בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מבט על לידה

אילנה שמש, אחות מיילדת

רוב הנשים יולדות בבית החולים הקרוב לאיזור מגוריהן, ואך מעטות נותנות את דעתן למדיניות בית החולים בנושא הלידה. יותר ויותר נשים פונות לקורסי הכנה ללידה, ומכינות עצמן פיזית לקראת הלידה. הן אף פונות לקורסי הנקה, קוראות בספרות, ובכלל - מבקשות "ליטול את הפיקוד" על הלידה.

רוב בתי החולים דוגלים בשיטת ההתערבות בלידה; זו שיטה עתירת טכנולוגיה המאופיינת ברפואה מונעת. בשיטה זו קרוב לודאי יקבלו את היולדת, יעשו לה חוקן לריקון המעיים, יגלחו את איזור הלידה, יחברו אותה למוניטור עוברי לניטור רציף, יחדירו עירוי לוריד ואפידורל להקלה על הכאבים, את רגליה ישימו במתלה רגליים, ולסיום, בלידה ראשונה יבצעו חתך חיץ (חתך אפיזיוטמי) המתאחה ומשאיר צלקת. במרבית המקרים היולדת אינה מסוגלת לזוז, אין מרשים לה לשתות או לאכול, ורק מלווה אחד רשאי להיות לצידה. בבתי חולים רבים עדיין מפרידים בין אמהות ובין התינוקות מיד לאחר הלידה, וההנקה אינה מתנהלת על פי דרישת התינוק אלא לפי משטר ההנקה של בית החולים. עם זאת, לאט ובהתמדה משתנה ומתגמשת המדיניות של בתי החולים.

מחלקות היולדות, המתחרות על הרווח הכלכלי, מנסות לגלות אוזן קשבת. יתרה מזאת, קשה להתעלם מהמחקרים שלפיהם ניטור אלקטרוני רציף, כמו גם חוסר התנועה, הצום וחתכי החיץ, לא הוכחו כמיטיבים עם היולדת או עם הרך הנולד. ארגון הבריאות העולמי אף תומך בגישה הטבעית המעודדת את יצירת הקשר בין האם לתינוק, ביות בחדרים (rooming in) ןהנקה בלבד.

במסגרת נסיונות השיווק המבקשים "לפתות" זוגות המעוניינים בגישה ביתית ללידה, מציעים מקצת בתי החולים ג'קוזי לזמן הצירים וחדרים המעוצבים כחדרים בבית. ישנם גם בתי חולים שבהם היולדת מורשית להביא רופאים מיילדים פרטיים, אם כי עד עתה רק ביה"ח משגב לדך בירושלים מתיר מיילדת פרטית.

זוגות מעטים בוחרים ללדת בביתם בעזרת מיילדת פרטית או בצוות של מיילדת ורופא/ה. מבחינת החוק, מיילדת או רופא/ה בעלי רשיון מורשים להיות נוכחים בלידה בבית כל עוד ההריון אינו בסיכון גבוה. לפי החוק הישראלי, רק נשים שילדו בבית חולים או שהגיעו לבית החולים בתוך 24 שעות זכאיות למענק הלידה מהמוסד לביטוח לאומי בסך 1,127 ש"ח. כפי שפשר ללמוד מיולדות באנגליה ובארה"ב, רק כאשר הנשים עומדות על "זכויות הלידה" שלהן, משנים בתי החולים את המדיניות שלהם. גם הנשים הישראליות לומדות כעת שיש להן זכות להחליט איך ומה ייעשה לגופן ולאופן הלידה שלהן.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.