בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

על אמצעי מניעה ועל מין בטוח

ליקטה וערכה: מעיין גל

מין בטוח

מין בטוח זה אומר להיות חכם ולהישאר בריא. זה אומר לאהוב, להיות איכפתי ולכבד את בן/בת זוגך ואת עצמך. מין בטוח זה אומר להינות מבלי להעביר או לקבל זיהומים המועברים לעיתים בזמן מגע מיני ולהימנע מהריון לא רצוי.

על אמצעים למניעת היריון

 • גלולות - מכילות שילוב הורמונים - אסטרוגן ופרוגסטרון - שמונעים ביוץ
 • קונדום / דיאפרגמה - מונעים מהזרע להגיע אל הרחם
 • קוטלי זרע - חומרים שמנטרלים את תאי הזרע המוחדרים לנרתיק (כאמצעי נוסף)
 • התקן תוך רחמי - התקן המוכנס לרחם והמונע השתלה של ביצית מופרית בתוך הרחם (מיועד בד"כ לנשים אחרי לידה)
 • הגלולה "של היום שאחרי" - היא אמצעי מניעה הורמונלי שמשתמשים בו במקרה וקונדום נקרע, או כאשר קיים כל חשש אחר להיריון.
 • על גלולות

  מתוך: ידיעון קו הבריאות- מרכז מידע לנשים בענייני בריאות

  המחזור החודשי הנורמלי נשלט על ידי שני הורמונים: אסטרוגן ופרוגסטרון. רמת הורמונים אלו בגופנו משתנה במהלך החודש. הביוץ (יציאה של ביצית בשלה מהשחלה את תוך החצוצרה) מתרחש כ- 14 יום לפני תחילת הווסת. על מנת שהביוץ יתרחש, חייבת להיות לפני כן עליה דרסטית ברמת האסטרוגן. אם מכניסים לגוף אסטרוגן או פרוגסטרון מבחוץ, רמת ההורמונים הללו בגוף יורדת, בגלל תהליך הנקרא משוב שלילי, והביוץ נמנע. ללא ביוץ, אין הריון.


  אמצעי המניעה ההורמונלי הנמצא בשימוש השכיח ביותר ידוע בשם "הגלולה". הוא מכיל אסטרוגן ופרוגסטרון. הגלולה נמצאת בשימוש מאז שנות השישים, אלא שהרכב הגלולה השתנה מאז ימיה הראשונים. הגלולה של ימינו מכילה מינון קטן יותר של הורמונים, לכן השימוש בה מלווה בפחות תופעות לוואי מזיקות או בלתי-נעימות. זוהי השיטה היעילה ביותר למניעת הריון בתנאי שלוקחים את הגלולה מדי יום באופן קבוע. אולם, הגלולה אינה מגינה בפני הידבקות באיידס או במחלות מין אחרות. בעניין זה, הקונדום מספק הגנה טובה הרבה יותר.

  את הגלולות יש לקחת מהיום הראשון (בד"כ) של המחזור במשך 21 יום, לאחר מכן עושים הפסקה של 7 ימים- כך למעשה יוצרים מחזור של 28 יום. בדרך כלל הדימום מתרחש במהלך השבוע בו מפסיקים ליטול את הגלולות.

  סוג נוסף של אמצעי מניעה הורמונלי הוא המיני גלולה, המכילה רק פרוגסטרון ללא אסטרוגן. ניתן גם להזריק אמצעי מניעה הורמונליים כל 3 חודשים. בדרך כלל מזריקים פרוגסטרון בעל פעילות איטית.

  "הגלולה של הבוקר שאחרי" היא אמצעי מניעה הורמונלי לא כל כך ידוע. משתמשים בה במקרי חירום, כמו במקרה של קונדום שנקרע, או לאחר אונס אם האישה חוששת שנכנסה להריון. אולם אין להשתמש בשיטה זו כשיטת גיבוי. מרבית הרופאים ממליצים פשוט להגדיל את מינון הגלולה - שתי גלולות פעמיים ביום למשך יום-יומיים. הסוג המומלץ הוא הניאוגינון. יש לקחת את הגלולות תוך 72 שעות כדי שהן יפעלו ביעילות.

  מחלות מין

  יש מספר מחלות המועברות באמצעות מגע מיני, כולן נגרמות על ידי מיקרואורגניזמים, והקשה מביניהן - האיידס נגרמת ע"י נגיף ה- HIV, הגורם לכשל במערכת החיסונית של הגוף. מחלות מין מועברות מחולה או נשא לבריא באמצעות מגע מיני - הטרוסקסואלי, הומוסקסואלי, מגע בין איברי מין, מגע אוראלי (דרך הפה) או אנאלי (פי הטבעת). גורמי המחלה הם חיידקים, וירוסים ופטריות המתפתחים בריריות הפה, באיברי המין ובפי הטבעת, שם ישנם התנאים הדרושים להתפתחותם: חום ולחות.


  סימפטומים אחדים למחלות מין שונות הם: צריבה בזמן הטלת שתן, הפרשה לבנה או צהובה מאיברי המין מלווה בריח או גרד, פצע על איבר המין, גירוי או פריחה על העור באיזור איבר המין.

  כיצד ניתן למנוע הידבקות?

  הדרך להימנע מהידבקות או העברת מחלות מין היא שימוש באמצעי מניעה מסוג קונדום או דיאפרגמה, המהווים מחסום מכני מפני העברת נוזלי הגוף מאחד לשני.

  מידע נוסף ניתן למצוא באתרים:


  הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
  הצטרפי אלינו, זה פשוט.
  תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.