בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

בדיקת פאפ וסרטן צוואר הרחם

מעיין בלוך, רכזת מידע, M.Sc מדעי הרפואה

בדיקת פאפ (PAP) לאבחון סרטן צוואר הרחם

בדיקת פאפ היא בדיקה ציטולוגית של תאים מצוואר הרחם ומהנרתיק המאפשרת אבחון סרטן צוואר הרחם או שינויים טרום-ממאירים. אפשר להשתמש גם במשטח לקבלת מידע על מזהמים המצויים בצוואר הרחם. בדיקת פאפ יעילה כבדיקת סריקה המונית כיוון שהיא בעלת רגישות מספקת לאיתור המחלה בשלב מוקדם, בעלת סגוליות מספקת להבחין בין שינויים אחרים לבין מחלה זו. היא כדאית מבחינת עלות-תועלת ופשוטה ונוחה לביצוע.

מאז הונהגה שיטה זו כשיטת סקירה המונית לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם חלה ירידה תלולה בשכיחות הסרטן החודרני בצוואר הרחם ובשכיחות מקרי המוות ממחלה זו. כיוון שעדיין אין הסכמה כללית בדבר הגיל שבו יש להתחיל לעשות את הבדיקה ובדבר התדירות הרצויה, 'האגודה האמריקנית למיילדות ולגינקולוגיה' ממליצה על בדיקה גינקולוגית ובדיקת פאפ לכל אישה הפעילה פעילות מינית או בגיל 18. לאחר שלוש בדיקות מספקות ותקינות אפשר להפחית את תדירות הבדיקה על פי שיקולי הרופא המטפל.

שכיחות סרטן צוואר הרחם בישראל נמוכה יחסית לשאר מדינות המערב, ולפיכך אין הנחיות ברורות בדבר הבדיקה.

סרטן צוואר הרחם – ממצאים

הגישה הקלה יחסית לקבלת תאים מצוואר הרחם ולבדיקה ישירה ודגימת רקמה אפשרה מחקר ולימוד מעמיק של התהליכים הטרום-ממאירים והממאירים של צוואר הרחם. כבר בשנת 1928 כתב ד"ר ג'ורג' פפניקולאו שאפשר לזהות תאים חריגים בבדיקת תאים הנושרים מצוואר הרחם על ידי בדיקה פשוטה וקלה לביצוע. בשנת 1949 הונהגה בדיקת PAP כאמצעי לסריקה המונית של סרטן צוואר הרחם בקולומביה הבריטית, קנדה, ואחר כך בארצות-הברית.

הנתונים בספרות המחקרית מלמדים שרוב שאתות צוואר הרחם נוצרות בהדרגה במרוצת השנים. בדיקת הסקירה ההמונית בארצות-הברית מגלה כ-600,000 נשים לשנה במצב טרום-ממאיר. מספר הנשים שאובחנו עם סרטן צוואר הרחם בשנת 1996 בארצות-הברית היה 14,700 (מקרים חדשים), וכ-4,900 מתו מהמחלה בשנה זו. מחצית הנשים שלקו בסרטן פולשני של צוואר הרחם לא עשו כלל בדיקת פאפ. עם זה, שיעור התמותה מסרטן צוואר הרחם בארצות-הברית ירד מהמקום הראשון בין כל סוגי הסרטן למקום השביעי - שינוי שרוב החוקרים מייחסים להפעלת הסריקה ההמונית לזיהוי סרטן צוואר הרחם.

שיעור התחלואה גבוה יותר באופן מובהק במדינות מתפתחות כגון הודו, קולומביה וברזיל. ההבדלים הניכרים קשורים למעמד הסוציו-אקונומי. הנשים הנחשבות לקבוצת סיכון בשל מוצאן ובשל השכבה החברתית שלהן ערות פחות לנושא ועוברות פחות בדיקות ובתדירות נמוכה יותר.

סרטן צוואר הרחם בישראל הוא הסרטן הנפוץ פחות בין סוגי הסרטן במערכת המין הנשית. מספר החולות החדשות המאובחנות במחלה חודרנית היה כ-150 לשנה בשנים 1990-1994. בכל שנה נפטרות מהמחלה כ-60 נשים. משנת 1985 חלה עלייה הדרגתית ומתמדת בשיעור התמותה מהמחלה, והוא מתקרב לשיעור באירופה. המחלה שכיחה ביותר ביהודיות ילידות צפון-אפריקה ונמוכה בילידות ישראל. שיעור התחלואה בנשים לא-יהודיות בישראל נמוך במיוחד והוא כמחצית מהשיעור ביהודיות. הגיל הממוצע לסרטן צוואר הרחם הוא 52.2 שנים וחלוקת המקרים היא בי-מודלית עם שיאים בגיל 35-39 ו-60-64.

החלת סריקה המונית לסרטן צוואר הרחם בישראל תמנע את המצב הקיים שדווקא נשים שאינן בסיכון גבוה עוברות את הבדיקה באופן שגרתי, ואילו נשים בקבוצת הסיכון אינן ערות כלל לחשיבות הבדיקה וליעילותה. עד להחלת הבדיקה כסקירה המונית יש להגביר את המודעות לסיכון ולעודד נשים לעבור את הבדיקה בתדירות מתאימה.

מקורות

1) רפואת נשים: פרקי יסוד בגינקולוגיה 1999, בעריכת אוריאל אלחלל ויוסף שנקר, עמ' 327.
2) א' בן-שושן, ש' ענתבי, סקירה המונית לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם בישראל, הצורך בדיון מחודש, הרפואה 2000, כרך 139, עמ' 217-220.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.