת צעירות רבות מצטרפות למעגל ומעטות מהמעשנות שמצליחות להיגמל. מדוע??
הסיבה האחת היא ההתמכרות וחוסר המודעות לקיומה ולעוצמתה.

הניקוטין הוא מהחומרים היותר ממכרים הידועים לנו. טעות חברתית ארוכת שנים, שחברות הסיגריות דאגו לחזק ולטפח, תוך הסתרת מידע והולכת שולל, גרמה להתייחסות שונה לסיגריה מאשר לסמים האחרים עליהם הוכרזה מלחמת חורמה. הניקוטין ממכר חזק ומהר מאוד. זה חומר הנותן סיפוק מיידי. 7-10 שניות מרגע השאיפה לריאות כבר מופיעה ההשפעה במוח!! 85% מהמעשנות הבוגרות התחילו לעשן בצעירותן. רק 5% מהן האמינו שיעשנו גם בבגרותן. הרוב המוחלט האמין בכל לב שתוכלנה לחדול לעשן ברגע שתרצנה. מסתבר שאי אפשר להיגמל "כשרוצים" ואם אכן מצליחים, משלמים מחיר כבד מאוד – עצבנות, אי שקט, אובדן שמחת חיים ועלייה במשקל.

ההתמכרות לסיגריה כפולה. גם פיזיולוגית קשה לניקוטין וגם פסיכולוגית והתנהגותית לפעולת העישון. רק 5% מצליחים להיפטר מהסיגריה בכוח הרצון. 95% חוזרים לעשן בתוך זמן קצר עם הרגשת כישלון ואובדן הרצון להתמודד בשנית. לא לחינם אומרים "כוחו של הרגל" וזה בהחלט לא "רק בראש". ובכל זאת ניתן להיגמל מעישון ומטבק, אלא שכמו בכל גמילה מהתמכרות אחרת נדרשת התערבות טיפולית מקצועית מסודרת ולא קצרה.

אסקור להלן שלוש גישות שקבלו את ההכרה של האגודה למלחמה בסרטן והממסד הרפואי.

הגישה הראשונה תוקפת את ההתמכרות דרך הפן הפסיכולוגי, ההתנהגותי. בגלל אותו כוח של ההרגל נדרש תהליך מסודר של שינוי התנהגותי שבו המעשנות מסגלות לעצמן התנהגויות חדשות וסגנון התמודדות חדש, בלי הסיגריה. הפעולה היא הדרגתית, בשלבים, מן הקל אל הכבד וללא קיצורי דרך. היא אורכת כ- 10 שבועות עד לגמילה ואחר כך עוד כשלושה חודשים של תמיכה ותחזוקה. התהליך המתון מחזק את היכולת ואת האמונה בה וגם מאפשר הרגלת המערכת הפיזיולוגית לפחות ופחות ניקוטין עד להפסקה מוחלטת. הגמילה אינה מלווה בסבל או בחוויות טראומטיות ומפחיתה את ייסורי הגמילה שהם: עצבנות, תסכול, נטייה לרגזנות, חרדות, קושי בריכוז, ירדה בדופק ובמתח השרירים ועליה במשקל.

סדנאות טיפוליות כאלה מתקיימות במסגרת האגודה למלחמה בסרטן, במכבי שירותי בריאות, בשרותי בריאות כללית ובקופת חולים מאוחדת. כמו כן נערכות סדנאות במקומות עבודה. מחיר הסדנא כ- 500 ש"ח. אחוזי ההצלחה הם 35%-40% וזה נחשב לגבוה כשמדובר בהתמכרויות.

הגישה השניה תוקפת את ההתמכרות הפיזיולוגית. מכיוון שהמכשלה העיקרית בגמילה הם ייסורי הגמילה, טיפול שיפחית אותם יגדיל את הסיכויים להצלחה.

בשיטה אחת נוטלים תחליף ניקוטין בצורת מדבקה המכילה ניקוטין המושמת על העור. אספקת הניקוטין מונעת את ההשתוקקות לסיגריה ומאפשרת להיפטר מהסיגריה. המדבקות יעילות ל- 24 שעות ויש להתמיד בתהליך בין 5 ל- 6 שבועות. העלות המוערכת היא 600-700 ש"ח. סיכויי ההצלחה עומדים על 10%-15%.

בשיטה השניה, והיא החדשנית והמוצלחת יותר נוטלים תרופה בשם Zyban המטפלת בצרכני הניקוטין שבמערכת העצבים. התרופה הזאת היא בשלב זה היחידה המוכרת בעולם ונצבר כבר ניסיון טיפולי בכ- 9 מליון מכורים. התרופה ניתנת במרשם רופא ואסורה על נשים בהריון ונשים מניקות. יתרונה הגדול של ה- Zyban הוא באופן הפעולה ההדרגתי שלה שמאפשר להמשיך לעשן בזמן נטילתה. ההשפעה לא באה מיד אלא לאחר מספר שבועות ומתבטאת בתחושה שהסיגריה מיותרת. כמו הרגשת שובע מול שולחן עמוס מטעמים – מתחשק לאכול אבל לא ממש צריך. ה- Zyban מקטינה מאוד את ייסורי הגמילה ובמיוחד את העלייה בתיאבון. הגמילה אינה מלווה במשק. תופעות הלוואי של התרופה מצומצמות ואין חשש להתמכרות אליה. עלות התרופה לטיפול בן חודשיים הוא 500-850 ש"ח, בהתאם לסוג הביטוח הרפואי המשלים. אחוזי ההצלחה הם כ- 30%. חשוב מאוד להשתמש בתרופה עם הדרכה ותמיכה ויש שלושה מרכזי גמילה, ב"רבין", ב"סורסקי" וב"בני ציון". עלות הטיפול (כולל התרופה לחודשיים) במרכזי גמילה אלה הוא 1000-1600 ש"ח.

הגישה השלישית, העדיפה, היא זו שמשלבת את הטיפול התרופתי עם הסדנא הטיפולית. אחוזי ההצלחה עולים לכדי 45% והסיכויים להתמיד לזמן ארוך מאוד, עולים. טיפולים משולבים כאלה ניתנים בסדנאות של האגודה למלחמה בסרטן ושל קופות החולים. העלות היא 1000-1300 ש"ח.

הסכומים נדמים גבוהים?
כלל וכלל לא.
חלק ניכר מההשקעה מוחזר תוך זמן קצר בחיסכון מאי קניית סיגריות. ואחר כך, הכל רווח נקי.
ובאשר לרווחים הבריאותיים, להלן חלק מהם:

אחרי 8 שעות
לחץ הדם וקצב הלב מתייצבים. זרימת הדם משתפרת ויש תחושת חמימות ברגליים ובכפות הידיים.

אחרי 20 שעות
רמת חד תחמוצת הפחמן בדם יורדת ורמת החמצן עולה בהתאמה.
הסיכון לחלות בהתקף לב יורד ב- 50%.

אחרי 48 שעות
חושי הריח והטעם חוזרים.

אחרי 72 שעות
הריאות מתחילות להתאושש מהגירוי המתמיד של העשן. הנשימה יותר חלקה ופחות מחרחרת. השיעול הטורדני נרגע. הריאות מתחילות להתנקות מהזפת. כל שאריות הניקוטין נעלמות ממערכת העצבים והדם.

אחרי 4 שבועות
קל יותר ללכת. אין כאבים במאמץ. אין קוצר נשימה במאמץ. ניתן לגשת לניתוחים קוסמטיים ודנטליים.

אחרי 12 שבועות
פחות כאבי ראש, שינה טובה, יותר כושר וריכוז, תחושת חיוניות מוגברת, שיפור בכושר הגופני, שיפור בפעילות המינית, תחושת השג. כמו להיוולד מחדש.

אחרי 5-10 שנים
הסיכוי לחיים בריאים משתווה לסיכוייהם של מי שלא עשנו מעולם.

לסיכום:
צריך להיגמל מעישון, כדאי להיגמל מעישון, אפשר להיגמל מעישון. והכי מומלץ – כלל לא להתחיל.
פרטים ניתן לקבל באגודה למלחמה בסרטן, בטלמידע, בקופות החולים ובבתי החולים רבין, סורסקי ובני ציון.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.