בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

האם לתת אמון במה שכתוב על גבי אריזות מוצרים בנוגע לבריאות?

פיצוח הקוד: האם ניתן לתת אמון במה שכתוב על גבי אריזות מוצרים בהקשר לבריאות? - רק אם נלמד כיצד לדבר את השפה !

נכתב על ידי Daryn Eller ב- WebMD Medical News,Sept. 2000 , באתר http://my.webmd.com
עיבוד לעברית: קרן יניב


האם כדאי לקנות את שקית חטיפי התירס שאריזתה מבטיחה הרפיית מתח ושיפור מצב הרוח? או שמא כדאי לאכול את מעדן הפירות המבטיח זריקת אנרגיה? ושמא יצליח תחליף החמאה שבקציצת הסויה להבטיח רמות כולסטרול הטובות לבריאות? אריזות מוצרים אלו מבטיחות שצריכתם תגרום לך להישאר בריאה, לחוש בטוב ולהשביע אותך, האמנם?

קשה לומר, הואיל והשוק כיום מוצף במוצרים עתירי הבטחות, אשר רק מקצתם זכו להכרת מנהל התרופות והמזון בארה"ב (FDA - Food and Drug Administration) אולם אם נדע מה נחשב כלגיטימי על ידי ארגון זה ומדוע, נוכל אנו עצמנו לבצע החלטות יותר מלומדות.

פרצות בתוויות

מדפי המרכולים מלאים מוצרים הנושאים תוויות הקושרות בין רכיבי המוצר לבריאות. עם זאת, מנהל הבריאות והמזון אישר רשמית רק אחת עשרה טענות לבריאות וגם זאת - רק לאחר שנים של מחקר והמלצות של גופים מדעיים כמו "ארגון הבריאות הלאומי" של ארה"ב (NIH-National Institute of Health) וארגון הלב האמריקאי (American Heart Association) .

ישנן טענות לגיטימיות כגון: צריכת יותר סידן מסייעת במניעת אוסטיאופורוזיס; הפחתה בצריכת סודיום עשויה לאזן יתר לחץ דם; צריכת מאכלים המכילים חלבון סויה ושומן פחות רווי יכולה לסייע בהפחתת כולסטרול ולמנוע מחלות לב; אכילת מאכלי דגנים ופירות עתירי סיבים יכולה למנוע סוגי סרטן מסוימים ומחלות לב; אכילת סיבים מסיסיים (כמו אלו המצויים בשיבולת שועל) עשויה למנוע מחלות לב ועוד.

מדוע, אם כן, נמצא בחנות גם דגני בוקר מועשרים באכינציאה המבטיחים לתמוך בהגנות הטבעיות של הגוף ומיצים המכילים ג'ינסנג, המבטיחים אספקת דם סדירה למוח ולמערכת העצבים המרכזית? הסיבה לכך היא קיומן של פרצות בתוויות בידיעת המנהל לבריאות ולמזון, פרצות המאפשרות ליצרני תוספי מזון להצהיר כי מוצריהם ידועים בהשפעה שיש להם על מבנה ותפקוד הגוף. עם זאת המנהל אינו מאפשר ליצרנים אלו לטעון כי מוצריהם אכן מונעים מחלות כלשהן. כך או כך, אין הצרכנים יכולים לדעת אלו מן המוצרים אכן ממלאים את ההבטחות המופיעות על אריזותיהם.

לדברי דר' קונסטנץ גייגר, חוקר מהמרכז למדעי הבריאות באוניברסיטת יוטה, לעתים קרובות מקישים הצרכנים מן התוויות יותר מהמצוין בהן. כך, למשל, מתווית האומרת כי המוצר מגביר את החיסון הטבעי, הם עלולים כבר לחשוב כי הבטחה זו מפחיתה את הסיכון להצטננות

אחריות היצרן

בעבר לא היו מוצרי מזון רבים הטוענים לשיפור מבני - תפקודי. טענות אלו היו בעיקר לגבי התוספים לסוגיהם. כיום, הקו המפריד בין תוספים לבין מוצרים הנו מטושטש למדי ומומחים לנושאי בריאות מתריעים מפני ההטעיה בפרסום. כך, לא ברור אם הכמות של התוסף במוצר אכן עשויה לחולל את השינוי הבריאותי, אם היא בטוחה ואם יש לכך השפעות ארוכות טווח.

יצרנים מסוימים אינם חוסכים במאמצים לשכנע את מנהל המזון והתרופות כי המוצר שהם משווקים מבוסס על ניסיון מוכח מחקרית אולם רק כאשר זה משתכנע ומאשר, ניתן לשנות את התווית מאמירה כללית של תכונות המוצר להבטחה יותר ספציפית לגבי הפחתת סיכוני מחלה.

מה אומרות האותיות הקטנות

חשוב ורצוי לקרוא את האותיות הקטנות המודפסות על גבי התוויות כדי להבין שהטענה לשיפור הבריאותי המיוחל עשויה להתממש רק אם יצרכו כמות מסוימת לאורך זמן או בשילוב עם מצרכים אחרים העשויים לשפר את התפקוד הבריאותי. קתלין זלמן מהאיגוד האמריקאי לדיאטה ממליצה להביט תחילה על "עובדות תזונתיות" המוטבעות על המוצר ואם אלו אינן מספקות את המידע המבוקש, יש לעיין ברשימת הרכיבים. מוצרי מזון המציינים סוכר ושומן במקום גבוה ברשימה, סביר שלא יהיו הבחירה הבריאותית המועדפת, גם אם היצרנים מבטיחים אחרת.

למעשה הצרכן הוא העומד בפני הבחירה: לקנות או לא לקנות? ואם נשוב לדוגמא הראשונה של חטיפי התירס, ברור כי הם מכילים כמות נדיבה של מלח ושומן, אך אלו בדיוק הדברים הערבים לחכו של הטועם וגורמים לו שמחה, אם לא בריאות לשמה.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.