בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

על השר"פ בבתי החולים הציבוריים

מתוך מכתב ד"ר סבירסקי ממרכז אדוה לשר הבריאות 28 ליוני 2001

אל שר הבריאות ניסים דהן

ידוע לי כי בימים אלה עומדת להתקבל החלטה הנוגעת לעתיד השר"פ בבתי חולים ציבוריים וברצוני לתרום לדיון בנושא.

למעשה השר"פ מעניק לבעלי אמצעים - רופאים בכירים וחולים בעלי אמצעים - סובסידיה ציבורית, המגולמת במתקן בית החולים ובציודו. לו נאלצו חולים אלה לממן את מלוא העלות של טיפול פרטי, המחיר היה גבוה הרבה יותר. הסדר השר"פ איננו פרטי במלוא מובן המילה: המדינה, דהיינו, כל הישראלים - מממנת את עיקר העלות, ואילו בעלי האמצעים זוכים בטיפול פרטי תמורת תוספת פעוטה יחסית לעלות הכוללת - אך גבוהה מספיק כדי להותיר ישראלים רבים לחסדי הטיפול הרגיל.

וזו אינה הבעיה היחידה עם השיטה: ...חולים רבים יודעים לספר על רופאים שפנו אליהם והציעו את שירותיהם הפרטיים בתוך בתי החולים הציבוריים (ראה "הארץ" 9.6.01 "כליה, אוטו או 21 אלף שקל תמורת ניתוח לב" מאת רן רזניק). ... לא תמיד ברור לחולה שגם אילו לא ייענה בחיוב להצעה, הוא זכאי לקבל את הטיפול הדרוש, במיוחד אם מציע השירות הפרטי הוא לא אחר מאשר ראש המחלקה.

ההסתדרות הרפואית רוצה בהרחבת השר"פ לכל בתי החולים הציבוריים, מסיבות ברורות: השירות הפרטי מספק מקור הכנסה נוסף לרופאים הבכירים, שהם גם המובילים בארגון. הם גם מזהירים שאם יבוטל השר"פ, ידירו רופאים את רגליהם מבתי החולים הציבוריים. אפשר להטיל ספק בטענה זאת, שכן הפקולטאות לרפואה באוניברסיטאות בארץ, הממומנות מתקציב המדינה, קשורות לבתי החולים הציבוריים: בכיריהן הם בכירי הרופאים בבתי חולים ציבוריים, ותלמידיהם רוכשים את כישוריהם המעשים בבתי חולים ציבוריים.

במקום למסד את הרפואה השחורה, עדיף לשמור על מידה גבוהה של שיוויון במערכת הבריאות הציבורית, באמצעות מתן שכר הולם לרופאים המועסקים בבתי החולים הציבוריים

...יש לנתק את הרפואה הפרטית מן הרפואה הציבורית. ניתוחים פרטיים יש להתיר אך ורק בבתי חולים פרטיים.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.