בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

כאבי גב בהריון ונטילת תרופות

מאת ד"ר נעמי לרנר-רוזנברג

שאלה:

אני בחודש השני להריון וסובלת מכאבי גב תחתון, צרבת ועצירות.
אני פוחדת לקחת תרופות כי אני יודעת שהן עלולות להזיק לתינוק. מה אפשר לקחת ממכלול התרופות הקונבנציונליות כדי להקל אל התופעות האלה?

תשובה:

יש להימנע ככל האפשר מנטילת תרופות בהריון ולהיוועץ ברופא .
נטילת תרופות בהריון מציבה בעיות קשות הן לפני הרופא/ה והן לפני האישה ההרה. במיוחד גדולה ההתלבטות בדבר תרופות ללא מרשם שעל האישה ההרה להחליט לעיתים בעצמה, אם ליטול או לא.

מפליא לגלות שאף על פי שמסיבות אתיות מובנות לא ניתן לבצע מחקרים מבוקרים בנשים הרות לבדיקת השפעת התרופות על מהלך ההריון ועל תוצאותיו, ואף על פי שניסויים בחיות אינם מספקים תשובות מוחלטות על אודות בני אדם, נשים רבות נוטלות תרופות במהלך ההריון. מחקר בריטוי מאמצע שנות השמונים קבע שלפחות שליש מהנשים ההרות נוטלות תרופות במהלך ההריון. מחקר אמריקני מצא ש- 90% מהנשים שנסקרו נטלו תרופות עם או בלי מרשם במהלך ההריון. מאידך, למרות הצל שמטיל הנסיון המר עם תלידומיד בהריון (משנות ה- 60) על האפשרות ליטול תרופות בזמן ההריון, הרי שתרופות אחראיות ל- 2-3% מהמומים המולדים.

במרוצת השנים, בעקבות תצפית בנשים שנאלצו ליטול תרופות בהריון ובהתבסס גם על מחקרים בחיות, ציינו החוקרים כמה תרופות כבטוחות יחסית. בין תרופות אלו מצויות תרופות מרשם כגון סוגי אנטיביוטיקה, תרופות לטיפול בלחץ דם, וכן כמה משכחי כאבים כפראצטמול (אקמול, דקסמול) חומרים נוגדי צרבת מסוג "סותרי חומצה" (מאלוקס וטאמס) שאפשר ליטול בשלישים השני והשלישי להריון, ותרופות נגד עצירות מסוג "יוצרי נפח" (מטאמוציל) ומשלשלים אוסמוטיים (אבילאק, סירולאקס). תרופות משככות כאבים אחרות אסורות בהריון וכן גם משלשלים מסוגים אחרים ונוגדי צרבת. חשוב לציין שלעיתים המרכיבים ה"לא פעילים" בתרופה הם שכלולים לפגוע בעובר, למשל תכשירים נגד שיעול עלולים להכיל יוד, שאף שאינו מדכא שיעול הימצאותו בתכשיר יכולה להזיק לעובר, עישון סיגריות ששתיית אלכוהול בזמן ההריון עלולים להזיק לעובר. לעומת זאת יש תכשירים שרצוי מאוד ליטול בהריון, למשל חומצה פולית שיכולתה למנוע מומים עצביים מסוימים ותכשירי ברזל הכרחיים למניעת חסר-דם.
על מנת לבצע טיפול בכאבי גב אני ממליץ ליצור קשר עם פיזיותרפיסט המתמחה בכאבי גב עליון ותחתון כדי להשלים את הטיפול.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.