בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

הריון לאחר שתי הפלות טבעיות וכאבים בבטן תחתונה

שאלה:

אחותי בת 39 נשואה טריה ללא ילדים. לפני כ-6 שנים היא נכנסה להריון בצורה ספונטנית ובשבוע 10 בערך הייתה לה הפלה טבעית. לפני 10 חודשים היא שוב נכנסה להריון ספונטני בשבוע מאד מוקדם 8 בערך שוב היא הפילה. היא טוענת שהיא הרגישה כאבים בבטן התחתונה, עוד לפני שהייתה הפלה. לשמחתי לפני כשבוע התברר שהיא שוב נכנסה להריון, הגילוי הוא מאד מוקדם. העניין הוא שהיא טוענת שוב שיש לה כאבים בבטן התחתונה.

אני אמנם לא רופאה, אך עברתי שני הריונות ושתי לידות טבעיות ולא זכור לי שבשבוע כ"כ מוקדם של ההריון מרגישים כאבים. האם מאמץ, או מתח בעבודה יכול להשפיע על ההריון עצמו? לאור העבר שלה האם היא צריכה לטפל בצורה שונה בהריון שלה? היא טרם עברה בדיקת אולטראסאונד כי נאמר לה שזה מוקדם מדיי מכדי לראות שק הריון או לשמוע דופק.

המשיב: ד"ר אייל ענתבי, מומחה ברפואת האם והעובר, רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות ביה"ח הדסה הר הצופים
המרכז לבריאות האישה ע"ש פטרישיה וראסל פליישמן, הדסה

ראשית ברצוני לאחל הצלחה לאחותך. אם אמנם היא בשבוע ה- 8 להריון הרי זהו שלב מתאים לביצוע בדיקת על קול להערכת מצב ההריון. לאור ההיסטוריה של אחותך וכאבי הבטן מהם היא סובלת, יש חשיבות רבה לבדיקה האם ההריון ממוקם ברחם והאם הוא תקין. באם ההריון תקין הרי יש לזכור מספר דברים: האחד אחותך נמצאת בסיכון מוגבר להפלה טבעית מוקדמת עקב שתי סיבות האחת היא גילה והשניה היא עברה הכולל 2 הפלות טבעיות.

לגבי הכאבים, באם אמנם ההריון תקין על אחותך להיבדק ע"י רופא נשים כדי לקבוע מהו מקור הכאבים. באם מקור הכאבים הוא הרחם ולא נמצא מקור אחר הרי אלו יכולים להעיד על סיכון מוגבר להתפתחות הפלה. אך לחליפין במקרים רבים דומים לזה ההריון התפתח באופן תקין.

לגבי טיפול נוסף לאחותך בהריון: האם בוצע ברור כלשהו לאחר ההפלה השניה?

אשמח לשוב ולייעץ לכם.

המשך לשאלה: תגובה

תודה רבה על תשובתך וההתיחסות המהירה. בהמשך לשאלתך, האם בוצע ברור לאחר ההפלה השניה התשובה היא לא.

שאלתי היא מה צריך בדיוק לברר, אילו שאלות צריך לשאול? ההסבר היחיד שהיא קיבלה הוא שההפלה היא טבעית ולא ברור מדוע זה נפל. אילו בדיקות ביכולתך לייעץ לבצע לשני בני הזוג? האם כדאי לה לבצע השבחות זרע כדי "להבטיח" קליטת הריון יותר מוצלח? (ברור לי שאין דבר כזה הבטחה, אך כוונתי היא שזרע משובח יקדם את הצלחת ההריון).

ברצוני לציין עובדה די חשובה: בצעירותו בעלה לקה במחלת לב והתרופות שלו כללו קורטיזון וסטרואידים שהוא לקח עד לגיל 18 בערך. האם התרופות שהוא לקח יכולות להשפיע על טיב הזרע ואיכותו וכמובם חוזקו? איך הוא יכול לבדוק זאת?

המשיב: ד"ר אייל ענתבי מומחה למיילדות וגינקולוגיה, רופא בכיר מחלקת נשים ויולדות, הדסה הר הצופים
המרכז לבריאות האישה ע"ש פטרישיה וראסל פליישמן, הדסה

לגבי ברור אותו הייתי עורך: ברור זה קשור בנסיבות ההפלות הקודמות: באיזה שבוע הם בוצעו ומה היו הממצאים המדויקים בעל קול לפני ההפלה. לגבי הזרע: לא נראה לי שיש קשר להפלות אך הייתי מתייעץ גם עם מומחה בפריון.

איך מתקדם בינתיים ההריון?Copyright © כל הזכויות שמורות להדסה


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.