בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

לשבור את המיתוסים בדבר ההנקה

משרד הבריאות, המחלקה לבריאות הציבור

כשמגיע תינוק חדש למשפחה, מוצפים ההורים במבול עצות, המלצות ו"עובדות חיים" בכל הקשור לילדים ולגידולם. להלן כמה מיתוסים נפוצים אודות הנקה, והאמת המסתתרת מאחוריהם.

בעת ההנקה עלייך לשתות הרבה חלב - אינך צריכה לשתות חלב כדי לייצג את החלב (גם פרות אינן שותות חלב). חלב הוא מצריך הזנה איכותי לאמהות, אך אם אינם אוהבת חלב או אינך מסתדרת עם חלב, את לא חייבת לשתות אותו במהלך ההנקה. את יכולה להתייעץ עם הרופא שלך אודות מורים אחרים המכילים סידן.

ההנקה כובלת אותך - המשמעות של "להיות אם לתינוק" כובלת אותך במידה מסויימת בכל מקרה, אך דווקא ההנקה עוזרת לך לצאת ולנוע בחופשיות עם תינוקך, לאחר שתרצי ולזמן בלתי מוגבל. אינך צריכה לדאוג לאספקת אוכל ולכל האביזרים הנלווים אליו, אינך צריכה לדאוג לחימום או לקירור החלב בבקבוק. המזון של תינוקך זמין בכל עת שהתינוק יחפוץ בו, בדיוק בטמפרטורה הנכונה ובכמות הרצויה.

להיניק בחברה זו פעולה מביכה - למעשה, הנקה יכולה להיות מאוד "דיסקרטית". את יכולה להניח שמיכה מעל כתפייך, המסתירה בו בזמן גם את החזה שלך וגם את התינוק היונק. את יכולה גם להשתמש בחולצות עם כפתורים, להשאיר את שלושת הכפתורים העליונים בחולצתך רכוסים ולפתוח רק את הכפתורים התחתונים. כך יכסה התינוק היונק את אזור הבטן העליונה (הסרעפת) שלך, והחולצה הרכוסה תכסה בדיוק עד לראשו של התינוק. אפשר להתאמן קצת בבית מול המראה, עד שמרגישים בנוח עם הטכניקה.

אם את עצבנית מדיי, אינך יכולה להיניק - הורמוני ההנקה מתפקדים בין השאר כ"בולמי זעזועים", המגינים על האמהות מפני תגובות רגשיות קיצוניות. ההנקה מאפשרת לך תקשורת טובה יותר עם תינוקך, תוך מגע קרוב הנחוץ לשני הצדדים. רוב האמהות המיניקות מדווחות על תחושות של שקט והתרגעות בזמן ההנקה.

אינך יכולה להיניק תינוק עם שיניים - כשהתינוק יונק, לשונו מתוחה מעל קו החניכיים והשיניים התחתונות. התינוק לא יכול לנשוך את פטמתך בזמן ההנקה, והאפשרות היחידה היא שהוא ינגוס בלשונו.

אמהות מיניקות נשארות שמנות, ואינן יכולות לאבד מעודף המשקל שצברו בעת ההריון - רוב האמהות צוברות עודף משקל במהלך ההריון, האמור לשמש אותך במהלך ההנקה. אמהות מיניקות נדרשות לתוספת של כ- 500 קלוריות ליום, מה שעוזר להן לאבד בהדרגה את המשקל העודף אותו צברו במהלך ההריון. דיאטה הגיונית ומאוזנת, המורכבת ממגוון אבות המזון ומהוצאת מזונות מזיקים מהתפריט היומי, תעזור לך להשלים את הורדת המשקל העודף ולחזור לגזרתך הישנה.

החזה שלך קטן או גדול מכדי להיניק - אין קשר בין גודל החזה לבין היכולת לייצר חלב. הרקמה המייצרת חלב מתפתחת במהלך חודשי ההריון, וזוהי ודאי הסיבה לכך שנשים מרגישות שהחזה שלהן גדל ונעשה רך במהלך ההריון. חזה גדול מאוד ידרוש לעיתים תוספת תמיכה או תנוחות מיוחדות, אבל ההנקה, כאמור, אפשרית ללא קשר לגודל החזה.

ההנקה תגרום לחזה שלך לשקוע או ליפול - חזה נפול הוא עניין תורשתית. אם חזה נפול הוא עניין משפחתי אצלכם, ייפול גם החזה שלך, בין אם תיניקי ובין אם לאו. השינויים בתקופת ההריון הם שמשפיעים על מצבו של החזה, הרבה יותר מאשר ההנקה עצמה. במהלך ההנקה, מבנה החזה והחלב עצמו תומכים ברקמת השד. גמילה הדרגתית מההנקה תאפשר לאספקת החלב לשקוע באיטיות, ולחזה לחזור למצבו הנורמלי.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.