בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

האם נכון שההשפעות השונות של גלולות דיאנה נמשכות זמן קצר?

שאלה:
אובחנתי כבעלת שחלות פוליציסטיות. הדבר מתבטא, בין השאר, בשיעור יתר ובאקנה, שבה אני מטפלת בנטילת מינוציקלין כבר כמה חודשים, בהצלחה ניכרת. עם זאת, לאחרונה מחזור הווסת שלי נמשך זמן רב למדי (מעל לארבעים יום), וכאשר הוא מגיע הוא חלש למדי וקצר. עד לפני כשנה נהגתי ליטול גלולות דיאנה, שהשפיעו בתחילה טוב, אולם גרמו לי לנפיחות בשדיים ולהשמנה, ולאחר כשנה גם שאר התופעות החיוביות החלו לפוג. קראתי, כי נטילת דיאנה אכן עוזרת רק לפרק זמן קצר, ולאחר מכן רק מחמירה את התסמינים. האם זה מבוסס מבחינה מדעית? האם כדאי שאחזור ליטול גלולות דיאנה או גלולות אחרות? האם יש טיפול חלופי כלשהו?

המשיב: ד"ר אבי צפריר, מחלקת נשים ויולדות הדסה עין כרם
המרכז לבריאות האישה ע"ש פטרישיה וראסל פליישמן, הדסה

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא מצב כרוני הקיים בכ 5-10% מהאוכלוסיה ועשוי להתבטא בנטיה לעודף משקל, שיעור יתר, אקנה, דימום וסתי בלתי סדיר עד כדי העדר וסת ועוד. הגורם הראשוני לתסמונת אינו ידוע ולכן מתמקד הטיפול בהתמודדות עם התסמינים הייחודיים למטופלת.

הטיפול בגלולות למניעת הריון אכן מסדיר את הדמם הוסתי, ולרוב מפחית את השפעת ההורמונים ה"זכריים" - אנדרוגנים - בגוף האשה, הקשורים לאקנה ושיעור-היתר. ב"דיאנה 35" קיים מרכיב בעל פעילות אנטי-אנדורגנית חזקה יותר בהשוואה לרוב הגלולות האחרות ולכן גלולה זו נחשבת לבחירה הגיונית לטיפול בתסמינים המתוארים.

למעשה אין בסיס מדעי מוצק המסביר השפעה זמנית של הגלולות, ורוב המטופלות אכן נהנות מיתרונות הטיפול לכל משך הזמן בו הוא ניטל. לטיפול בגלולות, כמו כל התערבות רפואית אחרות, עשויים להיות יתרונות וחסרונות, כגון תופעות הלואי אותן תיארת. באופן ספציפי, יש לשקול את היתרונות מול החסרונות בכל מטופלת באופן אישי, כולל הצורך באמצעי מניעה יעיל ובטוח ולהגיע להחלטה באשר לכדאיות. ייתכן כי תהיה הקלה מבחינת תופעות הלואי תחת טיפול בגלולה אחרת.


Copyright © כל הזכויות שמורות להדסה


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.