בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

פעילות גופנית והתבגרות

ד"ר נעמה קונסטנטיני, מנהלת המכון לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין, מכון וינגייט

ההבדלים בקצב הצמיחה וההתפתחות, כמו גם בגובה הסופי, הם בראש ובראשונה תוצאה של הבדלים גנטיים. יתר על כן, תיתכן פגיעה בגדילה ובהתפתחות של ילדות העוסקות בפעילות גופנית אינטנסיבית בגיל צעיר. פגיעה זו היא תוצאה של מאזן אנרגיה שלילי ולא של הפעילות עצמה. הדיאטה המאפיינת חלק גדול מהרקדניות, המתעמלות ולעתים גם ספורטאיות אחרות דווקא היא עלולה לגרום להאטה בקצב הצמיחה וההתפתחות של הילדות. אם תימשך הדיאטה גם בשנות ההתבגרות, ייפגע גם הגובה הסופי.

בקרב ספורטאיות גיל הווסת הראשונה מאוחר יחסית, והדבר בולט במיוחד במתעמלות ורקדניות שאצלן גיל הווסת הראשונה הוא בין גיל 14 ל-16 לעומת ממוצע של 12.5 אצל נערות שאינן פעילות. ההסבר לגיל ווסת מאוחר נובע מגנטיקה, מבנה גוף, ומתזונה לקויה. תופעת אל-וסת ראשונית (primary amenorrhea) נפוצה בקרב מתעמלות.

הבעיה העיקרית הקשורה באל-וסת היא פגיעה בהשגת מסת העצם המרבית (peak bone mass) ואיבוד מוקדם של מסת העצם. תופעה זו נובעת בעיקר משילוב של רמות אסטרוגן נמוכות (כפי שקורה במנופאוזה) ותזונה לא תקינה (בעיקר צריכת סידן נמוכה). כך קורה שאצל נערות ונשים צעירות העוסקות בפעילות גופנית אינטנסיבית, שלא כצפוי, צפיפות העצם עלולה להיות נמוכה מהממוצע.

השכיחות של אי-סדירות במחזור הווסת באוכלוסייה הכללית היא כ-5%, ואילו בספורטאיות היא גבוהה הרבה יותר ויכולה להגיע לכ-40%! התופעה בולטת במיוחד בקרב העוסקות בספורט הדורש רזון לשם שיפור הביצוע (למשל ריצה למרחקים ארוכים) או למען ההופעה (רקדניות ומתעמלות). ההפרעה יכולה להתבטא במחזור סדיר עם פזה לוטאלית קצרה, במחזורים ללא ביוץ, ואף באל-וסת משנית.

בשנים האחרונות חלה עלייה גדולה בשכיחות הפרעות האכילה בקרב נשים בכלל וספורטאיות בפרט. בענפים שנדרש בהם משקל נמוך, כגון בלט והחלקה על הקרח, יותר משליש מהנערות סובלות מהפרעות אכילה, ובמתעמלות השיעור עלול להגיע ל- 70%.

במונח 'הפרעות אכילה' נכללות תופעות פתולוגיות הקשורות למזון ולהרגלי אכילה, כגון דיאטות קיצוניות, הרגלי תזונה חריגים, שימוש בתרופות ממריצות, משלשלות ומשתנות, גרימת הקאות וכן בולמיה ואנורקסיה. הקשר בין פעילות גופנית והפרעות אכילה הוא קשר מורכב. נערות עם הפרעות אכילה נמשכות לפעילות גופנית כחלק מההפרעה, ומצד אחר ייתכן שפעילות גופנית אינטנסיבית היא גורם סיכון להתפתחות הפרעות אכילה.

ספורטאיות העוסקות באימון אינטנסיבי זקוקות להשגחה מיוחדת בשל אפשרות התפתחות "התסמונת המשולשת של הספורטאית" או הסינדרום "The Female Athlete Traid". מומלץ שהרופאים, המאמנים, המורים וכמובן ההורים יהיו ערים לתופעה, בעיקר כשמדובר ברקדניות ובמתעמלות. בכל חשד כזה יש להפנות את הנערות לאנשי המקצוע המתאימים (רופאים, תזונאים, פסיכולוגים) לצורך אבחון וטיפול.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.