בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה
מיקומך באתר:  בריאות השלפוחית  >  כתבה

 עוד בנושא:
שירותי בריאות
שאלות ותשובות
הבט מחקרי
הידעת כי
רפואה משלימה
חדשות
מידע נוסף

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מיניות באמצע החיים, שינויים פיזיולוגיים ותפקידה של רצפת האגן

מאת טלי רוזנבאום, פיזיותרפיסטית

אחת הדאגות הבולטות של נשים בגיל המעבר היא כיצד להמשיך בפעילותן המינית אף שהכושר הגופני שלהן יורד. כאבים בירכיים ובגב או מוגבלות בתנועה של האישה ובן זוגה יכולים להגביל כמה תנוחות ותנועות מיניות. אפשר להתגבר על הקשיים האלה בעזרת פעילות פיזית המיועדת לא רק לחיזוק העצמות ולמניעת אוסטאופורוזיס אלא גם לשיפור טונוס השרירים, לשיווי משקל ולגמישות.

את רצפת האגן המורכבת משרירים ורקמות מקשרות אפשר למשש דרך הנרתיק. היא אחראית לשליטה על הסוגרים ולתמיכה באיברי האגן, ויש לה תפקיד גם בפעילות המינית. חולשה ברצפת האגן גורמת להיעדר שליטה על הסוגרים ולצניחת איברים ועלולה לגרום גם קשיים מיניים, לדוגמה נשים עלולות להירתע מיחסי מין מחשש לבריחת שתן. צניחת שלפוחית השתן יכולה לגרום לתחושה של חוסר נוחות וכאב בשלב החדירה. ועצמת האורגזמה יכולה אף היא להיפגע עקב חולשה ברצפת האגן. כדי למנוע את התופעות האלה רצוי שאישה תהיה ערה לשרירי רצפת האגן שלה, תדע כיצד לבודדם, ותכיר תרגילי התעמלות המיועדים לחיזוקם וכן טיפולי פיזיותרפיה ובהם ביופידבק וגירוי חשמלי לרצפת האגן.

כמה סיבות לכאבים במגע מיני: תאוריית ההורמונים גורסת שהירידה ברמת הורמון האסטרוגן גורמת דלדול בנרתיק וסיכה מופחתת הגורמת כאבים ביחסי מין. התאוריה הווסקולרית מבוססת על ההנחה שזרימת הדם יורדת על הגיל ומשום כך חלה ירידה בצפיפות האגן ובזרימת הדם הנרתיקית, והירידה גורמת ליובש ולהפרעות בתפקוד המיני של האישה. נשים רבות יכולות להתענג מבן זוגן, כיוון שנדרש לו זמן רב מבעבר להגיע לפליטת זרע, אך את מקצת הנשים מרגיזה התארכות המגע המיני ואף מכאיבה להן. התעמלות שרירי האגן, לרבות ביופידבק, מגדילה את זרימת הדם לאזור הנרתיק, מפחיתה איסכמיה (חוסר דם מקומי) וגורמת לחידוש התפקוד התקין של האגן. אישה שיכולה לשלוט בשרירי האגן שלה יכולה לענג את בן זוגה ואף לזרז או להאט את התהליך.

גורם אחר לכאבים במגע המיני הוא essential vulvodynia (כאב הפות), הסוג הנפוץ בקרב נשים במנופאוזה. התופעות השכיחות הן תחושות של גירוד, שריפה, עקצוץ או דקירות באזור פתח הנרתיק, ובמקרים רבים גם כאב באזורי פי הטבעת, פנים הירכיים והרגליים. לא כל הרופאים מכירים את ה- vulvodynia או מבינים את התופעה, לפיכך במקרים רבים אין אבחון של הבעיה.

באחד הטיפולים המומלצים ב- vulvodynia הוא משחת אסטרוגן לנרתיק. בין האמצעים המרגיעים האחרים אמבטיות עם סודה לשתייה או אמבטיות שהוסיפו להן כמה טיפות שמן עץ התה. כמו כן יש להימנע משימוש באבקות כביסה ובסבונים מגרים. גם תפריט דל במינרל אוקסלייט, אשר בכמה מחקרים זוהה כמחמיר ל- vulvodynia, יכול להקל את הכאב. עוד מוצע לקחת כדורים של סידן ו- citrate – הסופג אוקסלייט.

גם פיזיותרפיה מועילה לכאב בפות. טכניקות ידניות למתיחת השרירים והרקמות המקשרות באזור האגן ולשחרורם וכן לימוד נשימה נכונה ותרגילי התעמלות ספציפיים, בייחוד תרגילים המפעילים את שרירי רצפת האגן, מקלים את הכאב ומשפרים את התפקוד. אחד הטיפולים המוכרים והבדוקים במחקרים קליניים הוא ביופידבק של רצפת האגן, המיועד לשפר את זרימת הדם לנרתיק.

לעתים האישה מתחילה מערכת יחסים מיניים לאחר תקופה ארוכה של הימנעות מהם. בעת האחרונה, בעקבות השימוש המוצלח בוויאגרה לטיפול אין-אונות גברית, נשים שבמשך שנים רבות לא קיימו יחסים מוצאות שהחדירה כואבת ולעתים אף בלתי אפשרית משום שהיא גורמת להן כאבים והתקשות בכניסה לנרתיק. כדי להקל את הכאבים בנרתיק אפשר להשתמש במשחת אסטרוגן, בקרם לחות וויטמין E וגינלי, בטיפולי פיזיותרפיה המכוונים לחיזוק שרירי רצפת האגן ולמתיחת הרקמות המקשרות בטכניקות ידניות.

טלי רוזנבאום, פיזיותרפיסטית, מומחית בשיקום רצפת האגן: אורו-גינקולוגיה ותפקוד מיני, טלפון: 689572-050 או דו"א: tallir@netvision.net.il
אתר: http://www.physioforwomen.com


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.