בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

עידוד נשים בישראל להניק - מדיון בוועדת הכנסת

הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בראשותה של ח"כ גילה גמליאל קיימה לרגל שבוע ההנקה הבינלאומי, ישיבה בנושא "עידוד נשים בישראל להיניק תקופה ממושכת".

הוועדה שמעה בצער כי נשים רבות אינן מקבלות הדרכה נכונה ומספקת בבתי החולים ולעיתים אינן מצליחות להיניק כיוון שלא הונחו כנדרש ע"י יועצות הנקה מוסמכות.

בעקבות הישיבה בה השתתפו נציגים מטעם קופות החולים פנתה ח"כ גמליאל אליהם בבקשה:
1. להכשיר בקופות החולים ובטיפות החלב יועצות הנקה מוסמכות, שתדרכנה להנקה נכונה את כל היולדות שבבתי החולים, טרם שחרורן לביתן.
2. להקצות קו פתוח, במסגרתו תוכלנה יולדות החברות בקופה לקבל ייעוץ ותמיכה מקצועית במהלך השבועיים שלאחר הלידה.


בישיבה ייצגה ד"ר בלאו, רכזת ארצית לבריאות הציבור את הנעשה בתחום ב"מכבי שירותי בריאות". מהנתונים בטיפות החלב של קופ"ח מכבי עולה כי רוב האחיות עברו הכשרה מסודרת ע"פ התוכנית של משרד הבריאות כבר בשנת 2001 ומאז הן מנחות ומדריכות ומעודדות להנקה כל אישה המטופלת בטיפת חלב. מהסקר עולה כי הכשרת אחיות טיפות החלב של מכבי העלתה את המודעות, הידע והשימוש בשירות האחות כיועצת הנקה והעלתה את שיעור המניקות בקרב היולדות לאורך זמן. כמו כן עולה כי השרות למתן ייעוץ טלפוני הנעשה ע"י אחיות טיפת החלב של מכבי ואחיות מוקד מכבי ללא הפסקה במשך 24 שעות ביממה, הגביר את הביטחון של היולדות ביכולתן להמשיך ולהניק ולהתמודד עם הקשיים שצצים במהלך השבועיים הראשונים בהם מתבססת ההנקה. במקביל, מכבי בודקת האפשרות לפתוח אתר הנקה באתר מכבי הכללי, שיענה על שאלות היולדות, יהיה פתוח לכל הנשים ויתוחזק ע"י אחיות טיפת החלב, יועצות הנקה של מכבי. נבדקת האפשרות לתת החזר כספי במסגרת מכבי מגן זהב/כסף ליולדת, אשר השתמשה בשירות ביקור של יועצת הנקה מוסמכת.

קופ"ח חולים כללית דיווחה כי במרכזי בריאות הילד והאישה וטיפות החלב, מעבר להגברת המודעות והרחבת בסיס הידע בתחום ההנקה, המיקוד בקהילה מכוון לפיתוח מרכזי תמיכה קהילתיים. "קו חם" ומוקד בריאות הפועלים למעלה משנתיים ומאוישים ע"י צוות אחיות מוסמכות מקצועי ומיומן. מטרתם לתת מענה ליולדות בכל שעות היממה. היעד המרכזי במערך הקהילתי הוא העלאת שיעורי ההנקה למשך חצי שנה לפחות לאחר הלידה. חומרי הדרכה כוללים דפי מידע הקשורים להנקה, עצות מעשיות והכוונת יולדות לשירותים המוצעים ע"י שירותי בריאות כללית ועוד, תוך מתן דגש ליתרונות ההנקה לתינוק ולאם. בבי"ח של הכללית נקבעה מדיניות של עידוד הנקה בחצי שעה ראשונה לאחר הלידה, הבטחת תנאים לעידוד הנקה והרחבת שעות ההדרכה והייעוץ להנקה במסגרת האשפוז.


מאפייני הנקה וסיבות להפסקת הנקה


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.