בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

חיתוך חיץ-הנקביים – הערכה מחודשת

אסנת ולפיש, מרדכי חלק, החטיבה למיילדות וגינקולוגיה, בית החולים האוניברסיטאי סורוקה, באר שבע

מתוך: הרפואה, כרך 141, עמ' 833-838 ספטמבר 2002


הסיבות המקובלות לביצוע הפעולה כוללת מניעת קרעים של פי-הטבעת (דרגה שלישית ורביעית), יצירת חתך מבוקר ונקי לעומת קרע או קרעים עצמוניים (ספונטניים) בלתי סדירים, החלמה קלה ומהירה תוך הפחתת שיעור הזיהומים, מניעת קרעים קדמיים באזור הקליטוריס ופי-השופכה, מניעת הנזק לשרירי ריצפת האגן שעלול להוביל לתחלואה רבה, ולבסוף מניעת נזק לעובר על ידי קיצור השלב השני של הלידה.

מניעת קרעים בדרגה שלישית ורביעית
קרע של פי הטבעת העלול לכלול את רירית החלחולת, הוא אחד הסיבוכים הקשים של לידה לדנית. קרע כזה עלול להוביל לחולשת פי הטבעת ולחוסר שליטה חלקי או מלא בצאייה. במחקרים רבים נדונה השאלה האם חיתוך חיץ אכן מפחית את השכיחות של סיבוך זה. אולם, אין עדיין מספיק מידע התומך בהשערה שחיתוך חיץ אמצעי או אמצעי-צדדי אכן מגן על פי הטבעת בלידה רגילה או עם מכשירים, ראשונה או שאינה ראשונה. מאידך, על פי תוצאות של מספר מחקרים בעלי תבניות שונות מתחזקת הסברה, כי ביצוע חתך אמצעי-צדדי לא זו בלבד שאינו מפחית את הסיכון לנזק, אלא אף מגבירו.

בהשוואת קרע עצמוני לחיתוך חיץ יזום עולות מהמידע הקים המסקנות הבאות: אין עדויות לכך שחיתוך חיץ מקטין את הכאב לטווח קצר או ארוך לאחר הלידה לעומת קרע עצמוני, וייתכן שאף ההפך הוא הנכון. אין הוכחה מבוססת לכך שחיתוך חיץ מזרז חזרה לקיום יחסי מין או מקטין את הכאב בעת קיום היחסים. חיתוך אמצעי-צדדי קשרו להחלמה ממושכת ובעייתית יותר. אין ככל הנראה הבדל בשיעורי זיהום מפצע של חיתוך חיץ לעומת קרע עצמוני. אין עדות לכך שקל יותר לתקן חתך חיץ לעומת קרע עצמוני. יישום מוגבל של חיתוך חיץ מקטין את השיעור הכולל של משך תיקון וכמות חוטי תפירה. למעשה, אין כל הוכחה לכך שחיתוך החיץ עדיף על פני קרע עצמוני מבחינת כל המדדים שנבדקו של חומרת הנזק לחיץ. בנוסף, קיים הסיכון לאיבוד דם – מסתבר כי כמות הדימום לאחר הלידה עולה באופן משמעותי לאחר ביצוע חיתוך חיץ.

מניעת קרעים באזור השופכה והקליטוריס
ביצוע חיתוך חיץ מפחית את שיעור הקרעים באזור פי השופכה והקליטוריס, אם כי קרעים באזור זה מלווים בשיעור נמוך של כאב או תחלואה אחרת.

מניעת היחלשות של שרירי ריצפת האגן
מרבית החוקרים הדגימו ירידה בכושר ההתכווצות של שרירי ריצפת האגן לאחר לידה לדנית, אולם לא נמצא הבדל בין נשים שעברו חיתוך חיץ לבין נשים שלא עברו חיתוך.

מניעת נזקים לעובר
אין כל עדות לכך שחתך חיץ מפחית את שכיחות הופעת דימום בחדרי המוח של עוברים במשקל נמוך, או שהוא משפר מדדים אחרים המייצגים את מצב העובר. בנוסף לכך, במרבית המחקרים לא מודגם כי חתך חיץ מקצר את אורך השלב השני של הלידה. אין מידע מספק באשר ליתרונות של ביצוע חתך חיץ במצבים של מצוקה עוברית או כליאת כתפיים.

בהסתמך על המידע הקיים, חיתוך חיץ מונע קרעים באזור פי-השופכה והקליטוריס, אך אינו משיג אף אחד מהיתרונות האימהיים או העובריים האחרים המיוחסים לו. בנוסף לכך, חיתוך חיץ מגביר את שיעור אובדן הדם בלידה, מגדיל את עומק הנזק לחיץ ומעלה את הסיכון לפגיעה בפי-הטבעת. לפיכך יש להפחית באופן הדרגתי ביצוע פעולה זו.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.