בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

פרוגסטרון בלבד כאמצעי חירום ארוך טווח למניעת הריון: מירנה (לוונורגסטרל)

התקן תוך-רחמי

תקציר מתוך: פארמה, ביטאון לענייני תרופות ותרפיה
סקירה בלתי-תלויה לשימוש רציונאלי בתרופות
כרך 8, ביטאון מס' 45 , אוקטובר - נובמבר 2001

עורך: ד"ר פיליפ סאקס, עיבוד לעברית: קרן יניבמשרד הבריאות אישר לשימוש התקן תוך-רחמי למניעת הריון, מירנה (Mirena), המשחרר את הפרוגסטרון הסינתטי לוונורגסטרל לתקופה של חמש שנים. השימוש בהתקן זה אושר גם לשימוש כשיש דימום וסתי ממקור בלתי ידוע. התקן המירנה משחרר מנה יומית של 20 מיקרוגרם של לוונורגסטרל, כמות קטנה משמעותית מזו הנמצאת באמצעי המניעה המשולבים הניתנים דרך הפה.

התקן המירנה עשוי מפלסטיק וצורתו T וכולל גם גליל של לווננורגסטרל וממברנה לוויסות הכמות המשתחררת. להתקן שפופרת החדרה הנחשבת בטוחה על אף גודלה. את ההחדרה יש לבצע בתוך 7 ימים מתחילת הווסת, ששה שבועות לאחר הלידה או מיד לאחר הפלה בשליש הראשון של ההריון. על המשתמשות להיבדק בתוך שלושה חודשים מיום ההתקנה ומדי שנה לאחר מכן כדי לוודא שההתקן נשאר במקומו ולא נפלט החוצה. יש חשש לדלקת באגן אולם במידה פחותה מאשר בשימוש בהתקנים תוך-רחמיים אחרים. אם אין הדלקת מגיבה לאנטיביוטיקה, יש להוציא את ההתקן. השימוש בהתקן זה מעבה את רקמות צוואר הרחם וכך נמנע מעבר הזרע אל הרחם. החומר בהתקן פוגם ביכולת הזרע להפריה. בדרך כלל אין פגיעה בביוץ, אם כי נשים מעטות מפסיקות לבייץ בשנה הראשונה של השימוש בהתקן. ההגנה מפני הריון הנה מיידית.

בניסויים נמצא כי יעילות המירנה הייתה יציבה במשך חמש עד שבע שנים ושיעור ההריונות היה נמוך ביותר. נמצא כי השימוש במירנה גם הפחית את הסיכון להריון חוץ רחמי בהשוואה להתקנים אחרים. ייתכן קושי באבחנה של הריון מחוץ לרחם אצל נשים המשתמשות במירנה, נשים שיש להן אל-וסת לעתים קרובות ו/או דימומים לא סדירים כאשר הן עדיין מבייצות.

ממחקרים עולה כי היה צורך בהוצאת ההתקן בשל דימום מוגבר, הכתמה, דלקת באגן, כאבי בטן, דיכאון ודלקות נרתיק חוזרות ונשנות. שתי הסיבות העיקריות להוצאת המירנה היו אל-וסת ובמידה פחותה יותר, השפעות הורמונליות שליליות. בתקופה של 3-6 חודשים לאחר ההחדרה ייתכנו הכתמה ודימומים תכופים יותר, אך איבוד הדם נמוך מאשר במחזור רגיל. לאחר שישה חודשים פוחתים הדימומים ואצל 20% מהנשים יש הפסקה מוחלטת. שנה לאחר ההחדרה יש דימום ממוצע של יום בחודש וירידה בשיעור הנשים עם הפסקה מוחלטת לכדי 15% (הפסקה מוחלטת נדירה בשימוש בהתקנים סטנדרטיים). במעקב בן חמש שנים נמצא כי לנשים שהשתמשו במירנה היו פחות בעיות מבחינת הווסת מאלו המשתמשות בהתקנים אחרים. כמו כן נצפו פחות דלקות באגן בשימוש במירנה.

מבחינת ההשפעות השליליות הקשורות בשימוש בפרוגסטרון יש לציין הופעת ציסטות בשחלות, אקנה, כאבי גב, רגישות בשדיים, כאבי ראש, שינויים במצב הרוח ובחילות. בדומה להתקנים תוך-רחמיים אחרים, המירנה יכולה לגרום לניקוב הרחם או צוואר הרחם ויש להוציאה אם מתרחש הריון למרות הכול.

אין הוכחות מוצקות לכך ששימוש ממושך בפרוגסטרון בלבד כאמצעי מניעה גורם לסרטן. התוויות הנגד לשימוש במירנה הן במצב של הריון, דימום רחמי בלתי סדיר וללא אבחנה, אנומליה מולדת או נרכשת של הרחם, עיוות חלל הרחם כתוצאה משרירנים, דלקות באיברי המין , מחלות דלקתיות של האגן וכן נשים עם בעיות במערכת החיסונית. כן לא מומלץ להשתמש בהתקן כשיש היסטוריה או סיכון גבוה למחלות עורקי הלב, כולל מחלת לב איסכמית או שבץ.

כ- 80% מהנשים המשתמשות בהתקן יכולות להרות בתוך השנה הראשונה לאחר הוצאת ההתקן, שיעור גבוה מאלו המשתמשות בהתקנים אחרים.

התקן המירנה אינו כלול בסל השירותים של משרד הבריאות. מחירו לצרכן 632.4 ש"ח , זול ממחירם של אמצעים אחרים (במשך 5 שנים) כמו אמצעי מניעה של פרוגסטרון בלבד, הניתן דרך הפה או זריקה של דפו- פרוברה. על העלות הבסיסית יש להוסיף עלות ייעוץ, התקנה, מעקב והוצאת ההתקן.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.