בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

מירנה – אמצעי המניעה של המאה העשרים ואחת

גילה שפרינגר, רוקחת ומנהלת מוצרים, חברת SCHERING

מירנה - אמצעי המניעה החדשני והייחודי - משלב את יתרונות ההתקן התוך-רחמי עם יתרונות הגלולה למניעת היריון.

מירנה היא אמצעי מניעה יעיל ומהימן לטווח ארוך העושה את הדימום הווסתי לדימום קל ומועט (1).

המירנה מורכבת מהתקן פלסטי קטן בצורת T המוחדר אל תוך הרחם. יש בו צילינדר קטן המכיל פרוגסטוגן לבונורגסטרל (ההורמון המצוי בגלולות לוגינון ומיקרוגינון).
המירנה אינה מכילה נחושת. ההורמון משתחרר אל תוך חלל הרחם בהדרגה במשך חמש שנים. דופן הצילינדר מבקרת את קצב השחרור – mg/day 0.02. רמות ההורמון בדם נמוכות מאוד. פעילות המירנה היא מקומית – משיגים מניעת היריון באמצעות השפעת ההורמון על רירית הרחם, ריר צוואר הרחם ותפקוד תאי הזרע. יעילותה של המירנה במניעת היריון גבוהה מיעילותו של כל אמצעי מניעה הפיך אחר. בנוסף על יעילותה הגבוהה במניעת היריון יש לה השפעה חיובית מאוד על הדימום הווסתי.

כעבור שישה חודשים של שימוש במירנה (4) תחול ירידה של כ-95% בכמות הדימום הווסתי, ובזכות ירידה זו יש למירנה עוד אינדיקציה רפואית: טיפול ב- Idiophatic menorrhagia (2,3) - עודף דימום וסתי.

בשנים האחרונות הופיעו פרסומים בעיתונים בין-לאומיים כגון BMJ ו-Lancet ובהם המלצה לשימוש במירנה בנשים הסובלות מעודף דימום וסתי. דימום וסתי עודף הוא בעיה רפואית הפוגעת קשה באיכות חיי האישה. מבחינה רפואית אבדן של כמות דם גדולה בכל חודש גורם לאנמיה. מבחינת איכות החיים נשים אלו מוגבלות בתפקוד בימי הדימום הקשה.

יש כמה אפשרויות לטיפול במנורגיה (דימום רחמי מוגבר), למשל ניתוח להוצאת הרחם. אחת הסיבות השכיחות לניתוח זה בגילים 40-55 היא מנורגיה. הניתוח להוצאת הרחם הוא ניתוח גדול המלווה בתחלואה ובסיבוכים, ואף לא מאפשר לאישה להרות שוב. פתרון אחר, שפותח בעשור האחרון, הוא הסרת רירית הרחם באמצעים כגון צריבה באלקטרודות חשמל, הזרמת מים רותחים לחלל הרחם, החדרת בלון מלא מים רותחים לחלל הרחם או החדרת סיבים אופטיים שדרכם עוברות קרני לייזר. אמנם זה תהליך פשוט יותר מניתוח להוצאת הרחם, אך עדיין זו פעולה פולשנית, וכ-10%-15% מהמקרים נכשלים ומחייבים כריתת רחם לבסוף. עוד יש לזכור שגם פעולה זו פוגעת בפוריות האישה ואינה מאפשרת לה להרות שוב. יש גם פתרונות תרופתיים להורדת כמות הדימום, אך יעילותם ל-20%-50% .

התקדמות רבה מאוד הושגה עם פיתוח ההתקן התוך-רחמי ההורמונלי מירנה. פיתוח זה שינה לחלוטין את יעילות הטיפול התרופתי. המירנה פותחה למטרת מניעת היריון – אמצעי בעל יעילות גבוהה ביותר - ועם זה נמצא שהיא מקטינה את כמות הדימום הווסתי ביותר מ-95% כעבור 6 חודשי שימוש. ההורמון הפרוגסטוגני המשוחרר בחלל הרחם הוא שמביא לדיכוי אחיד של רירית הרחם ולהקטנה דרמתית של הדימום.
בספרות הרפואית מומלצת המירנה כטיפול בחירה ראשוני בעודף דימום וסתי, ואלה הסיבות לכך:

* יעילותה הגבוהה בהקטנת כמות הדימום
* הבטיחות הגבוהה
* המירנה אינה פוגעת בפוריות האישה
* המירנה משמשת גם אמצעי מניעה
* תהליך ההתקנה בקליניקה פשוט וקל
* המירנה מעלה את רמות ההמוגלובין בדם במידה רבה

לסיכום, השימוש במירנה תורם לשיפור ניכר באיכות חיי האישה מבחינת הדימום הווסתי המינימלי, הקלה על כאבי מחזור, נוחות השימוש והיעילות הגבוהה במניעת היריון לחמש שנים.


מקורות
1. Drag Saf 1996 Dec;15 (6) : 430-40
2. BMJ volume 319 november 1999 : 1343-1345
3. The Lancet. Vol.353.June 26, 1999 : 2175
4. Andersson k.et al.B.J Obstet Gynaecol,97:690-694,1990


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.