בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

פרוגסטרון בלבד- אמצעי חירום למניעת הריון: פוסטינור-2 (לוונורגסטרל)

תקציר מתוך: פארמה, ביטאון לענייני תרופות ותרפיה
סקירה בלתי-תלויה לשימוש רציונאלי בתרופות
כרך 8, ביטאון מס' 45 , אוקטובר - נובמבר 2001

עורך: ד"ר פיליפ סאקס, עיבוד לעברית: קרן יניבמדי שנה מדווחים בישראל על 17,000 הפסקות הריון. ניתן היה למנוע הריונות בלתי רצויים רבים על ידי שימוש באמצעי חירום למניעת הריון, אמצעים הניתנים לאחר קיום המגע המיני כאשר יש חשש להריון כתוצאה ממגע מיני ללא הגנה, טעויות בשימוש באמצעי מניעה או עקב תקיפה מינית.

משרד הבריאות אישר שימוש בפרוגסטרון בלבד במינון גבוה כאמצעי חירום למניעת הריון: שתי טבליות לוונורגסטרל
(Levonorgestrel) במינון של 750 מיקרוגרם (פוסטינור - 2) שיש לקחתן בהפרש של 12 שעות זו מזו. את הטבליה הראשונה יש ליטול בתוך 72 שעות מעת קיום המגע המיני. זהו המוצר הראשון שאושר בישראל למטרה זו. המאמר בביטאון פארמה סוקר את יעילות השימוש ובטיחותו בטיפול זה.

סיכויה של אשה להיכנס להריון בעקבות מגע מיני ללא הגנה מוערכים ב- 6-7% . סיכויים אלו גדלים כשהמגע מתרחש יום או יומיים לפני הביוץ (30%) ואילו הסיכוי להריון כשהמגע חל למעלה מיומיים לאחר הביוץ הנו אפסי. הגיל הוא גורם משמעותי נוסף, כאשר שיא הפוריות הוא בין הגילים 18-25.

אמצעי החירום למניעת הריון שהיו מקובלים בישראל עד כה, כללו שילוב של תרופות הניטלות דרך הפה וכן הכנסת התקן תוך-רחמי לאחר קיום המגע המיני. את אמצעי המניעה הפומיים יש לקחת בתוך 72 שעות מעת קיום המגע המיני ולחזור עליהם 12 שעות לאחר הטיפול הראשון. תופעות הלוואי הן בחילות, הקאות ושיבושים במחזור החודשי. השימוש בהתקן התוך-רחמי כאמצעי חירום הנו נפוץ פחות בשל הצורך לאתר רופא שיבצע את החדרתו בתוך חמישה ימים מעת קיום המגע המיני וכן משום שהוא פחות נוח מהשימוש בטבליות. ברור כיום כי מינון גבוה של פרוגסטרון או אסטרוגן עשוי לעכב או למנוע ביוץ ולהתערב בתהליך ההפריה ומעבר הביצית המופרית אל הרחם.

יתרונות השימוש בפרוגסטרון בלבד למניעת חירום של הריון

הניסויים מעידים על כך ששיעור ההריונות אצל נשים שנטלו לוונורגסטרל בלבד היה נמוך משמעותית מאשר אצל נשים שנטלו שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון. כן נמצא כי הטיפול היה יעיל יותר כשניתן סמוך למועד המגע המיני (לאחריו) לעומת טיפול מושהה.

תופעות כמו בחילה, הקאה, סחרחורת, עייפות, כאבי ראש, רגישות בשדיים וכאבי בטן יכולות להופיע בשימוש בפרוגסטרון בלבד אולם בשכיחות נמוכה יותר מאשר בשימוש בשילוב אסטרוגן - פרוגסטרון. מבחינת שיבושי המחזור החודשי לא נמצאו הבדלים משמעותיים.

התוויות-נגד

כאשר נוטלים טיפול הורמונלי כאמצעי חירום למניעת הריון בעת שהאשה משתמשת גם בתרופות ממריצות אנזימים, פוחתת יעילות המניעה ועל כן יש להגדיל את המינון של הטיפול ההורמונלי.

אין להשתמש בפרוגסטרון בלבד כאמצעי מניעה שגרתי במצבים של דימום וגינלי ממקור בלתי ידוע. עם זאת, היצרן מציין כי אין יודעים אם התוויות-נגד אלו מתייחסות גם לשימוש באמצעי זה למניעת חירום. היצרן מזהיר מפני שימוש במצבים של יתר לחץ דם, סכרת, עם סיבוכים נילווים, מחלת לב איסכמית, שבץ או היסטוריה של סרטן שד. עם זאת מציין היצרן כי הסיכונים בנטילת פוסטינור- 2 במצבים אלו פחותים מהסיכונים הכרוכים בהריון.

מינון ועלות

יש לקחת טבליה אחת של לוונורגסטרל 750 מיקרוגרם סמוך ככל האפשר לאחר קיום המגע המיני ובתוך 72 שעות מעת קיומו. את הטבליה השניה יש ליטול 12 שעות לאחר הראשונה. נשים המקיאות בתוך שעה מאז נטילת הטבליה חייבות לחזור וליטול את הטבליה כדי להבטיח את פעילות הטיפול. לאחר הטיפול, על האשה להיות במעקב על מנת לוודא שהטיפול אכן הצליח. יש ליידע אותה כי ייתכן שינוי בעיתוי של המחזור הבא וכי עליה להשתמש באמצעי מניעה יעיל (קונדום). אמצעי חירום למניעת הריון כלולים בסל שירותי הבריאות הניתנים על ידי קופות החולים רק עבור נשים שעברו תקיפה מינית. מחיר חפיסת פוסטינור- 2 הוא 37.5 ש"ח.

מסקנות

בנוסף לאמור לעיל, ייתכן ורופאים יעדיפו את השימוש בפרוגסטרון בלבד בנשים שיש לגביהן התוויות-נגד בשימוש בטיפול משולב כמו נשים מעשנות, נשים מעל גיל 35 או נשים עם בעיות בקרישת דם. מבחינת מדיניות תכנון המשפחה, על הרופאים ליידע את הנשים לגבי קיום אופציה זו כדי שתוכלנה להכין מרשם מראש או בכדי שתדענה לבקשו במידת הצורך.

בשל הירידה ביעילות הטיפול אם הוא מתמהמה, נדונה כעת במשרד הבריאות האפשרות להשיג את התרופה ישירות בבתי המרקחת ללא מרשם רופא.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.