בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

הטכנולוגיה בשירות אמצעי המניעה - מירנה

ד"ר רון רוזנברג, מומחה לרפואת נשים מילדות ופריון

בימים אלה מציינים חמש שנים להתקן "מירנה" בישראל (הניסיון העולמי הוא מ-1990). מירנה הוא אמצעי מניעה המשלב בתוכו את יתרונות הגלולה עם יתרונות ההתקן התוך רחמי. הטכנולוגיה המייחדת אותו, היא פרי פיתוח ארוך שנים של חברת שרינג.

שלא כמו בהתקנים אחרים הקיימים בשוק, המכילים נחושת, המירנה הוא התקן בצורת T ועליו פרוגסטרון (לבונורגסטרל), המשוחרר לתוך חלל הרחם בכמות מזערית, באופן מבוקר ויומיומי במשך חמש שנים.

הפרוגסטרון המקומי מדכא את צמיחת רירית הרחם וכך מונע הריונות ביעילות גבוהה מאוד(יעיל יותר מהתקן נחושת), ומקטין את הדימום הוויסתי באופן משמעותי.

יעילות המירנה במניעת הריון קרובה לזו של הגלולה, אולם שלא כמו בגלולות שם קיים חשש של שכחת גלולה ובעקבות זאת ירידה ביעילות, התקן המירנה משחרר את המשתמשת מחשש כזה, לחמש שנים שכן הוא מותקן ברחם ואינו דורש מן המשתמשת כל פעולה נוספת (פרט לבקורות שגרה).

יעילותו הגבוהה של התקן המירנה במניעת הריון, בהשוואה להתקני הנחושת ה"רגילים", נובעת משלוב מספר תכונות מונעות הריון. עיקר פעילותו היא שחרור פרוגסטרון אשר מדכא את רירית הרחם ומונע "קליטת" הריון, מעבה את הריר בצוואר הרחם ויוצר מעין פקק, המונע חדירת תאי זרע וכן משפיע על תנועתיות החצוצרה, פעולה המורידה סיכוי להפריה. לכל אלה מתווספת פעילותו המכאנית כגוף זר בחלל הרחם.

נשים המשתמשות במירנה ומעוניינות להרות, יכולות להוציא את ההתקן בביקור קצר אצל הרופא, בהליך קל, פשוט וזריז וחוזרות במהירות למעגל הפריון.
השיטה היא הפיכה לחלוטין ואינה פוגעת בכושרה של האישה להרות לאחר הפסקת השימוש במירנה.

המירנה, בנוסף להיותו אמצעי מניעה יעיל ביותר, משמש גם כאמצעי לטיפול בנשים שסובלות מיתר דימום ויסתי (מנורגיה). מחקרים מוכיחים שהוא מפחית את מידת הדימום המוגבר בכ-87% לאחר שלושה חודשי שימוש ראשונים ובכ- 97% לאחר 12 חודשי שימוש. במקרים שבהם האישה מועמדת לניתוח לכריתת הרחם (היסטרקטומיה), בשל דמום יתר, ניתן לשקול התקנת מירנה כטיפול חלופי, שהרי ביכולתו להפחית את כמות הדימום במידה משמעותית. הפעולה קלה, פשוטה וזולה ביחס לניתוח וללא החסרונות המלווים ניתוח, כגון הצורך באישפוז, סיכונים ניתוחיים, הצורך בתקופת החלמה, העלות הגבוהה יחסית של הניתוח ומניעת האפשרות להרות שוב שכן הניתוח אינו הפיך.

לאור זאת, משרד הבריאות הכניס את המירנה לסל התרופות כטיפול במנורגיה בנשים שגילן מעל 45 בהשתתפות מינימלית של המטופלת בעלות הטיפול.
ניתן לסכם כי המירנה הינו אמצעי מניעה מעולה, המיועד לנשים שילדו בעבר ומעוניינות במניעת הריון למספר שנים כמו גם כטיפול לנשים שסובלות ממנורגיה.

עם זאת, מכיוון שהמירנה הינו אמצעי מניעה המכיל הורמון, ישנה תקופת הסתגלות של רירית הרחם לנוכחות הורמון זה.
בתקופה זו, היכולה להמשך 3-6 חודשים יתכנו כתמים/דימומים בלתי סדירים. הנשים המוכנות לעבור תקופה זו תתוגמלנה בעתיד על ידי שיפור באיכות חיים דימום ויסתי מועט ביותר, זמן רב יותר לפעילויות גופניות שונות ללא מורא המחזור, חסכון ניכר בפדים ותחבושות ובהעלאת רמות הברזל וההמוגלובין בדמן.

לאור הנסיון הרב שנצבר בחמש שנות השימוש במירנה בישראל ניתן לומר שהמירנה מהווה דרגה בפני עצמה בתחום אמצעי המניעה, ותורמת רבות לשיפור איכות חיי המשתמשות בה.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.