בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

בזכות החינוך לזוגיות מיטיבה

מאת חוה ברנע, ראש היחידה לחינוך מיני וחיי משפחה, שפ"י

אהבה, קשר, קרבה, חברות עם בני המין האחר – אלה הם הנושאים המעסיקים ביותר מתבגרים, וזה הגיל שבו נעשים הניסיונות הראשונים ליצירת קשר אינטימי-זוגי. הגישושים הראשונים ליצירת קשר אינם קלים, ולעתים הבן או הבת אינם עושים את הצעד הראשון בעיקר בגלל חששם מדחייה או מסירוב. אולם אם עוברים את המכשול הזה ומתפתחת חברות, בני הזוג מתחילים להתנסות בבניית מערכת אינטימית שונה מזו שהורגלו לה בעבר במשפחה ועם חבריהם.

התנסויות אלו חשובות מאוד. בחברות הרומנטיות המתבגרים מתנסים בפעם הראשונה בקשר זוגי, בחוויות של קרבה, התחלקות, בילוי משותף והתמודדות עם קונפליקטים. מערכת היחסים יכולה להיות שוויונית, מפרה, בונה ומיטיבה לחברו?ת ולכל אחד מבני הזוג. אולם היא יכולה להיות גם מערכת יחסים חד-צדדית, הרסנית ונצלנית כלפי אחד מבני הזוג.

בגיל ההתבגרות המתבגרים מגבשים לעצמם תמונת עולם: עמדות, השקפות, דעות על מיניות, זוגיות, חברות, משפחה, גבריות ונשיות, וכל אלה נבדקים במהלך התנסויות מוצלחות יותר או מוצלחות פחות אשר ישפיעו על תפיסת הזוגיות והמשפחה של הצעירים בעתיד.

כל אלה אינם עושים את החיים של המתבגרים קלים ופשוטים יותר אלא מורכבים דווקא ולעתים אף מבלבלים. אנו יודעים עד כמה משפיעים מסרים סביבתיים על מתבגרים. הם חשופים למבול של מידע (טלוויזיה, אינטרנט, סרטים, פורנוגרפיה) לעתים אמין ומתאים לגילם אך בדרך כלל בוטה, אלים ומעביר מסרים שעלולים להשפיע השפעה הרסנית על ילדים שיחשבו כי "ככה זה בחיים".

בסקר שבדק הרגלי גלישה של ישראלים נמצא שרוב הגולשים באתרי סקס הם בני 12-17 ורובם בנים. אחד המתבגרים כתב: "…יש לי חברה חדשה ואני לא כל כך יודע מה לעשות אתה. זה מלחיץ. אין לי עם מי לדבר על זה. החברים שלי יצחקו עליי אם אשאל אותם. אז אני לומד מהאתרים הפורנוגרפיים…" שפע המידע גורם לבלבול, מה גם שלמבוגרים קשה לדבר עם ילדים בפתיחות בנושאים הקשורים במיניות וביחסים בין המינים.

הגורם החשוב ביותר בעיצוב תפיסות ועמדות של ילדים בנושאי זוגיות ומשפחה הוא ההורים. ההורים יכולים להיות מודל חיקוי לילדיהם, אי של ביטחון, יציבות, אהבה ושייכות. אך גם התא המשפחתי עבר שינויים רבים. השתנתה חלוקת התפקידים במשפחה בין גברים לנשים, יותר נשים עובדות, ילדים נמצאים יותר שעות בלי השגחת הוריהם, יש יותר משפחות חד-הוריות ויותר זוגות מתגרשים (אחד מתוך שלושה). כמו-כן אנו עדים לעלייה באלימות בזוגיות ובמשפחה, בהטרדה מינית, באונס ובפגיעות מיניות. כל אלה מעלים את הצורך בהתערבות מכוונת - חינוך ומניעה.

דיאלוג עם בני הנוער חשוב היום לא רק מפני שהוא מכוון לשאלות האמתיות המעניינות אותם, אלא גם מפני שהוא "חוויה מתקנת" ומקור אמין ואחראי בתוך שפע המידע השוטף אותם. מערכת החינוך רואה את עצמה שותפה להורים בחינוך הילדים, ואחד מתחומי פעילותה קשור בהתבגרות, מיניות, זוגיות ויחסים בין המינים.

דוגמאות לשאלות שמעלים המתבגרים: "איך מתחילים? היא תסכים לקשר? הוא אוהב אותי? היא רוצה להיות חברה שלי? אם הוא מקנא לי, סימן שהוא אוהב אותי? אם היא לא מקיימת אתי יחסי-מין, סימן שהיא לא אוהבת אותי?" בשאלות מסוג זה אנו דנים בתכנית המניעה המועברת לתלמידי תיכון. אחד הפרקים בתכנית הוא הטרדה מינית. התלמידים לומדים להבחין בין התחלה להטרדה או מתי הניסיונות להתחיל עלולים לעבור את הגבול ולהפוך להטרדה. בסופו של התהליך התלמידים מחברים תקנון המגדיר כללי התנהגות של מותר ואסור ביחסים.

מטרתו של פרק אחר בתכנית היא לבסס זוגיות שוויונית ולמנוע אלימות ופגיעה. התלמידים לומדים להבחין בין "נורות ירוקות" בחברו?ת (אכפתיות, כבוד הדדי, הסכמה, עזרה, מחויבות לקשר ועוד) ובין "נורות אדומות" (קנאה מוגזמת, ביקורתיות, השפלה, שליטה ואיומים). כלי זה מאפשר למתבגרים לזהות את טיב הקשר שלהם בהווה או בעתיד, וכן להבחין בין קשר מיטיב, בונה ושוויוני ובין קשר מזיק, הרסני ונצלני.

לסיכום, דיאלוג עם מתבגרים בשאלות חשובות בחייהם חשוב ותורם הן לעיצוב תפיסות עולם הן לעידוד התנהגויות מכבדות ושוויוניות. אל לנו, הורים ומורים, להשאיר את חינוך הילדים בתחום רגיש זה ביד המקרה, אלא לקבל אחריות ולעשות מעשים כדי שחיינו וחיי ילדינו יהיו טובים יותר, צודקים יותר ושוויוניים יותר.

לפרטים ניתן לפנות לשפ"י- היחידה לחינוך מיני וחיי משפחה, משרד החינוך, טלפון: 02.5603235/6, פקס: 02.5603256


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.