בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

להמציא מחדש את הגלולה - יסמין

דר' עמוס בר, רופא נשים בכיר, מחבר הספר 'המדריך הישראלי להריון ולידה'.


בשורה לנשים בגיל הפוריות: לפני שנה וחצי הגיעה ארצה גלולה חדשה בשם יסמין, שפותחה בעשור האחרון על ידי חברת שרינג, אותה חברה שפיתחה את הגלולה הראשונה כבר בשנת 1961. החידוש בגלולה הוא המרכיב הפרוגסטוגני הייחודי המופיע רק בגלולה יסמין : דרוספירנון.
זהו פרוגסטרוגן סינטטי הדומה ביותר בתכונותיו להורמון הנשי הטבעי – פרוגסטרון. חיקוי מוצלח זה של ההורמון הטבעי מניב כמה תוצאות מבורכות לציבור המשתמשות, כפי שיפורט בהמשך. על פי נתוני החברה, הגלולה יסמין משווקת בהצלחה רבה ברחבי אירופה ובארה"ב, לאחר שעברה בהצלחה את תהליך הרישום הקפדני.

כל הגלולות למניעת הריון כוללות מרכיב אסטרוגני ומרכיב פרוגסטוגני, הדומים להורמוני המין הנשיים: אסטרוגן ופרוגסטרון. המרכיב האסטרוגני בגלולה יכול לגרום לאגירת מים ונתרן בגוף האישה. להשפעה זו תסמינים שונים, שמתבטאים בבצקות בידיים וברגליים, גודש בחזה ונפיחות בבטן. שינויים אלה גם מובילים לעלייה במשקל. השפעה אסטרוגנית זו העמידה בפני הרפואה הגינקולוגית בעיה משמעותית, שעד כה לא נמצא לה פיתרון. היא הציבה משך שנים רבות אתגר בפני החוקרים לפתח פרוגסטינים חדשים. המטרה שהנחתה את החוקרים היתה לסנטז פרוגסטרון שיהיה דומה כמה שיותר לפרוגסטרון הטבעי , שלו יש השפעה אנטימינרלוקורטיקואידית, שמשמעותה מניעת אותה אגירת מים המתרחשת בעקבות השפעת האסטרוגן. חברת שרינג, פיתחה את הדרוספירנון המונע אגירת נוזלים ומקנה לגלולה יסמין את יתרונותיה : מונעת עליה במשקל, המתרחשת לעיתים לאחר נטילת גלולות ומקלה בתסמינים קדם-ויסתיים כמו: גודש, נפיחות, בצקות ועוד.

לחלק מהנשים יש נטייה לעליה במשקל בעקבות הגלולה, שבחלקה נובעת מהגברת התיאבון, ואצל רובן היא כתוצאה מצבירת יתר של נוזלים בגוף. היום ניתן להתאים גלולה עם מינון הורמונלי נמוך – כמו יסמין, המונעת צבירת נוזלים והגברת התיאבון.
בנסיונות קליניים השוואתיים רחבי היקף נצפו באופן מובהק, התוצאות הבאות:
 בהשוואה עם גלולה אחרת, יסמין הראתה יתרון מבחינת שמירה על משקל גוף.
 יסמין הוכיחה יעילות בהקטנת תסמינים קדם ויסתיים : תופעות שליליות (עצבנות, רגזנות, מצבי רוח), אגירת נוזלים ועלייה בתיאבון.
 ליסמין השפעה חיובית על העור הודות לפעילות אנטיאנדרוגנית. (פעילות נוגדת לפעילות ההורמון הגברי)

ליסמין, כמו גם לגלולות אחרות תועלות משניות , שהופכות את החיים לנוחים יותר.
- הגלולה מסדירה את המחזור החודשי – מאפשרת לאישה לדעת מתי הוא יופיע ולתכנן ולתאם את לוח הזמנים.
- היא מקילה באופן משמעותי על כאבי מחזור ומביאה להפחתת כמות הדימום.
- נטילת גלולות לזמן ממושך מקטינה את הסיכון ללקות בסרטן השחלה ובסרטן רירית הרחם.
- היא מייצבת ואף מעלה את צפיפות העצם.
- ישנה ירידה בכמות האשפוזים והניתוחים עקב ציסטות שחלתיות.
- מקטינה את הסכוי ללקות בדלקת האגן.
- מקטינה את הסיכון להריון ולכן גם להריון חוץ רחמי.
- השימוש בגלולה הפיך, ניתן להרות מיד לאחר הפסקת נטילת הגלולה ובניגוד לאמונה העממית הרווחת אין לנטילת גלולות לזמן ממושך השפעה על הפריון העתידי.

חברת שרינג ערכה סקר שביעות רצון בקרב 450 נשים בישראל, המשתמשות ביסמין. על פי הנתונים שהוצגו בפני 92% מהנשים הנוטלות יסמין הביעו שביעות רצון טובה / גבוהה. נתונים אלו תואמים את המחקרים המדעיים.

חשוב לציין שבעשור האחרון חלה ירידה במינון המרכיב האסטרוגני שבגלולות. כמו כל דבר בחיים, גם לירידה זו במינון יש גבול אופטימלי. כדאי לדעת, שירידה מתחת למינון אופטימלי זה באה לידי ביטוי בעליה בדימומים הבין -וויסתים ולירידה ביעילות הגלולה, במיוחד במקרה של נטילה באיחור או שיכחת גלולה. ביסמין, מינון האסטרוגן נמצא כמינון הנמוך האופטימלי שמאפשר מחזוריות דימום תקינה ויעילות גבוהה במניעת הריון.

לסיכום, יסמין היא גלולה חדשה למניעת הריון שמשפשרת למשתמשות בה ליהנות מסל יתרונות נוספים מלבד מניעת הריון.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.