בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

החברה לרפואת נשים בקהילה

ד"ר מנחם פישר, יו"ר החברה לרפואת נשים בקהילה


רפואת הנשים בקהילה עברה תמורות מפליגות, ועם השינוי שחל גם בתחומי רפואה אחרים הייתה לענף עצמאי ונכבד באילן הגינקולוגיה והמיילדות. ברפואה בכלל וברפואת הנשים בפרט קיימת מגמה של העברת פעילויות רבות לאחריות המערך הרפואי בקהילה. כשליש מההוצאה הציבורית לבריאות בישראל כיום מופנה לשירותי רפואת מומחים אמבולטורית*.

השינוי הגדול שחל ברפואת הנשים האמבולטורית מתבטא קודם כול בעלייה מתמדת במספר המומחים הרואים ברפואת נשים ראשונית דרך חיים ובוחרים לעבוד במרפאות הקהילה כעיסוק עיקרי או בשילוב עם בית חולים. במרכזי בריאות האישה הושקעו משאבים רבים של כוח אדם נבחר וציוד משוכלל. למרכזים אלו הצטרפו רופאים מומחים ויועצים בכירים, אחיות ועובדי מעבדה ומנהל.

תחומים רבים וחשובים במיילדות ובגינקולוגיה שייכים מעצם מהותם למסגרת הרפואה בקהילה: רפואה מונעת, טיפול באישה הבריאה, תכנון המשפחה, מעקב היריון, ייעוץ גנטי, טיפול הורמונלי חלופי ועוד. חלק ניכר משירותי הרפואה לנשים ניתן כיום במסגרות הקהילה בנוסף על התחומים הקהילתיים המובהקים. בין אלה גם התערבויות כירורגיות, טיפולי פוריות והשריית לידה, שהיו באופן מסורתי נחלתם הבלעדית של בתי החולים.

ברוב המרכזים לבריאות האישה מגוון שירותים נרחב ביחידות ייעודיות: פוריות (בשילוב עם יחידה הפריה חוץ-גופית בבית החולים), צוואר הרחם וקולפוסקופיות, התבגרות, גיל המעבר, הדמיה, תכנון המשפחה, מעקב היריון רגיל ובר-סיכון, גנטיקה, שד, אורוגינקולוגיה ועוד.
ביוני 1998 התקיים בזיכרון יעקב כנס היסוד של החברה לרפואת נשים בקהילה. חזון החברה שהתגבש כולל את הערכים והיעדים האלה:

החברה לרפואת נשים תהיה יוזמת, שותפה ומובילה במחקר רפואי ובגיבוש מדיניות בתחום רפואת הנשים, משאב לחינוך רפואי 'מכוון קהילה', כתובת ראשונית, איכותית וזמינה לשאלות על בריאות האישה – לצוותי רפואה ולכלל האוכלוסייה.

בכנסים השנתיים עלו לדיון נושאים רבים הקשורים בהיבטים ייחודיים של רפואת נשים בקהילה ובהם:

 אלימות במשפחה נגד נשים;
 בריאות נשים בסביבת העבודה;
 ניתוח קיסרי לבקשת היולדת (בהעדר הורייה רפואית);
 רפואה אינטגרטיבית (משלימה) ובריאות האישה;
 החברה בישראל ומערכת הבריאות;
 לידות בית / מרכזי לידה / לידות בבתי החולים;
 מיניות במעגל החיים של האישה;
 טיפול הורמונלי חלופי והשפעתו על בריאות האישה;
 בדיקות סיקור [Screening] בנשים בריאות;
 ממוגרפיה היום – תמונת מצב.

מרכז בריאות האישה בקריית-שמונה ובהמשך גם המרכזים בעפולה ובירושלים הוכרו כמוסדות לסבב התמחות (רוטציה) ברפואת נשים. עוד מרכזים יוכרו בעתיד הקרוב. לעובדה זו חשיבות רבה נוכח אופי הפעילות בקהילה השונה בתכלית מהפעילות שבבית חולים. חשיפת המתמחים ברפואת המשפחה וגינקולוגיה לרפואת נשים בקהילה תורמת להכשרתם המקצועית, מה גם שרובם יעבדו בתום התמחותם במערך האמבולטורי. האיגוד האמריקני למיילדות וגינקולוגיה הציע לא מכבר למסד התמחות ברפואת נשים אמבולטורית בקהילה**.

בשנה הבאה מתוכננים ימי לימודים שבועיים של סטודנטים לרפואה מהפקולטות לרפואה בטכניון ואוניברסיטת תל אביב במרכזי בריאות האישה. כמו כן אנו שותפים בוועדת סילבוס ההתמחות ברפואת נשים, בוועדות המועצה המדעית להכרה להתמחות, בוועדת העמדה של האיגוד לגינקולוגיה ומיילדות ובסגל הבוחנים של שלב ב'.
החברה הקימה אתר ייחודי באינטרנט לבריאות האישה www.women-health.org.il במערכת האתר צוות מומחים העונה במהירות על פניות רבות של נשים בשאלות על בריאות האישה.

בסיכומו של דבר, רפואת הנשים בקהילה תופסת את מקומה הראוי בתרומתה הייחודית לקידום בריאות הנשים ורווחתן בישראל. על בריאות האישה משפיעים גורמים חשובים רבים בנוסף על הגורמים הרפואיים: חוג המשפחה, סביבת העבודה, מצב החברה, הכלכלה, הביטחון ועוד. רופא הנשים בקהילה שואף לראייה רחבה גם מעבר לתחום הרפואה כדי לטפל באישה, לקדמה, לסייע לה ולתמוך בבריאותה במעגל חייה.


מקורות

* מיכאלי ד, רפורמה במבנה ובארגון בתי החולים. הרפואה, 1997: 133.
** Sanfilippo J. Looking down the prospectoscope: obstetrics/gynecology in the year 2000 and beyond. Clin Obstet Gynecol, 1997 Jun, 40:2; 395-401.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.