בריאות הנשים בישראל
מדיניות בריאות
שירותי בריאות לנשים
נערות
גינקולוגיה
הריון ולידה
פוריות
אמצע החיים
נשים מעל שישים
בריאות הלב
בריאות הנפש
בריאות העצם
בריאות השד
בריאות בעבודה
בריאות השלפוחית
רפואה משלימה
נשים עם מוגבלויות
איכות הסביבה ובריאותך
דימוי הגוף
מחקר
ספרים
קישורים
שאלות ותשובות
גיליונות אלקטרונים
אירועים ופעילויות
אורח חיים בריא
אמצעי מניעה

שלח הכתבה לחבר   |   גירסה להדפסה   |   למעבד תמלילים

הכשרת רופאי המשפחה בתחומי רפואת נשים - מדיון בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת מיום 7.5.02

מתוך חומר שהוגש לוועדה לקידום מעמד האישה והוכן ע"י רחל ורצברגר

בשנים האחרונות גברה המודעות לבעיות בריאות ספציפיות של נשים ולצורך הגובר והולך באבחונן ומתן טיפול רפואי הולם. על אף העובדה שנשים מהוות כ- 50% מן האוכלוסיה האנושית, המציאות היא שהידע שהרפואה המודרנית צברה על אפידמיולוגיה של מחלות אצל נשים מצומצם מזה שהיא צברה על גברים. המיעוט היחסי של הידע המדעי על נשים מגביל את ההבנה בכל הנוגע לצרכי הבריאות הייחודיים שלהן. הדבר מוביל להטייה על בסיס מגדר במדיניות הציבורית ובהכשרה של כוח אדם רפואי. הטייה זו משתקפת, בסופו של דבר באיכות הטיפול והשירותים שמקבלות נשים.

עובדות אלו מדגישות את חשיבות הכשרת רופאי המשפחה בנושאים הקשורים לבריאות האישה. נוכח העובדה כי רופאי המשפחה נמצאים, במקרים רבים, במגע תכוף עם נשים, מוטלת עליהם החובה להיות בעלי הידע הנדרש לאבחון בעיות הקשורות לבריאות האישה.

ישנם מספר היבטים רפואיים ופסיכו-סוציאלים הקשורים לתחום בריאות נשים הנוגעים למניעה, אבחון מוקדם וכן טיפול בבעיות כרוניות. מודעות של רופאי המשפחה לבעיות אלו יכולה לסייע לנשים רבות. בין הנושאים הקשורים לבריאות נשים: סרטן השד, בעיות נשים בגיל המעבר, אוסטיאופורוזיס, בריחת שתן, אלימות במשפחה.

קיימת מודעות לחשיבות נושא "בריאות נשים" כתחום לימודים במסגרות לימודי הרפואה השונות, אולם דומה כי המודעות וההתמקדות בתחום זה, אינה אחידה בקרב המוסדות השונים וגם במקרים מסויימים אינה מספקת. לאור העובדה, כי מודעות גבוהה יותר של רופאי משפחה לבעיות אלו יכולה לסייע לנשים רבות, יש לנסות ולקדם דרכים שונות להכשרת רופאי משפחה בתחום בריאות האישה. בנוסף, על מנת להעריך נכונה את טיב ההכשרה הנתנת לרופאי המשפחה ומידת היותה מספקת, יש לנסות ולבחון את אופן עבודתם בפועל של רופאי המשפחה באבחון בעיות הקשורות לבריאות נשים כמו גם יישום הנחיות של משרד הבריאות בנושאים אלו (לדוגמא: שליחת נשים מעל גיל מסויים לבדיקות ממוגרפיה וכד').

הצעות לקידום הכשרת רופאי המשפחה בתחום בריאות האישה:

- חיוב רופאי משפחה לעבור קורס אוניברסיטאי שיטתי כוללני ומקיף המשלב ידע והקניית מיומנות בתחום בריאות האישה. הקורס ימומן באמצעות הקופות המעסיקות.


- הקצאת משאבים למחקר במרפאות הקהילה לגבי בעיות שכיחות בתחום בריאות האישה: הארעות, איכות הטיפול בבעיה, מחסומים לטיפול והתערבויות לקידום הטיפול בבעיות אלו.


הזיני כתובת אימייל וקבלי מאיתנו עדכונים שוטפים
הצטרפי אלינו, זה פשוט.
תמורת מאה ש"ח בלבד תקבלי מנוי לידיעון הרבעוני של האגודה, הנחות והטבות נוספות.