בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

כנס האגודה בנושא "מדיניות ושירותי בריאות לנשים בישראל: האם המערכת מספקת את צורכיהן?"

יום חמישי, 14 במרץ 2002, מלון קראון פלאזה, ירושלים


כ- 150 אנשי מקצוע ופעילות ארגונים וולונטריים הגיעו לכנס האגודה בנושא "מדיניות ושירותי בריאות לנשים בישראל: האם מערכת הבריאות מספקת את צורכיהן?". הכנס נערך בחסות הפדרציה היהודית של ניו-יורק והאקדמיה הרפואית ירושלים (APF). מרצה האורח, פרופ' מרסל קורנצר חילק את ההרצאה שלו ל"בשורות טובות", "בשורות רעות" ו-"בשורות רעות מאוד" לנשים. הוא גם העלה סימני שאלה קיימים בנושאים כמו טיפולי הורמונים חלופיים וממוגרפיה.

בשורות טובות ("The Good News")


תוחלת חיים בלידה, בגיל 45 ובגיל 65 היא גבוהה יותר אצל נשים בהשוואה לגברים. אבל קיימים הבדלים משמעותיים בארצות מפותחות. תמותה מוקדמת (תמותה לפני גיל 65) נמוכה אצל נשים לעומת גברים.

בשורות רעות ("The Bad News")


שיעור האירעות ותמותה ממחלות לב כליליות נמוכה אצל נשים עד גיל 75. אולם, אצל נשים שלקו במחלה הסיכוי לשרוד נמוך יותר. קיימת רשימה של מחלות בתחלואה בהם גבוהה יותר בקרב נשים: סוכרת (Type II), הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, אוסטיאופורוזיס ושברים אוסטיאופורוטים, דלקות מפרקים רימטואידית ומחלות אוטואימוניות אחרות, כיבים כתוצאה מדלקת המעי הגס, מחלות כיס מרה. יתר לחץ דם גבוה יותר אצל נשים מעל גיל 55.

בשורות רעות מאוד ("The Very Bad News")


בהשוואה בין גברים לנשים באותה רמה סוציו-מקצועית בעבודה, לנשים היתה פחות שליטה ותמיכה חברתית בעבודה ויותר המצאות של לחץ מאשר גברים. קיים קשר בין שליטה מופחתת ולחץ מוגבר בעבודה לבין האירעות גבוהה של ימי חופש לא ספציפיים והמצאות של דיכאון קליני אצל נשים.

לפי פרופ' קורנצר, טיפול הורמונלי חלופי למניעת מחלות לב כליליות נראה כ"עסק לא גמור" ("Unfinished Business") כפי שהראו מחקרים קליניים אחרונים. קיימת אפשרות שמשפחה חדשה של (Serial Estrogen Receptor Modulators (SERM כמו רלוקסיפן עשויים להיות תרופת העתיד לנשים. רלוקסיפן מקטין את הסיכויים לשברים של חוליות בגב מסוג אוסטיאופורוטי, וכן מוריד את הסיכון לסרטן שד פולשני ביותר מ- 70%.


בכנס הושם דגש על הצרכים של אוכלוסיות מיוחדות- נשים ערביות, עולות חדשות וחרדיות. נשארה פתוחה השאלה של המודל המתאים למתן שירותים לנשים: בקהילה או בבתי חולים? בתחום הגניקולוגיה או רפואת המשפחה? נציגי מרכזים לבריאות האישה וספקי שירותים לא הגיעו למחנה משותף והסכמה. נשמח להמשיך את הדיון הציבורי בנושא כאן בדפי האתר.

תגובות


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.