בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

השלמות תזונתיות בהריון

הריון ולידה - תזונה נבונה והשלמות תזונתיות

המדור מוגש בחסות סולגאר ישראל

מאת: אלכס מאור, תואר שני בתזונה ומנכ"ל סולגאר ישראל

כיום ידוע כי בריאות האם וילדה תלויים בגורמים גנטיים, תזונתיים וסביבתיים שהשפעתם אינה תמה עם לידת התינוק אלא מוסיפה להשפיע על גדילתו ועל בגרותו.

אפשר לחלק את תקופת ההריון לשלושה שלבים עיקריים:

א. טרום הריון

בשלושת החודשים שלפני הכניסה להריון מומלץ לאישה להימנע מעישון (גם פסיבי), מאלכוהול, ממינונים גבוהים של קפאין ומתרופות. כמו כן מומלץ לה להימנע מתוספי מזון המכילים מינון העולה על 10,000 יחב"ל של ויטמין A. מומלץ לצרוך חומצה פולית (מקבוצת ויטמיני B), הידועה באחריותה לחלוקה תקינה של תאי העובר לפני ההריון ובמהלכו,וכן להפחית במידה רבה את הסיכון למומים מולדים. לפני ההריון ובמהלכו מומלצת גם צריכת אבץ, מינרל חיוני מאוד המשפיע על יותר משלוש מאות אנזימים האחראים על התפתחותו התקינה של ההריון ועל העובר. מחסור באבץ בעת ההריון כול לגרום למשקל נמוך של הילוד ולעיתים לפיגור שכלי.

ב. הריון

בשלב זה המזון שהאישה ההרה צורכת הוא למעשה חומר הגלם שממנו מתפתח העובר, גוף האישה מודיע על צרכים הייחודים דרך תחושות הפיזיות ודרך תוצאות בדיקות ההריון השוטפות.

קשיי ריכוז והמוגלובין נמוך: אחת התופעות האופייניות בהריון היא תחושת חולשה, קושי בריכוז וסחרחורת עד עילפון - בשל נטיית רמת ההמוגלובין לרדת בדמה של האישה ההרה. צריכת ברזל קבועה תאזן את רמת ההמוגלובין. בשל הקושי בספיגת ברזל בגוף מומלץ לקבלו ממקורות אורגניים צמחיים כגון "ברזל עדין" (Gentle-Iron) המופק מערמוני מים שספיגתו בגוף גבוהה ובלא תופעות לוואי.

סכרת הריון וכרומיום: כרומיום הוא מינרל החיוני לניצול הסוכן בגוף. חסר בכרומיום יכול לגרום לתשוקה בלתי נשלטת למאכלים מתוקים ואף להופעת סכרת. במקרים רבים של סכרת הריונית נמצא כי רמת הכרומיום אצל התינוק נורמלית אך רמתו בגוף האם נמוכה.

זנגויל ובחילות: בחילות והקאות תכופות בשבועות הראשונים של ההריון אינם רק תופעה בלתי נעימה. הן פוגעות בספיגת הרכיבים התזונתיים בגוף היולדת. הטבע העניק פתרון מושלם בשורש הזנגויל, המקובל ברחבי העולם בטיפול בבחילות. השימוש בשורש הזנגויל במינון אפקטיבי של 1000 - 2000 מ"ג ליום נמצא בטוח לחלוטין.

התכווצויות הריון ומגנזיום: התכווצויות ברגליים הן עוד תופעה הקשורה להריון. נמצא שלנשים הסובלות מתופעה זו רמה נמוכה של מגנזיום בדם. שילוב מגנזיום עם B-6 הוכיח ספיגה גבוהה בגוף ואפקטיביות בטיפול.

גורמים תזונתיים והמערכת החיסונית של היולדת:

מחקרים רבים מאשרים את הצורך בתוספות מזון כגון פורמולת "פרנטל" (Prenatal) (מולטי ויטמין ייחודי לאישה בהריון וליולדת) למען בריאות העובר ולחיזוק המערכת החיסונית של האם. צריכת מולטי ויטמין כהשלמת מזון בהריון מונעת חסרים תזונתיים ומחזקת את המערכת החיסונית של היולדת.

ג. הנקה

כידוע, אין תחליף לחלב אם, ההנקה משפיעה על בריאותו וכל התפחותו של התינוק לשנים רבות ובעיקר על יכולת התפקוד של מערכת החיסון שלו. התינוק נולד עם מערכת עיכול סטרילית, בלי אותם החיידקים הידידותיים החיוניים כל כך למערכת העיכול (ממשפחת האסידופולוס).

את החיידקים האלה מקבל התינוק ביניקה. למזונם של התינוקות שאינם יונקים מומלץ להוסיף את ההשלמה הייחודית המותאמת לתינוקות בני יומם - ABC DOPHILUX המוגשת כאבקה שאפשר לערבב במזונו של התינוק. ABC COPHILUS מקל גם במצבים של גזים וקשיי עיכול והוא חיוני מאוד כתוספת אצל תינוקות וילדים הצורכים תרופות אנטיביוטיות זמן רב.

סיכום המלצות תזונתיות לתקופת ההריון

1. נטילת חומצה פולית ואבץ באופן סדיר עוד לפני ההריון. אפשר להשתמש ב"פרנטל" (מולטי ויטמין) בתקופת ההריון וההנקה.
2. תוספות של "ברזל עדין", קלציום, מגנזיום, כרומיום וזנגויל, יאפשרו הריון קל ובריא לאם ולתינוק בלי תופעות לוואי.
3. החל בימים הראשונים מומלץ לתת לתינוק שאינו יונק או לתינוק שנגמל ועובר לתחליפים ודייסות תוספות של חיידקים ידידותיים מסוג אסידופולוס באמצעות אבקת ABC DOPHILUS.

מידע זה אינו מהווה המלצה או התוויה רפואית


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.