בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

שימוש בדאורדורנט המכיל אנטי-פרספירנט גורם לסרטן שד - האמנם?

יש להזהר ממידע מוטעה שמופץ. תגובת האגודה בהמשך

להלן חלקים מסיפור שהופץ באינטרנט בימים האחרונים:

אזהרה בנוגע לגרימת סרטן השד!!!

הסיבה העיקרית לגרימת סרטן השד אצל נשים היא השימוש בדאורדורנט שכתוב עליו אנטי-פרספירנט שפירושו "נגד זיעה".

איך זה קורה? ריכוז של טוקסין (רעלן) גורם למוטציה של התאים וכך נוצר סרטן. רוב המוצרים הנמכרים כיום הם שילוב של דאורדורנט ואנטי-פרספירנט - אז לכו מייד ובידקו את המוצר בו אתם משתמשות. דאורדורנט - זה בסדר. אנטי-פרספירנט - זה לא בסדר. גם דאורדורנט המכיל אלומניום זה מסוכן.

והנה הסיבה: לגוף שלנו יש מס' איזורים המשמשים לטיהור הטוקסין מהגוף: החלק האחורי של הבירכיים, מאחורי האוזניים, איזור המפשעה ומתחת לבית השחי. הגוף מנקה את עצמו מהטוקסין בעזרת הזיעה.

אנטי-פרספרנט, כשמו כן הוא (נגד זיעה), מונע מהגוף להזיע ע"י כך שהוא עוצר את הגוף מלהתנקות מהטוקסין באיזור שמתחת לבית השחי. הטוקסין אינו יכול פשוט להעלם באופן פילאי, וכיוון שהגוף אינו מסוגל לפלוט אותו החוצה, הטוקסין נאגר בבלוטת הלימפה שמתחת לאיזור בית השחי. ואכן, כמעט כל הגידולים של סרטן השד נוצרים באיזור הממוקם ברבע החיצוני העליון של השד שזהו בדיוק המקום בו נמצאת בלוטת הלימפה.

נשים המשתמשות באנטי-פרספירנט מיד אחרי גילוח בית השחי אף מעלות עוד יותר את הסיכון למחלה, כיוון שבזמן הגילוח נוצרים בעור חתכים וסדקים בלתי נראים לעין, דבר זה מאפשר לחומרים הכימיקליים לחדור לגוף דרך איזור בית השחי.

אם יש לך עדיין ספקות לגבי הכתוב, את מוזמנת לבצע בדיקה נוספת ולחפש אחר מידע נוסף, את עלולה להגיע בסופו של דבר לאותם המסקנות.

תגובת האגודה:

כאגודה שמטרתה לידע נשים על נושאי בריאות, ברצוננו להגיב למכתב האזהרה כי שימוש באנטי-פרספירנט או בדיאודורנט גורם לסרטן השד.

עד כמה שידוע לנו ולאחר שנבדק על ידינו מקור המידע כפי שמצוין במכתב, אין בסיס מחקרי או אחר לטענת הקשר בין שימוש באנטי- פרספירנט לבין סרטן השד.

האגודה הישראלית למלחמה בסרטן כמו גם ארגון הסרטן הלאומי האמריקאי (NCI) אינם מודעים לכל מחקר שנעשה אשר תומך בקשר. ב- FDA, הרשות האמריקאית לבקרת מזון, קוסמטיקה, תרופות ומכשור רפואי, אין כל הוכחות או נתונים מחקריים אשר יתמכו בתיאוריה זאת.

יש לציין כי בכלל הקשר בין סרטן שד לבין גורמי סיכון הוא קשר מורכב, אין הסברים פשוטים. אחת המטרות של האגודה היא להנחות נשים איך לבחון את אמינות המידע הרב המציף אותן בימים אלה.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.