בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מניעת היריון לאחר מגע מיני לא מוגן

פרופ' יורם בייט, מנהל יחידה לגינקולוגיה של ילדות מתבגרות, מחלקת נשים ויולדות, בית-חולים מאיר

הנתונים המתפרסמים בנושא הריונות בלתי רצויים, הפסקות היריון ותמותת נשים מפתיעים את מי שלא מכיר את עומק הבעיה. דרושה התייחסות לבעיה וטיפול בה הן במדינות נחשלות הן במדינות מפותחות. נתוני משרד הבריאות מדווחים על 19,344 הפסקות היריון של מתבגרות בנות 15-19 בשנת 2000. מספר ההפלות החוקיות היה 9.8 לכל 1000 נשים בכל הגילים הפונות בבקשה להפסקת היריון.

ברור כי יש צורך דחוף להגביר את הערנות לצורך בשימוש באמצעי מניעה וליידע את כל האוכלוסייה בדבר אפשרות השימוש באמצעים מידיים ושניוניים לאחר כישלון בשימוש באמצעי מניעה או אי שימוש באמצעים.

אמצעי מניעה שניוני (EMERGENCY CONTRACEPTION או POSTCOITAL CONTRACEPTION) יכול למנוע היריון בנשים שהיו חשופות לאלימות מינית, בנשים שנכשלו בשימוש באמצעי מניעה רגילים ובנשים שלא השתמשו כלל באמצעי מניעה. אמצעי מניעה שניוני יעיל במניעת הריונות בלתי רצויים והשימוש בו אינו כרוך בהוצאה כספית גדולה.

המתבגרות יותר מנשים אחרות מקיימת יחסי מין בלי שימוש באמצעי מניעה ומועדות לכישלון בשימוש באמצעים שלא התרגלו להשתמש בהם. יתר על כן, הן חשופות לקיום יחסים אקראיים ובלתי מתוכננים. לכן חשוב להעלות את מודעותן לאמצעי מניעה שניוניים שהשימוש בהם נעשה מיד לאחר קיום יחסים.

בספרות מתוארות כמה שיטות טיפוליות:

1. אסטרוגן במינון גבוה. מינון גבוה מלווה לעתים בתופעות לוואי קשות כגון בחילות והקאות. שיעור הכישלונות בטיפול זה עד 1.6%.

2. שיטת YUZPE – טיפול משולב באסטרוגן (במינון נמוך מהנ"ל) ופרוגסטרון הניתן בתוך 72 שעות מהמגע המיני בשתי מנות בהפרש של 12 שעות - בסך הכול מינון של 200 מיקרוגרם ESTRADIOL ETHINYL עם 2 מ"ג NORGESTREL. שיעור הכישלונות בטיפול זה עד 2%.

3. התקן תוך-רחמי השיטה היעילה ביותר למניעה שניונית היא החדרת התקן תוך-רחמי 5-10 ימים לאחר קיום יחסים. שיעור הכישלונות עד 0.6%. היתרון בשיטה זו הוא האפשרות למנוע היריון גם כחלוף יותר מ-72 שעות מקיום היחסים. אפשר למנוע היריון אפילו כעבור 5-10 ימים. להחדרת ההתקן לחלל הרחם נדרשת פעולה כירורגית מזערית וייתכנו סיבוכים כגון זיהום ברחם, במקרים נדירים פגיעה בפוריות, ניקוב הרחם, דימומים בלתי סדירים ועוד.

4. DANAZOL מתן שתי מנות של 400 מ"ג בהפרש 12 שעות בתוך 72 שעות מקיום היחסים. שיעור הכישלונות בטיפול זה כ-1.7%.

5. MIFEPRISTONE – MIFEGYINE – RU 486 תכשיר אנטיפרוגסטטיבי זה הניתן במינון של 600 מ"ג בתוך 72 שעות מקיום יחסים הוא שיטת המניעה השניונית היעילה ביותר. שני מחקרים מקיפים מדווחים על מניעת היריונות מוחלטת באמצעות טיפול זה. החיסרון העיקרי הוא שהטיפול גורם לאי-סדירות במחזור שלאחריו ומשום כך נדרש זמן רב יחסית כדי לוודא שנמנע ההיריון.

6. LEVONORGESTREL שתי מנות של 0.75 מ"ג הניתנות בהפרש של 12 שעות בתוך 48 שעות מקיום יחסים. שיעור הכישלונות המדווחים 1.4%-2.9%. יעילות התכשיר יורדת ככל שחולף יותר זמן ממועד קיום היחסים: 95% מההריונות נמנעים אם לוקחים את התכשיר בתוך 24 שעות, ו-85% כאשר נעשה שימוש בתכשיר בתוך 24-48 שעות. אם חלפו יותר מ-48 שעות שיעור ההריונות הנמנעים יורד לכ-60%. תופעת הלוואי היא בחילה שאינה מלווה בהקאה (לא כך המצב בנטילת תכשיר המכיל גם מרכיב אסטרוגני). בדרך כלל אין צורך בתרופות מונעות בחילה, ובהעדר הקאות פעילות התכשיר עולה.

תכשיר הפוסטינור – 2

אושר לא מכבר לקנייה בלי מרשם רופא. זמינות התכשיר כבר הראתה בכמה ארצות ירידה בשכיחות ההריונות הבלתי רצויים וירידה בשיעור ההפלות וכך גם בבעיות העקרות. חלק גדול מהשיטות המפורטות לעיל (שיטות 1,3,4,5) הן - LABEL OFF - אינן כלולות בהתוויות המאושרות של משרד הבריאות. רובן שיטות למניעת היריון. השימוש בהתקן תוך-רחמי או ב- MIFEPRISTONE גורם למעשה להפלה מוקדמת מאוד. מחקרים מלמדים שחוסר ידע על מניעה שניונית בקרב המתבגרות הוא עיקר הבעיה. הועלו הצעות אפשריות להגברת המודעות ולהגברת השימוש באמצעי מניעה שניוניים: 1. לצרף לאריזת הקונדום מידע על מניעה שניונית. 2. לצייד את המתבגרת הפונה לייעוץ בעניין אמצעי מניעה בערכה ובה דף הסבר וגלולות למקרה הצורך. 3. להציע ערכה כזאת למכירה בלי מרשם רופא (OTC). עד יישומן של ההצעות האלה יש צורך דחוף בהבאת המידע למתבגרות.

יתרונות וחסרונות הטיפול בפוסטינור- 2
היתרון של הטיפול ב- 2 PROSTINOR המכיל רק את המרכיב ההורמונלי הפרוגסטטיבי, בהשוואה לשיטת הטיפול הקודמת בה נעשה שימוש במרכיב פרוגסטטיבי, בהשוואה לשיטת הטיפול הקודמת בה נעשה שימוש המרכיב פרוגסטטיבי בתוספת אסטרוגן הינו בעובדה כי שכיחות תופעות הלוואי הינה נמוכה באופן משמעותי. אחוז הופעת הקאות (3% מול 25%), הבחילות (16% מול 47%) והעייפות. בנוסף לעצם השכיחות של תופעות הלוואי, ההקאות עלולות להעלות את אחוז ההריונות בטיפול המשולב, אלא אם כן המטופלת ערה לבעיה ומשתמשת בגלולות נוספות. בשיטה המשולבת מומלץ לרוב המטופלות להשתמש גם בגלולות נגד בחילה. יתרון נוסף ב- פרוסטינור 2 הינו בזמינות הטיפול, הניתן כיום ללא מרשם רופא. חלק לא מבוטל של המטופלות זקוקות לטיפול בסופי שבוע, כאשר עלול להיווצר קושי בבדיקת רופא לצורך קבלת מרשם לטיפול. החסרונות האפשריים של טיפול החירום למניעת הריון, בכל שיטה שהיא, הוא בחשיבות של מעקב אחר הופעת הוסת (כדי לוודא כי אכן לא התפתח הריון) ובבדיקת רופא לצורך התאמת אמצעי מניעה. הגלולה של הבוקר שאחרי איננה תחליף שגרתי למניעת הריון אלא מומלצת רק למצבי חירום.

מקורות

1. Emergency postcoital contraception, Chiou WV et al., J. Pediatr Adolesc Gynecol 1998; 11: 61-72.
2. Emergency contraception over-the-counter; The medical and legal imperatives, Grimes DA et al., Obstet Gynecol 2001; 98: 151-195.
3. Cost saving of emergency contraceptive pills in Canada, Trussell J. et al., Obstet. Gynecol 2001; 97:789-793.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.